Nyálkatartalma alapján régen előszeretettel alkalmazták irritáció- és gyulladáscsökkentő szerként száraz köhögés és rekedtség ellen. Szájüregi és torokgyulladások kezelésére öblögető- s gargarizálószerként is használták. Miután egyes pirrolizidin-alkaloidok májkárosító és rákkeltő hatása bebizonyosodott, évente 4-6 hétben maximalizálták a kezelés idejét. Jelenleg a martilapu kevésbé népszerű. Időközben szelekciós nemesítéssel alkaloidmentes fajtákat sikerült előállítani és termeszteni, így a régi gyógynövény talán ismét szabadon felhasználható lesz. A mérgezések feltehetően abból adódnak, hogy leveleit összetévesztik az acsalapu vagy a bérci lapu fajokkal, amelyek magasabb koncentrációban tartalmaznak toxikus pirrolizidin-alkaloidokat. Most még homeopátiás felhasználását is - például időskori köhögés ellen - korlátozzák.
Tea: Fél teáskanálnyi martilapulevelet 2 dl forrásban lévő vízzel leöntünk, majd negyedóra múlva leszűrjük. Fogyasztása légzőszervi betegségek esetén javallt.
Kiváló gyógynövény légzőszervi betegségek esetén, de alkalmazzák rekedtség, köhögés ellen is. Köptető és gyulladáscsökkentő hatású.