Latin neve: (Mentha crispa )
A fodormenta népies neve: köményes menta, kerti menta
Fodormenta leírása:
A levelek csupaszak, vagy csak erekben szőrözöttek, ülők, hosszúkás-tojásdadok, vagy lándzsásak, legtöbbször a levél közepénél kiszélesedők, zöldek. Levele ráncos és fogazott. A virágok kicsik, halvány ibolyakékek vagy fehérek. Hosszú végálló fürtbe tömörülnek.
Az ajakosvirágzatúak (Labiatae) családjába tartozik. Vízpartokon, nedves réteken előforduló évelő növény. Kertekben jól termeszthető. Íze kellemes, mentolos.
Hogyan gyűjtsük a fodormenta gyógynövényt?
Gyógyászati célokra a növény száráról lefosztott leveleit hasznosítják. Gyűjtési ideje a nyári hónapokra (június-augusztus) esik.
Fodormenta hatóanyagai:
"Illóolaj ""tipikus fodormenta ízanyagot adó"" dihidrokuminalkohol- és dihidrokarveol-acetáttal, főkomponensként karvonnal, nem tartalmaz mentolt; ajakosokra jellemző cseranyagok, flavonoidok."
Milyen vegyületeket tartalmaz a Fodormenta?
A növényi drog illóolajat (karvont, karveolt), cseranyagokat, flavonoidokat tartalmaz.
Fodormenta felhasználása:
A népi gyógyászat étvágyjavító, emésztés serkentő, görcsoldó és szélhajtó hatása miatt használja. Az illóolajat megfázás elleni inhaláló- és bedörzsölőszerekhez is használják. Szájvizek és fogkrémek gyakori alkotórésze. Íze enyhén pikáns, csak finoman hűsítő.
Tea: 3 dl forrásban lévő vízzel forrázzunk le 2 teáskanálnyi összeaprított fodormentalevelet, majd 5 perc elteltével szűrjük le.
Olaj: Jó görcsoldó, szélhajtó hatású.
Fűszerként: Ízletes fodormenta szósz készíthető belőle, mely a báránysültnek különösen pikáns ízvilágot kölcsönöz.
Káros mellékhatása nem ismert.
Érdekesség a fodormentáról.
Illóolaját az illatszer- és élelmiszeripar fogkrémek, szájvizek, szappanok, samponok, rágógumik íz- és illatösszetevőjeként hasznosítja. Bizonyok források szerint a világ mentoltermelése évente 100 tonna körüli kristályos anyag.