„Minden a vízből keletkezett! Mindent a víz tart életben.”
Johann Wolfgang von Goethe
Az egészség és az életerő forrása
1992-ben a Rio de Janeiróban megrendezett nemzetközi Környezet és fejlődés konferencián hozott döntés óta minden évben március 22-én tartják a víz világnapját, hogy ezáltal is felhívják az emberek figyelmét a víz mint természeti kincs nélkülözhetetlenségére. Az ENSZ közgyűlése által 2015-ben elfogadott Fenntartható fejlesztési célok 6. pontja értelmében 2030-ra mindenki számára biztosítani kell a Földön a hozzáférést az egészséges ivóvízhez.
2023-ban a víz világnapjának szlogenje a „Sürgetett változás”, ami azt jelenti, hogy mielőbbi cselekvésre van szükség. A figyelmet most legfőképp a talajvíz fontosságára kell fordítani, hiszen a talaj alatt lévő víz táplálja a tavakat és a folyókat, melyek végül az óceánba ömlenek. A talaj alatt lévő vízréteg szennyezettsége igencsak elenyésző az óceánokhoz és a folyókhoz képest.
A víz a földünk legfontosabb és legértékesebb kincse, amely sajnos az éghajlatváltozás és a talajszennyezés miatt egyre nagyobb veszélybe kerül. A földfelszínünk háromnegyed részét víz borítja. Az összes vízmennyiség mintegy 1,4 milliárd köbméter. Ennek 92,2%-a sós tengervíz, továbbá 2,2%-ot tesz ki a sarki és a hegyvidéki jég. A folyók, a tavak és a kontinensek talajvizének édesvize mindössze az összes vízmennyiségnek 0,6 százalékát teszi ki.
Testünk 60–70 százaléka is vízből áll. Tehát a teljes emberi test számára a víz alapvető működési létfeltétel. Ha nem elegendő a vízfogyasztás, akkor nem működik a méregtelenítés, és a gondolkodásunk is lelassul. Egy felnőttnek napi 2–3 liter folyadékot kell magához vennie. Ha a sejtjeink kellőképpen el vannak látva vízzel, akkor a bőr is feszes és egészséges.
A víz külsőleg is a fiatalság forrása. A zuhanyzások frissítőek és egészségesek, lendületbe hozzák a szívműködést és a vérkeringést, enyhíti az alvászavarokat, a légúti betegségeket és a fájdalmakat. A reggeli váltóvizes zuhanyozás erősíti az immunrendszert és serkenti az anyagcserét.
Óvakodni kell azonban a meggondolatlan és szükségtelen túlfogyasztástól.
Fontos feladatunk a földünk vízkészletének megóvása és a megfontolt édesvíz felhasználása. Az ENSZ-kutatók előrejelzései szerint a bekövetkező vízhiány miatt az évszázad végére a víz aranyat fog érni.
A szakemberek olyan nemzetközi beruházásokon dolgoznak, amelyek a megfontolt édesvíz-hasznosítását segítik elő.
A Föld vízkészletét és az emberiség vízfelhasználását nézve, valóban nagy szükség van az állóvízkészlet megóvására.
Kovács M. Dóra