A pajzsmirigy feladata a pajzsmirigy hormon termelése, mely az élethez nélkülözhetetlen. Alul-, vagy a túltermelődése azonban gondot okozhat. Problémához vezethet a pajzsmirigy megnagyobbodása is. Szinte nincs olyan szerv, ami funkcióját ne befolyásolná a pajzsmirigy hormon. Fontos szerepet játszik többek között a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, szexuális működésben, az agyi működésben.
Sajnos a pajzsmirigy betegségei ma már népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban nézve az alulműködés körülbelül 4,4%-ban, a túlzott működése 1,4%-ban fordul elő. Sok esetben azonban nem sikerül időben felismerni, mert a tünetei legtöbbször enyhék és nehezen felismerhetőek. A trijódtironin és a tiroxin pajzsmirigyhormonok irányítják többek között a növekedést, az érést és az anyagcsere sebességét. Emellett kalcitonint is termel, mely a parathormonnal együtt a test kalciumháztartását szabályozza. A szelén- és a jódhiány néha együtt jelentkezik, ami változatos tünetekhez vezethet és részben a terhesség korai fázisában okozhat gondot. A pajzsmirigy normál működésének fenntartásában fontos szerepet játszik az életmódunkat érintő néhány kisebb változás és természetesen a megfelelő ásványi anyag pótlása. Éppen ezért sokat tehetünk egészségünk megőrzéséért, ha megszívleljük az alábbi tippeket.
Hasznos tippek a pajzsmirigyünk védelméért
1. Káposztafélék fogyasztása: alaposan megfőzve és csak mértékkel
A pajzsmirigybetegek számára sajnos nem minden zöldség fogyasztása javasolt. Bizonyos zöldségek olyan természetes növényi összetevőket tartalmaznak, melyek golyvaképző hatásúak, vagy meggátolják a pajzsmirigy egészséges működéséhez nélkülözhetetlen jód felszívódását. Ezek a goitrogének azonban igencsak érzékenyek a magas hőre, így alapos főzés után már fogyaszthatók. Ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy hő hatására az egyéb hasznos anyagok (pl. antioxidánsok) egészségre előnyös hatása is csökken. Ilyenek a brokkoliból, karfiolból és más káposztafélékből készült fogások is. De közülük is a kelkáposzta és a brokkoli a leglényegesebb zöldésgek goitrogén szempontból.
2. Dobjuk ki a régi teflon edényeket!
A kutatások szerint a sérült, karcos teflonbevonatú edények rendszeres használata megemelheti a pajzsmirigybetegségek kialakulásának kockázatát. Az elhasználódott konyhai eszközökből ugyanis két veszélyes vegyi anyag, a perfluoroktán szulfonát (PFOS) és a perfluoroktánsav (PFOA) jut a szervezetbe, melyek a pajzsmirigy hormonok szövetekre való hatását gátolják. Megelőzés céljából bánjunk óvatosan a teflonbevonatú edényekkel, de amint sérülést látunk rajtuk, egészségünk érdekében sürgősen váljunk meg tőlük!
3. A palack alját nézzük!
A BPA (biszfenol-A), szintén egy pajzsmirigy károsító hormonmoduláns. A BPA kioldódását elősegíti a magas hőmérséklet, az erősen savanyú vagy lúgos pH és a hosszú ideig tartó tárolás. A polikarbonátból készült edényekbe és üvegekbe emiatt nem javasolt forró ételt vagy italt beletölteni. A biszfenol-A egyik fő forrásainak azokat a műanyag palackokat tekintették, amelyek polikarbonátból készültek – arról, hogy van-e egy ásványvizes palackban BPA, a flakonok alján található, háromszög alakú jelölés tájékoztat. Ha a háromszögben a 7-es szám van, akkor BPA is lehet a műanyagban. Ugyanakkor, több állítás szerint BPA-t már nem tartalmaznak a PET palackok. Mindezek miatt javasolt, hogy a teljes biztonság kedvéért kerüljük el a 7-es jelzésű műanyag csomagolásokat.
4. Fontos a szelén-pótlás
A szelén kiváló antioxidáns és antivirális hatású ásványi anyag, melynek nagy jelentősége van a pajzsmirigyhormon képzésében, aktív T3 előállításában és felhasználásában. Tehát a szelén hozzájárul a pajzsmirigy normál működésének fenntartásához, az immunrendszer normál működéséhez és a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez.
A NORMOXIL™ mio-inozitot és szelént tartalmazó étrend-kiegészítő, amely jól alkalmazható az említett táplálék-összetevők megfelelő mennyiségben történő pótlására, ha az étrendben alacsony a szintjük, vagy abban az esetben, ha nagyobb mennyiségben van rájuk szükség.
A NORMOXIL™ étrend-kiegészítő nem szolgál betegség kezelésére, gyógyítására, megelőzésére. Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
Kovács M. Dóra,
Forrás:: Exeltis Magyarország