Az újév kezdete minden embert reménységgel tölt el, hiszen ki ne álmodna egy boldogabb, szebb jövőről. Az újrakezdés megszépíti a gondolatokat és egy újabb esélyt ad, hogy van remény a változtatásra.
Sajnos mindannyian könnyen ragadhatunk bele a rossz szokásainkba, amiktől nem mindig könnyű megszabadulni. Szinte majdnem minden ember tesz valamilyen formában újévi fogadalmakat. Ennek ellenére úgy tűnik, hogy az első lelkesedés után sokan feladják és körülbelül csak az emberek 10%-a képes pár hónapnál tovább küzdeni a kitűzött célokért. A fogadalmak titka legtöbb esetben a sikeres életmódváltásban rejlik. A kérdés azonban az, hogy mennyire tudunk a már berögződött, helytelen viselkedési formákon változtatni, és hogyan hagyhatjuk magunk mögött mindezt?
Fontos, hogy a fogadalmak megtétele előtt tudatában legyünk annak, hogy mit is várunk az újévtől. Titkon minden ember azt szeretné, ha boldogabb és sikeresebb lenne és anyagilag is nagyobb biztonságot élvezhetne az egészséges életmód tökéletes betartásával.
A változás egy igazi nagy kihívás, amit nagyon erősen kell akarnunk. Komoly, időigényes dolog az eddigi rossz szokásaink egyik napról a másikra való felszámolása, aminek legtöbbször a velejárója az, hogy sokszor elgyengülünk, de el is bukhatunk. Ha azonban elég elszántak vagyunk, és valóban változtatni szeretnénk, akkor keményen őrizzük meg elszántságunkat és tartsuk be a kitűzött célokat!
Tippek a fogadalmak sikeres megvalósításához
- Először is fontos, hogy belássuk azt, hogy a változtatásra nagy szükségünk van. Ha például szeretnénk jó erőben, testi-lelki-szellemi egészségben hosszú ideig élni, akkor kezdjünk el tudatosan törődni magunkkal és készítsünk egy részletes tervet, amelyet követhetünk!
- Csak észszerű és elérhető feladatokat, célokat tűzzünk ki! Vegyük figyelembe egyéni adottságainkat is, és igyekezzünk a realitás talaján maradni, így elkerülhetjük a csalódást! Például egy hét alatt ne 5 kg leadására törekedjünk! Adjunk le csak ½ vagy 1 kg-ot, de azt minden héten tartsuk be!
- Örüljünk minden apró sikernek!
- Ismerjük fel azokat a külső és belső akadályokat, amelyek gátló tényezőként hathatnak ránk!
- Egyszerre csak egy dologra koncentráljunk, és amennyiben sikerült betartani, akkor jöhet a következő feladat!
- Csak olyan fogadalmat tegyünk, amit be is tudunk tartani!
- Fontos a fokozatosság elve. Aki például a dohányzásról vagy éppen az alkoholról szeretne leszokni, próbálja meg napról napra csökkenteni, majd a végén teljesen elhagyni a megszokott napi adagot! Ugyanez vonatkozik az egészségtelen ételekre, édességekre stb.
- Vonjuk be azokat a barátainkat is a fogadalmakba, akik hasonló problémákkal küzdenek! Együtt sokkal könnyebb lesz, mivel kölcsönösen segíthetjük, támogathatjuk egymást gyengeségeinkben.
- A fogadalmakat nem mindig kell az újév kezdetére összpontosítani. Bármikor változtathatunk a megrögzött rossz szokásainkon, ha valóban erősen akarjuk!