Újévi fogadalmak

Új év, új fogadalmak

Az újévi fogadalmak története több mint 4000 évvel ezelőtti időkre vezethető vissza. A feljegyzések szerint az ősi Babilonban tartottak először ünnepséget az újév tiszteletére, ami náluk március közepére, a tavaszi vetések kezdetének idejére esett. A több napos ünnepségen a babiloniak ígéreteket tettek isteneiknek. Talán ezek tekinthetők az első újévi fogadalmaknak.

Az európai történetírás szerint Julius Caesar volt az első, aki a kétarcú istenség, Janus tiszteletére tett fogadalmat. Kr.e. 46-ban ő tette meg január elsejét az új év első napjának és ő vezette be a 365 napos naptárt, amit ma is használunk. Így az sem meglepő, hogy január, az év első hónapja Janusról lett elnevezve. A rómaiak abban hittek, hogy Janus egyszerre néz vissza az előző évbe és a jövőbe. Az Istenségnek a különböző ígéretek mellet áldozatot is bemutattak be.

Az újévi fogadalmak a 17. századra váltak általánossá. A hagyományok szerint az újév első napja ma is a legtökéletesebb alkalom arra, hogy fogadalmat tegyünk és nagyobb változásokat indítsunk el az életükben, hiszen az új év kezdete egyben a mérlegelés ideje is. Ilyenkor sok emberben felmerül az a kérdés, hogy mi az, amit jól csinált az elmúlt hónapokban, és mi az, amin változtatni szeretne az új esztendőben. Az új tervekre, célkitűzésekre és fogadalmakra pedig a testi és a lelki fejlődésünkhöz egyaránt szükségünk van.

Fontos azonban, hogy csak azt ígérjük meg még saját magunknak is, amit be is tudunk tartani. Van, aki az új évben a dohányzásról szeretne leszokni és egészségesebb életet szeretne, van, aki az aktív mozgást és a sportot akarja beiktatni a mindennapi életébe és van, aki csak jobb emberré szeretne válni, a haragot és a múlt sérelmeit elengedni. Számtalan fogadalom születik meg ilyenkor, de talán mégis a legtöbb a fogyókúra körül mozog. Az ünnepi nagy közös családi és baráti lakomák alaposan próbára teszik az emberek önfegyelmét.  Az ünnepek után szinte mindenkire felkerült egy kisebb esetleg nagyobb túlsúly, ami a közérzeten és a megjelenésen kívül alaposan kihat az egészségre is. Ha pedig már túlléptük a megengedett étkezési határokat és túlettük magunkat, a lelkiismeretfurdalás helyett itt az ideje, hogy alaposan tervezzük meg az új évre az étkezési szokásainkat, hiszen a rossz közérzet és a betegségek jelentős része a helytelen étkezéseknek köszönhető. Éppen ezért elsősorban fontos, hogy változtassunk az eddigi megszokott étrendünkön.

Tippek a helyes étkezéshez

Csak friss és természetes élelmiszereket fogyasszunk!

Iktassuk ki a szénhidrátdús élelmiszereket, üdítőket! Sok zöldséget, hüvelyeseket és korpás termékeket fogyasszunk, mivel a bennük lévő hatóanyagok mozgásban tartják a szervezetünket. A tiszta és természetes ivólevek különösen gazdagok vitaminokban és ásványi anyagokban.Egy erős ünnepi megterhelés után jól jön egy kis méregtelenítés is a szervezetünknek, amihez kiváló segítséget nyújtanak a gyógynövények és a gyógyteák. (Máriatövis, Mezeizsurló, Málnalevél, Aranyvessző, Búzafű stb.).A kúraszerű méregtelenítéssel megszabadíthatjuk magunkat a szervezetünkbe került méreganyagok jelentős részétől és egyben a testünk méregtelenítő képességét is felerősíthetjük. Azt azonban érdemes tudni, hogy a méregtelenítő kúrák elsősorban a túlterhelt méregtelenítő szervek tehermentesítését és hatékonyságuk növelését szolgálják.

Mit tegyünk, hogy a fogadalmaink meg is valósuljanak?

Megfogadni bármit könnyű, de megvalósítani már sokkal nehezebb. Ha túl sok fogadalmat teszünk előbb utóbb elveszünk az apró részletekben. Nem szabad, hogy túltervezzük az évet! Először tűzzünk ki csak 1-2 célt, és minden erőnkkel azon legyünk, hogy meg is valósítsuk. Fontos, azonban, hogy tudjuk miért is tettük ezeket a fogadalmakat, és miért szükséges nekünk a megvalósítás. Tudatosítsuk magunkban a jelentőségét és pontosan tervezzük meg az elkövetkező heteket, hónapokat.  A hosszú távú siker eléréséhez fokozatosan emeljük magunkkal szemben a követelményeket! Tartós eredményt azonban csak kellő motivációval és kitartással érhetünk el.

Kovács M. Dóra

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük