Tudatos felkészülés a babavárásra

A családalapítás életünk legfontosabb és legszebb döntése, mely számtalan kihívást és izgalmat tartogat számunkra.  A gyermekvállalás valójában azzal veszi kezdetét, amikor mindkét fél már lélekben igent mond a születendő gyermek érkezésére még jóval a nemzés előtt.  Nem elég azonban lelkileg készen állni a fogantatásra a testünket is kellőképpen fel kell készíteni rá.

Természetes, hogy mindenki komplikációk nélküli várandósságra és egészséges gyermekre vágyik.  A 9 hónapot sokszor végig kíséri a folytonos aggodalom, a terhesség minden félelme, szépsége és kihívása. Ezek   alatt a hónapok alatt sok olyan helyzet adódhat, ami nem kívánt stresszt szül, és kihatással lesz a születendő babára is. Ezek ellen azonban sokat tehetünk, ha a családtervezés során a fogantatásra való tudatos felkészülésre is megfelelő hangsúlyt fektetünk. Ennek fontos része a teherbe esés előtti állapotfelmérés és az egészséges életmód kialakítása.

Nagyon sok apró dologra kell odafigyelni, hogy a fogantatás és a várandóság időszaka problémamentes és örömteli legyen.  Mivel a terhesség első három hónapja a magzat egészsége szempontjából a legdöntőbb, fontos, hogy a leendő kismama, de az apuka is, már a fogantatás előtt felkészüljön a babavárásra. Ugyanis az első három hónapban alakulnak ki a magzat szervei, szervrendszerei és a magzat ilyenkor reagál legérzékenyebben a külső ártalmakra is. Éppen ezért fontos női termékenység támogatására, melyre ma már kiváló, koncentrált formában több hatóanyagot is tartalmazó étrendkiegészítők is javasoltak.   Az alfaliponsav, folsav, inozitolt, koenzim Q10, E-vitamint D3-vitamin, fenyőkéreg kivonat és a szelén együttese a fertilitási szakemberek által kifejlesztett termék. A mio-inozit egy olyan természetes anyag, amely az emberi szervezetben glükózból képződik, és a B-vitamin komplex része. Mio-inozitot étkezés révén is juttathatunk be a szervezetünkbe. Inozitban gazdag források a gabona-félék, keményhéjasok, gyümölcsök (főleg a dinnye és a narancs), de e mellett bőségesen előfordul a húsokban, különösen a májban. Étrenddel azonban mindössze naponta 1 gramm inozit bevitele biztosítható. Az inozitol számos funkciót tölt be a szervezetben, többek között részt vesz az idegrendszer normál működésében és az anyagcsere-folyamatokban, képes csökkenteni a magas vérnyomást és koleszterinszintet is. A myo-inositol hozzájárulhat a mentális problémák, az inzulinrezisztencia (IR) és a policisztás ovárium-szindróma (PCOS) kezeléséhez is.
A folsav szedése mindenki számára előnyös, de különösen ajánlott a várandós kismamáknak, mivel a testet, lelket rendben tartja. A folsav hiánya vagy a felszívódási zavarai depressziót is okozhatnak.  Ez a vízben oldódó, B-vitaminok csoportjába tartozó vitamin, fontos szerepet játszik az örökítőanyagok, a DNS és az RNS előállításában. A folát hozzájárul a terhesség alatt az anyai szövet növekedéséhez, a normál aminosav-szintézishez és az immunrendszer megfelelő működéséhez, és szerepet játszik a sejtosztódásban is. A folsav beépítése az étrendbe rendkívül jótékony hatással van az egészségre, segíthet a káros betegségek leküzdésében és csökkentheti a terhesség alatti neurális csöves születési rendellenességeket, így olyan összetevő, amely számos szempontból előnyös a szervezet számára.  A szakemberek szerint már pár hónappal a várandósság előtt érdemes folsavat szedni.

A férfiaknak is tudatosan fel kell készülniük a gyermeknemzésre.  A folyamatos környezeti ártalmak, a stressz, az alkoholfogyasztás, a túlzott gyógyszerszedés, mind-mind károsítják a hímivarsejteket. Már a nemzés előtt legalább egy pár hónappal a férfiaknak is át kell állniuk a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrendre.

A hímivarsejtek mennyisége, minősége és életképessége szempontjából a vitaminok mellett különösen fontos a folsav és a cink bevitele. A szakértők szerint a folsav- és cinktartalmú táplálékkiegészítők szedése akár 70 százalékkal is megnövelheti az egészséges spermiumok számát.

A szelén megfelelő bevitele azért fontos, mert védi a hímivarsejteket a szabadgyököktől, és egyes kutatások szerint a spermiumok mozgékonyságát is előnyösen befolyásolja. Ilyenkor ajánlott növelni a többszörösen telítetlen zsírsavak (elsősorban az ómega-3-zsírsavak) bevitelét is. 

A ferulasav szintén kiváló antioxidáns, melynek a hatása még a C-vitamin hatásánál is erősebb. A ferulasav kölcsönhatásba lép a C-és E- vitaminnal, ami tovább erősíti az antioxidáns hatást.

Ötletek a várandóság felkészüléséhez

  • Fontos az érzelmi és mentális felkészülés. Mindkét szülőnek fizikailag és szellemileg is egészségesnek kell lennie.
  • A dohányzást szigorúan abba kell hagyni a fogantatás előtt már egy évvel, és az alkoholfogyasztást is mellőzni kell legalább 2-3 hónappal a fogantatás előtt
  • A fogamzásgátló tabletták szedését legalább egy fél évvel a fogamzás előtt abba kell hagyni.
  • Fontos a vitamindús és változatos étrend, emellett a folsavban, vasban, magnéziumban, kalciumban és fehérjében gazdag élelmiszer fogyasztása.
  • Naponta minimum 30 percet kell mozogni, ami lehet kocogás, kerékpározás, jóga vagy séta is. 
  • Kerülni kell a szintetikus anyagokat tartalmazó parfümöket! Parabénmentes kozmetikumokat és vegyszermentes tisztítószereket ajánlott használni.
  • Sok folyadékot kell fogyasztani!
  • Kerülni kell a stresszt!
  • Mindig kell időt szánni egy kis lazításra és meditálásra!
  • Mérsékelni kell a koffein bevitelét, de ilyenkor legjobb a koffeinmentes kávé fogyasztása.
  • Alaposan figyelni kell a testsúlyra, ugyanis egészséges testsúly mellett jóval könnyebb a teherbeesés lehetősége is.

Kovács M. Dóra

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük