Okosító vitaminok
Okosító vitaminok
Omega–3, EPA- és DHL-zsírsavak az egészségünk védelméért
Az étkezési szokásaink nagymértékben befolyásolják az agyunk működését, mivel az agyi ingerületátvivők mennyisége a táplálkozástól függ. Éppen ezért az agyunknak kiegyensúlyozott egészséges táplálkozásra van szüksége.
Amennyiben nem megfelelő a szervezetünk ásványianyag- és vitaminszintje, a szervezetünkben hiányállapot lép fel. A különféle vitaminok, esszenciális zsírsavak, ásványi anyagok és a speciális zsírsavak hiányakor az agyunk működése nem megfelelő, így mindenféleképpen a pótlásukra van szükség. Ha éhezünk, olyan mechanizmusok lépnek működésbe, melyek károsíthatják az idegrendszert és így az agyunk működése csökken. Az alacsony vércukorszint, a vitaminok, a fehérjék és a szénhidrátok hiánya rontja az agy működését, ami levertséggel, fásultsággal és pszichikai rendellenességekkel vagy éppen eufóriával is járhat.
A vitaminok egy részét táplálkozással tudjuk bejuttatni a szervezetünkbe. Például az E-vitamin segít gátolni a sejtek öregedését az agyban. A spenót antioxidáns- és klorofilltartalma pedig segíti az agy munkáját.
A B-vitamin javítja az agy tevékenységét, minél több B-vitamin van a vérünkben, annál jobban teljesítünk. B-vitamin-tartalmú élelmiszerek például a bab, a lencse, a teljes kiőrlésű termékek, a brokkoli, a sárgarépa, a retek és a kelbimbó. A tojás szintén kiváló B-vitamin-forrás.
Az antioxidáns tartalmú gyümölcsök – mint például a ribizli, a szeder, a meggy, az áfonya, a narancs, az anananász és az szőlő – segítenek az agy oxidatív stressz-szintjét csökkenteni, így a tanulás is könnyebben megy.
A C-vitamin szintén kiváló segítség a stresszes helyzetekben. Amellett, hogy erősíti az immunrendszert, védelmet nyújt az oxidatív stressz ellen. A C-vitamin-források például a citrusfélék, a kivi, a narancs, a citrom, a brokkoli, a kelbimbó és a karfiol. A nyomelemek közül a cink és a vas is fontos szerepet tölt be az agy működésében. Megtalálhatók a vörös húsokban, a hüvelyesekben, a magokban (mint például a tökmag, a szezámmag, a lenmag, a diófélék stb.). Hiányuk lassítja az agy működését, csökkenti a figyelmet.
Az Omega–3 zsírsavak nélkülözhetetlenek az agy- és idegsejtek, valamint az immunrendszer normális működéséhez.
Az Omega–3 étrend-kiegészítők fogyasztása minden korosztály egészsége számára jótékony hatásokkal jár. A halolaj hozzájárul a teljesítmény és az agyi funkciók fokozásához és lassítja az öregedési folyamatokat. Az általános, megelőzési célokra alkalmazott halolajmennyiség egészséges szervezet esetében kb. 540 mg EPA és 360 mg DHA.
Az EPA (eikozapentaénsav) és a DHA (dokozahexaénsav) többszörösen telítetlen zsírsavakat az emberi szervezet nem tudja magának előállítani, így teljes mértékben a külső bevitelre hagyatkozik.
Az EPA egy olyan telítetlen zsírsav, amelynek komoly szerepe van a szív- és érrendszeri betegségek gyógyításában. Egyik legjobb természetes forrása a hering.
Az Omega–3 zsírsavakat az emberi agy a megfelelő működése érdekében beépíti a sejtjei membránjaiba. A DHA az idegsejtek fontos összetevője és lehetővé teszi az idegi üzenetek hatékony továbbítását.
A DHA megfelelő bevitele segít helyreállítani a tanulási képességeket. Számos kísérlet igazolta a DHA-bevitel jótékony hatását a teljesítményre.
A megfelelő kognitív teljesítmény érdekében fontos az Omega–3 és különösen a DHA fogyasztása egy egész életen át. A DHA megtalálható a tenger gyümölcseiben, különösen a zsíros halakban. Érdemes előnyben részesíteni a kisebb halakat, amelyekben kevésbé halmozódnak fel a nehézfémek. Ha lehet inkább a fenntartható halászatból származó halakat válasszunk, tiszteletben tartva így a szaporodási ciklusokat.
A növényi eredetű, telítetlen zsírok (olívaolaj), illetve a mélytengeri halakból (lazac) származó zsírsavak kifejezetten védő hatást nyújtanak a szervezetünknek. Az Omega–3-fogyasztás hatékony kiegészítője az egészséges táplálkozásnak. Sajnos a hazai étrendben az említett esszenciális zsírsavak kevésbé találhatók meg, mivel kevés a megfelelő mennyiségű és minőségű tengeri hal és egyéb tengeri élőlények fogyasztása.
Ilyenkor viszont a pótlásáról gondoskodnunk kell!
Az Omega–3-források között érdemes különbséget tenni, hiszen minél magasabb az Omega–3-index (EPA–DHA %-os értéke a vérben), annál nagyobb a szív és az érrendszer védettsége, vagyis minél nagyobb koncentrációban fogyasztunk EPA- és DHA-zsírsavat, annál jobb lesz azok felszívódása, ezáltal pedig a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésének a lehetősége is.
Az Omega–3 zsírsavak jótékony hatása igen sokrétű. Többek között fontos szerepet töltenek be a rák, az autoimmun betegségek, az inzulinrezisztencia, az idegi leépülés megelőzésében és ezek mellett a gyulladáscsökkentő hatása is jól ismert. Javítja az általános egészségi állapotot, kedvező hatással van a szívre és az érrendszerre, segít az érelmeszesedés szövődményeinek megelőzésében, növeli az energiát és jobb állóképességet eredményez.
Vásárlási kisokos
1. Mindig nézzük meg, hogy egy kapszulában mennyi az EPA- és DHA-zsírsavak mennyisége, mivel a hatásuk ettől függ!
2. Fontos az alapanyagot is nézni, vagyis azt, hogy milyen halból származik a kivonat. Például a szerves Mega Omega–3 kapszula vadon élő engraulis ringens halból nyert halolajforrás.
3. Az Omega–3 halolajkapszuláknál az is fontos még, hogy az EPA- és a DHA-zsírsavak együtt legyenek jelen, mivel közösen, egymás hatását felerősítve fejtik ki élettani hatásainkat.
Kovács M. Dóra
GAL Q10 Lazacolaj
|
Salus B-vitamin Komplex étrendkiegészítő
|
LadeeVit Extra Extrafolát S-sel, Ferronyl vassal és omega 3-mal |
GAL E-vitamin 100 NE
|
3 ALGE SPIRULINA CHORELLA LITHOTHAMNIUM
|
Magyar Alga Erő Kapszula 60 db |
Herbiovit omega-3 plus halolaj lágykapszula
|
Bioheal Omega 3-6-9 1200 mg kapszula 100 db |
GAL Omega-3 Eco
|
Bioco halolaj
|
Inofolic 60x + Folandrol 60x / Babaváró csomag/ |
BioMenü BIO SPIRULINA tabletta 125 g (250 db) |
GAL Omega-3 halolaj (3400 mg Omega-3/evőkanál) 250 ml (GAL) |
ORIGINAL CHIA mag 200 G |