Tegyünk a szép lábakért!


A vénagyengeség ma már népbetegség. Sajnos egyre több férfi és nő szenved vénás betegségekben, ami nem csoda, hiszen a vénafalak, a vénabillentyűk és a vádli izmai nap mint nap a legnehezebb munkát végzik, ugyanis a vért a nehézségi erővel szemben kell, hogy visszaszállítsák a szívhez. Nyáron a melegebb évszak hatására egyre jobban erősödnek a vénagyengeség okozta fájdalmak. Ez a betegség többnyire örökletes hajlamon nyugszik és krónikus lefolyású.

A vénás betegségek általában teljesen észrevétlenül szoktak beköszönteni. A korai tüneteik az elnehezedett, puffadt, bizsergő lábak, majd később kialakulnak a kanyargós vénák, az úgynevezett visszértágulatok. A krónikus vértódulás miatt a bőr elszíneződik, végül pedig kidüllednek a vénák. A seprűeresség ugyancsak előhírnöke lehet a vénásbetegségeknek. Azok, akiknek a családjában vénás betegség már előfordult, fokozottan veszélyeztetettek, de azok is, akiknek gyenge a kötőszövetük. Ezért olyan fontos a napi mozgás. Továbbá az, hogy minél korábban kezdjük el kezeltetni a beteg vénákat, hiszen annál egyszerűbb lesz majd a terápia.

A vénáknak nagy szükségük van az alábbi segítségre

Ahhoz, hogy a vénákat fitten tarthassuk, segíteni kell őket a munkájukban. Az olyan sportágak, mint a kerékpározás, az úszás, a torna és a túrázás erősítik az izomzatot, javítják a vérkeringést. A tánc szintén erősíti a vénapumpa izomzatát. Éppen ezért fontos, hogy kényeztessük a lábainkat sok mozgással.
A már meglévő visszértágulatok esetén az úszás tehermentesíti leghatékonyabban a lábakat, mivel ilyenkor nem nehezedik a vénákra pótlólagos súly. Amilyen gyakran csak tehetjük, polcoljuk fel a lábainkat! Ilyenkor fontos, hogy a lábak körülbelül 15 centivel legyenek magasabban, mint a szív. Napközben pedig kerülni kell, hogy egymáson átvetett lábakkal üljünk. A ruházat szintén fontos szerepet játszik a lábak egészségének megőrzésében, ugyanis a sprőd anyagból készült szűk nadrágok vagy a szoros zoknik egyaránt akadályozzák a vér szabad áramlását a szív felé.
  Gumiharisnyákkal és vénaerősítő szerekkel (az Internetpatikában is kaphatóak) is lehet enyhíteni az olyan tüneteket, mint a nehéz és fájós lábak, illetve meg lehet előzni a visszértágulat kialakulását is. Gyakran elegendőek a növényi szerek is, például a vadgesztenye-kivonat hatóanyagai (kenőcs vagy kapszula formájában is kaphatóak a patikákban). A hatóanyagok belülről erősítik az érfalakat és gondoskodnak arról, hogy az elhasznált vér a lábakból újra könnyen a szív irányába áramoljon. Így a kötőszövetekben kialakult vízfelhalmozódások, ödémák is könnyebben felszívódhatnak. Ugyancsak hatásosak az árnikát tartalmazó kenőcsök is.

  Amennyiben azonban már az első jelek, mint például a söprűeresség, láthatóvá válnak, fel kell keresni a szakorvost. Csak az alapos diagnózis tudja kizárni a mélyvénás rendszer károsodásait. Amennyiben fellépnek a tünetek, a vénákat meg kell vizsgáltatni egy érsebész szakorvossal, mert minél korábban felismerik a vénagyengeséget, annál könnyebb lesz majd kezelni.

 

Hasznos tippek:


Lábujjtorna

A hosszas állás méreg a vénáknak. Maradjunk minél többet mozgásban és minden órában üljünk le pár percre ahhoz, hogy tehermentesíthessük a lábainkat! A hosszú ideig tartó egy helyben ülés szintén ártalmas. Ilyenkor naponta többször is végezzük el az alábbi egyszerű gyakorlatot, mely fokozza a vérkeringést és élénkíti az izmokat! Emeljük fel, majd hajlítsuk be a lábujjakat! Majd végezzünk többször is bokakörzést!
Hordjunk alacsony sarkú cipőt!

Sokkal egészségesebb viselet a kényelmes, alacsony sarkú cipő, mint a divatos, ám az egészségre annál ártalmasabb magas sarkú. A teljesen lapos talpú lábbelik viselése sem ajánlott.

Polcoljuk fel a lábainkat!
Ülés és fekvés közben is lehetőség szerint minél gyakrabban támasszuk alá lábakat, különösen fontos ez az íróasztalnál ülve! Vannak kifejezetten erre a célra készült lábtartók, de megfelelő lehet egy puff vagy kisszék is. A vér így nem reked meg a láb vénáiban, hanem könnyebben áramlik vissza a test felé.

Lábzuhany
Tusoljuk a lábainkat rendszeresen hűvös (nem hideg!) vízzel a lábfejétől a comb irányába haladva! A hűvös víz serkenti a vérkeringést és erősíti a vénákat.

Kerüljük a forró fürdőt!
A nagy meleg és a hőség árt a vénáknak. Kerüljük a hosszúra nyúló napozást és a forró fürdőzést! A meleg hatására ugyanis az erek kitágulnak, így a vér nem tud visszaáramlani a szív felé.

Ha lehet, akkor mezítláb
Ha tehetjük, legyünk minél többet mezítláb, így a láb szabadabban mozoghat és javul a vérkeringése!

Adjuk le a fölösleges kilókat!
Ha túlsúlyosak vagyunk, próbáljuk meg leadni a plusz kilókat! Minden plusz kiló külön megterhelést jelent a lábaknak. A túlsúly és a fölös hasi zsírpárnák megnehezítik a vénás vér visszaáramlását a szív felé, és növelik a vénákat érintő betegségek kialakulásának kockázatát.

Igyunk sok folyadékot!
Átlagos körülmények között napi 2 liter folyadék fogyasztása ajánlott, sportos aktivitás mellett illetve nagy hőségben ennél is több. A legjobb szomjoltó a víz, a friss gyümölcslevek és az édesítetlen tea. Vese- és szívbetegek kérdezzék kezelőorvosukat a napi ajánlott folyadékfogyasztással kapcsolatban!
Készüljünk fel a hosszú, többórás utazásokra!
A többórás repülőút és az egyéb közlekedési eszközökkel való hosszadalmas utazás nem tesz jót a lábaknak. A vér pang a vénákban, legrosszabb esetben trombózis is kialakulhat. A kockázat csökkentése érdekében az út során tornáztassuk gyakran a lábainkat, igyunk sok folyadékot és viseljünk speciális utazáshoz kialakított harisnyát!

Teszteljük a vénáinkat!

1.    Előfordul néha feszültségérzet a lábunkban?
2.    Különösen este gyakran fáradtak a lábaink?
3.    Az utóbbi időben gyakran puffadtak a lábaink és enyhe fájdalom is társul hozzá?
4.    Esténként, forró nyári napokon vagy forró fürdők után gyakrabban duzzadtak a lábaink?
5.    Esténként egyre gyakrabban érezzük azt, hogy szűk lett a cipőnk?
6.    Gyorsan elmúlnak a fájdalmak, puffadások és feszültségek,
       ha futunk, vagy éppen felpolcoljuk a lábainkat?
7.    Láthatók kékesen áttetsző megvastagodott vénás szakaszok a lábainkon?

Kiértékelés


Minél több kérdésre válaszolunk igennel, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy vénagyengeségben szenvedünk.

Készüljünk fel a nyaralásra! – A nélkülözhetetlen házipatika

Bizonyára mindenkivel előfordult már, hogy a nyaralás alatt váratlanul beteg lett, és nem volt lehetősége azonnal orvoshoz fordulni. Éppen ezért fontos, hogy mielőtt útnak indulnánk, alaposan gondoljuk át, hogy mire is lehet szükségünk a nyaralás alatt. Fontos, tehát hogy bebiztosítsuk magunkat, hogy a nyaralásról ne az esetleges betegséggel töltött napok emlékei maradjanak meg. A nyaralás helyszínén sokszor nehéz hozzájutni a megfelelő gyógyszerekhez, ezért is fontos a gondosan összeállított útipatika. Hiszen elég csak egy kis vágás az ujjunkon és máris megkeserítheti a nyaralás napjait. Az útipatika alapfelszereléséhez tartozik a sebfertőtlenítő, a kötszer, az olló, a lázmérő, a fájdalomcsillapító, a lázcsillapító gyógyszerek, valamint a köhögés és tüsszögés elleni készítmények. De éppen úgy fontosak a seb- és gyógykenőcsök, mint a hasmenés és a szorulás elleni szerek. Ezeket mindig eredeti csomagban vigyük magunkkal a tájékoztatócédulákkal együtt.
Hasmenés idején és antibiotikumos kezelésnél fontos a sérült bélflóra helyreállítása probiotikumok alkalmazásával. Allergia és rovarcsípés kezeléséről se feledkezzünk meg! Ilyenkor hasznos lehet a kalcium, allergiaellenes tabletták és kenőcsök. Kisebb sérülések ellátásához vigyünk magunkkal (jódos) fertőtlenítőszert, valamint a seb kezeléséhez steril mull-lapotmullpólyátragtapaszt és gyorstapaszt! Érdemes az esetleges égési sérülésekre hűsítő, hámosító szereket beszerezni.
A krónikus betegeknek ügyelniük kell arra is, hogy a gyógyszereikből elegendő mennyiség legyen az utazásra.
 A napozókrémek, a naptejek és a rovarűzők ugyanúgy elengedhetetlenek a házi patikánkból. Ha a tengerparti nyaralást választjuk, jól tudjuk, hogy a földrajzi helyzetből adódóan ott sokkal erősebb intenzitású az ultraibolya-sugárzás, éppen ezért sokkal gyorsabban és erősebben leéghet a bőrünk. Az erős napégések jelentős szerepet játszanak a festékes bőrrák, a melanoma malignum kialakulásában. Éppen ezért nagyon fontos a magas faktorszámú, jó minőségű napozókrémek beszerzése. A bőrápoló- és napozókrémeket minden szezonban újra meg kell vásárolni, mivel a tavalyról maradtaknak már általában lejárt a szavatossági ideje. Ezek mellett természetesen nem árt, ha belsőleg is védekezzünk az UV-sugarak ellen. A lutein és a béta-karotin szemünk védelmét és működését egyaránt támogatja. Utóbbi elősegítheti az egészséges, napbarnított bőrszín megtartását, miközben segít kivédeni az UV-sugarak okozta károsodásokat is.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük