Tavaszi immunerősítés

A tavasz beköszöntével sokszor érezzük magunkat erőtlennek, fáradékonyabbaknak, ami nem véletlen, hiszen tavaszra már lemerülnek a szervezetünk vitamintartalékai. Ilyenkor az immunrendszerünk alapos támogatásra szorul.  Az immunerősítés egyik alapköve a helyes táplálkozás. Úgy kell táplálkoznunk, hogy az immunrendszerünk minden támadást legyőzhessen. Ahhoz, hogy tavasszal jól érezzük magunkat, télen is egészségesen kell élnünk. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a téli hónapokban a téli nyers gyümölcsökből és zöldségekből naponta bőven fogyasszunk, így biztosítva a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat. Fontos a változatos táplálkozás, mivel az immunrendszerre az egyik legnagyobb veszélyt az egyoldalú táplálkozás jelenti, amely hosszú távon biztosan hiányállapothoz vezet. Tartsuk magunkat az aranyszabályhoz: minden tápanyagcsoportból fogyasszunk rendszeresen! Az étrendünk tartalmazzon bőven gyümölcsöt, zöldséget és olyan lassú felszívódású, értékes szénhidrátokat, mint például a köles, a zab, a quinoa, az édesburgonya. A kiegyensúlyozott táplálkozás része a megfelelő fehérjebevitel is: elsősorban sovány húsok kerüljenek a tányérunkra, így csirke, pulyka és hal. E mellett fogyasszunk tojást is!

A bélrendszerünkben dől el, hogy a szervezetünk mennyi vitamint, ásványi anyagot képes majd hasznosítani. A bélflóra nemcsak a táplálékok lebontásában vesz részt, hanem képes a nemkívánatos baktériumokkal, gombákkal és vírusokkal szemben megvédeni, illetve a számunkra nélkülözhetetlen vitaminokat is termel. A bélflóra megóvása érdekében együnk naponta élőflórás joghurtot és rostban gazdag zöldséget, gyümölcsöt (cékla, retek, brokkoli, alma, déli gyümölcsök).

A növényekben lévő A-, B-, C- és E-vitaminok és más antioxidánsok fokozzák a szervezet ellenálló képességét. Időszakonként ajánlatos valamilyen tisztítókúrát tartani, ha hosszú ideig szeretnénk egészségesünket megőrizni. Legjobbak a léböjtkúrák és a különféle zöldségekben, gyümölcsökben gazdag diéták betartása, akár heti egy alkalommal is.

 

Az alábbi tippek segítenek abban, hogy hogyan hozzuk lendületbe az immunrendszerünket.

 

Rendszeres mozgás

Mozogjunk minél többet a friss levegőn, ügyelve a megfelelő, réteges öltözködésre!

Erre elsősorban az olyan sportágak alkalmasak, mint a séta, a kerékpározás vagy az úszás. Már a heti háromszori, alkalmanként 30 perces edzésmennyiség is érezhetően fokozza az immunvédelmet. A friss levegőn tett mindennapi séta edzi az ereket és segít a testnek, hogy jobban hozzáidomuljon a szokatlan hőmérséklethez. A mozgás további pozitív hatása, hogy a szervezet több antitestet és gyilkos sejtet termel, ami azt jelenti, hogy már cseppet sem fázik meg olyan könnyen az ember.

 

Változatos táplálkozás

Fontos a változatos táplálkozás, mivel az immunrendszerre az egyik legnagyobb veszélyt az egyoldalú táplálkozás jelenti, amely hosszú távon biztosan hiányállapothoz vezet. Tartsuk magunkat az aranyszabályhoz: minden tápanyagcsoportból fogyasszunk rendszeresen! Az étrendünk tartalmazzon bőven gyümölcsöt, zöldséget és olyan lassú felszívódású, értékes szénhidrátokat, mint a köles, a zab, a quinoa, az édesburgonya. A kiegyensúlyozott táplálkozás része a megfelelő fehérjebevitel is: elsősorban sovány húsok kerüljenek a tányérunkra, így főleg hal, csirke vagy pulyka. E mellett fogyasszunk tojást is!

 

Gyógyító zene

A zene stimuláló és relaxáló hatása is érvényesül a tánc- és a tornatestmozgások esetén, melyekkel az állóképességünket is növeljük.

Emellett fontos az egész test lazítása, mellyel a stressz ellen küzdhetünk.

 

Szauna használata

 Érdemes rendszeresen szaunázni, ami nagyon hatékony salaktalanító, immunerősítő és értorna. Az infraszauna szintén nagyon jó hatású, ugyanis a salaktalanító hatás mellett feltankolja szervezetünket éltető fénnyel, mellyel oldja az emberi szervezetben felhalmozódott feszültséget. Az infravörös sugarak összetétele azonos a napsugáréval, azonban nem tartalmaz károsító UV-fényt.

 

Pozitív gondolkodás

A pszichikai állapot az ideg- és a hormonrendszeren keresztül befolyásolja ellenálló képességünk állapotát, minden ember sokkal esendőbb a fertőzésekre, ha gondok terhelik. De fordítva is igaz, a védekezés ragyogóan működik, ha jó a közérzet. Kísérletek bizonyították, hogy például a nevetés mennyire növeli a vér immunglobulin-tartalmát. Próbáljunk tehát mindig pozitívan tekinteni a mindennapokra!

 

Elegendő, minőségi alvás

Tegyük kellemessé a pihenést is, és kényeztessük magunkat elegendő alvással! A legkedvezőbb, ha éjjelente legalább 8 órát alszunk. A mély alvási fázis ugyanis új energiával tölti fel a hormonokat, melyek az immunrendszer regenerálásáért felelősek.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük