Okos főzés
Sokunkat foglalkoztat az a kérdés, hogy hogyan étkezzünk egészségesen, minőségi alapanyagokból elkészítve, de finomat. Ehhez a legideálisabb megoldás, ha saját magunk készítjük el az ételeinket, ügyelve azonban arra is, hogy a napi elfoglaltságunk mellett ne sok időt keljen a konyhában eltölteni. Az otthoni főzés komoly előkészületet és megtervezést igényel, viszont ha alaposan átgondoljuk, még az egészséges hozzávalók ellenére is költséget takaríthatunk meg. A fölösleges pazarlást úgy kerülhetjük el, ha előre megtervezzük a heti menüt és ehhez tudatosan szerezzük be az árukat. Ez az étkezési terv abban is segít, hogy ne maradjon élelmiszer-hulladék, éppen ezért mielőtt elmegyünk vásárolni, alaposan nézzünk körül a hűtőben és a kamrában, hogy mik azok, amik hiányoznak a főzésünkhöz. Amiket lehet azonban legjobb, ha megrendeljük (például: www.internetpatika.hu), hogy ne keljen fölöslegesen sokat cipekedni.
A heti bevásárlólista elkészítése nagyon praktikus, ami segít bennünket abban, hogy csak a szükséges élelmiszerek kerüljenek a kosarunkba. Jó megoldás az is, ha eleve olyan recepteket keresünk, ahol a maradék ételek is jól felhasználhatók. Ha viszont már kifogytunk az ötletekből, érdemes szakácskönyvből vagy akár az internetről is új recepteket keresni, amiket aztán a saját ízlésünknek megfelelően, az általunk kiválasztott alapanyagokból készíthetünk el.
Az alábbi tippek segítenek, hogyan tervezzük meg előre a hetünket és ezáltal a főzés ne teher legyen, hanem öröm, szórakozás és barangolás a különleges és finom ízek világában.
Konyhai kisokos
1. Hétvégén érdemes előre előkészíteni a heti menühöz a hozzávalókat. Olyan élelmiszereket válasszunk, amik elállnak három-négy napig is, mint például a leveszöldség, brokkoli, karfiol vagy éppen az édes burgonya. Hámozzuk meg őket, készítsük el konyhakészre, hogy csak elő kelljen venni őket a hűtőből!
2. A szószokat, pörköltet, húslevesalapot vagy akár a mártogatós krémeket is készítsük el előre, amiket a hét során bármikor pár perc alatt fel lehet melegíteni!
3. Főzzünk olyan alapanyagokból, amiket sokféle módon lehet felhasználni!
4. Fontos, hogy az ételeinkbe egészséges összetevők és zsírok kerüljenek, mint például tökmagolaj, extraszűz olívaolaj, paleoolaj, kókuszolaj és kókuszzsír.
5. Tartsunk otthon sokféle magvakat és dióféléket is, amik amellett, hogy finomak és egészségesek, kiváló segítőtársaink a különféle saláták elkészítésében is!
6. Mindig legyen otthon az alapvető élelmiszerekből, rizs, liszt, tészta, fűszerek, tojás és mélyhűtött zöldségek, hogy bármikor összeállíthassunk belőlük egy gyors ebédet vagy éppen vacsorát.
7. Részesítsük előnybe a reformalapanyagokat! Ide tartoznak a bio, a vegán, a laktózmentes, a gluténmentes, a tojásmentes, a cukormentes a paleo- és ketoélelmiszerek is. Előnyük, hogy természetes és egészséges összetevőkből készülnek és alacsonyabb cukor-, só- és zsírtartalommal rendelkeznek, mint a hagyományos élelmiszerek. Ezek mellett pedig legtöbb esetben mentesek az adalékanyagoktól, ízfokozóktól, tartósított szerektől és a mesterséges színezékektől.
Okos takarítás
A takarítás ugyanúgy hozzátartozik a mindennapjainkhoz, mint a főzés vagy a tisztálkodás. Sokan félnek tőle, pedig ha hetente kitakarítjuk az otthonunk, lassan kialakul egy rutin, ami megkönnyíti az életünk. Mennyivel kellemesebb a munka után egy olyan tiszta lakásba hazamenni, ahol megtalálunk mindent, nem kell keresgélni, és ráadásul tiszta is minden helyiség. A takarításnál is, mint a legtöbb dolognál, fontos a rendszeresség. Ha hagyjuk lerobbanni a lakásunk, sokkal több időt és erőt kell majd ráfordítani, hogy újra tisztaság legyen! A takarításnál vannak napi, heti, havi és negyedéves teendők. Ahhoz, hogy könnyedén végezzük el, attól függetlenül, hogy kis-vagy nagytakarítás az aktuális éppen, fontos a jó alapanyagú, környezetkímélő termékek kiválasztása. Hiszen azzal tehetünk a legtöbbet a fenntartható jövőért és a családtagjainkért is, ha otthonainkban vegyszermentes tisztítószereket használunk és egy teljesen új szemlélettel kezdjük el a tisztítási folyamatokat. Éppen ezért érdemes visszanyúlni egy kicsit a múltba a régi módszerekhez és a természetes eszközökhöz. Az ecetet ma is sokan használják egy alaposabb takarításhoz, de a citromsavval és a szódabikarbónával is tökéletesen lehet például WC-t és csaptelepet tisztítani, vagy éppen a vízkövet eltávolítani. A mosható bútorokról a port egyszerűen egy ecetes, vizes törlőronggyal is el lehet távolítani, ha az ecetet a vízzel 1:4 arányban keverjük, majd a nedves törlőronggyal alaposan áttöröljük. Az ecet az erőteljes tisztító hatás mellett fertőtlenítésre is kiváló. Ez a teljesen természetes, enyhén savas folyadék környezetbarát, nem káros az egészségre és szinte minden konyhában ott van. Használata közben nem keletkeznek kémiai mérgező anyagok és többek között előnye az is, hogy fenntartható módon állítható elő. Ha valakit zavarna az ecet erőteljes szaga, természetes illóolaj (például levendula, citrom vagy pálmarózsa) hozzáadásával könnyen lehet segíteni rajta.
A mosáshoz pedig a mosószóda és a mosódió lehet segítségünkre, melyekkel nem csak tökéletes eredményt lehet elérni, de még a Földünket is megóvjuk, ha ezeket használjuk. A mosódiófa termésének használata egyre népszerűbb, ráadásul már folyékony verzióban is elérhető. Egyszerűen csak tegyük a ruhák közé a hagyományos mosógél helyett, mosás után pedig bioszemétként tudjuk kezelni. Minél magasabb hőfokon mossuk a ruhákat, annál könnyebben szabadulnak fel az illatsemleges hatóanyagok a dióból.
A tisztító- és mosószerek beszerzésekor azonban ügyelnünk kell a takarékosságra is, éppen ezért érdemes családi XXL-es termékeket választani. Ha ezt betartjuk, csökkenthetjük a háztartási hulladék mennyiségét és ezáltal az ökológiai lábnyomot is. A nagyobb kiszerelésű termékek ugyanis kevesebb műanyag csomagolást igényelnek, mint ugyanaz a mennyiség kis kiszerelésekben, mindamellett pedig még időt és pénzt is spórolhatunk meg vele.
Lelki egészség, rekreáció, stresszkezelés
Üss vagy fuss!
A stresszhelyzetre adott válaszreakciót „küzdelmi vagy menekülési” ösztönnek is nevezhetjük. A stresszre legtöbbször mint negatív hatásra gondolunk, valóban így van ez? A feszültség egy határig aktivizál, vérpezsdítő hatású, gondoljunk csak arra például, amikor izgatottan készülünk egy randevúra. Az eustressz, más néven pozitív stressz motiváló hatású.
• Fokozza az energiát (rövid távon),
• javítja a teljesítményt, különösen hasznos az új és váratlan helyzetekben,
• erőt, energiát, lendületet ad az új kihívásokhoz, mint például egy vizsgához, állásinterjúhoz és más hasonló szereplésekhez, sportversenyhez és mindenféle fizikai aktivitást kívánó helyzetekhez,
• segíti az összpontosítást, az összeszedettséget,
• felgyorsítja a gondolkodást, stimulálja az izmokat és rövidebbé teszi a reakcióidőt.
A feszültségtől, ha túl hosszú ideig/tartósan fennáll és nem követi nyugodt, feltöltődési időszak, kimerülhetünk, akár komoly egészségügyi károsodásokat is szenvedhetünk.
Distressz – a „rossz stressz”
• Ez az, ami pusztítja a szervezet fizikai és pszichikai energiáit,
• az ilyen helyzetekhez való alkalmazkodás meghaladja az egyének megküzdési képességeit, károsak, ezért kerülendők,
• olyan állandó stressz, amelyet a személy nem képes feloldani megküzdéssel vagy alkalmazkodással, ezért szorongáshoz, gátláshoz, lehangoltsághoz vezet,
• túlterheli az immunrendszert a tartósan fennálló stresszterhelés, ami érzékenyebbé teszi a szervezetet fertőzésekkel és különböző rosszindulatú betegségekkel szemben.
Ami az egyik embernek „jó” stressz, az valaki másnak tartósan fennálló „rossz” stressz. Mentális kognitív apparátusunk dönt arról, hogy egy adott helyzetet vagy eseményt izgalmas kihívásként értékel-e vagy betegséget okozó hatásként. Ez szoros kapcsolatban áll a megküzdési képességet döntően meghatározó személyiségforrásokkal (Selye, 1976). Múltbeli sérüléseink, traumáink, a jelenben aktuális konfliktusaink, nehézségeink, a jövővel kapcsolatos félelmeink, bizonytalanságaink mind befolyásolják a jelen megélésének minőségét, azt, hogy mit érzünk elviselhetetlenül nyomasztónak (distressz), illetve hogy mely helyzetek nem jelentenek megterhelést. Mindenkinek más a „térképe” a világról, ezért ugyanazt a stresszt is másképp élik meg az egyének.
Mi történik a szervezetünkben stressz közben?
Az ember szervezetében stressz hatására felszaporodnak a különböző stresszhormonok. Ezek a hormonok láncreakciót indítanak el. Az első lépés a „riadó”, amely a szervezet tartalékainak mobilizálását jelenti a belső elválasztású mirigyek, elsősorban a mellékvesekéreg hormonjainak kiválasztása révén. Sebesebben ver a szív, szaporább a légzés, emelkedik a vérnyomás, kiver a veríték. Egy-egy félelmetes helyzetben – a megemelkedett vérnyomás következtében – több vér jut az izmokba, melynek hatására felszabadulnak a védekezéshez, a meneküléshez szükséges energiák. Ha a feszültséget keltő esemény, érzés elmúlik, a szervezet ismét normálisan működik.
A tartósan feszült állapot kimerültséget eredményez, és számos pszichoszomatikus (lelki eredetű, de testi panaszokban megnyilvánuló) betegséghez, gyakran depresszióhoz is vezet. A legismertebb pszichoszomatikus betegségek a fejfájás, a gyomor- és nyombélfekély, a magas vérnyomás, az asztma, a fekélyes vastagbélgyulladás, az ekcéma, a reuma.
Stresszkezelő technikák
Feszültség, izgalom, kihívások, megoldandó problémák nélkül az életünk unalmassá válna. Ugyanakkor időnként úgy érezzük, a hullámok összecsapnak a fejünk felett. Mást nem tehetünk, meg kell tanulnunk higgadtan kezelni a konfliktushelyzeteket, hogy meg tudjunk felelni a folyamatos kihívásoknak. Vannak azonban olyan veszélyes látszatmegoldások, amelyeket jobb elkerülni. A stressz következtében kialakuló zavarok például nem enyhíthetők nyugtató- vagy élénkítőszerekkel. A kávé, a cigaretta, az alkohol, a kábítószer, a túlzásba vitt evés átmenetileg enyhítheti a panaszokat, de hosszú távon súlyosbítják a tüneteket, és még több szenvedést okoznak.
• Az első lépés a stressz legyőzésére a józan mérlegelés. Tudnunk kell, mi okozza a feszültséget, mit kell megváltoztatni az életvitelünkben ahhoz, hogy ezt csökkentsük, illetve, hogy miért reagálunk „magasfeszültséggel” az adott helyzetre, ehhez érdemes az önismeret útján elindulni.
• Hasznos lehet, ha a napi programunkba beiktatunk valamilyen testmozgást, sportot, mivel a combot, a karizmokat dolgoztató tornagyakorlatok serkentik az „örömhormon-termelést”, ezért javulhat a hangulatunk. Jó hatása van például a biciklizésnek vagy egy kellemes sétának a friss levegőn, ha a kiskutyánkat is magunkkal visszük, még inkább.
• A tudatos légzés is sokat segíthet. Ősi, még az állatvilágból magunkkal hozott reflex ugyanis, hogy vészhelyzetben a szervezetünk átáll a felszínes légzésre. Az idegesség, a fáradtság, a feszültség egyik biztos jele, ha felszínesen, kapkodva vesszük a levegőt. A tudatos légzés könnyen megtanulható, és ezzel gyorsan és látványosan csökkenthetjük a modern életformából adódó stresszhelyzetek következményeit. Az egyenletes légzés automatikusan csökkenti a stresszhormonok szintjét a szervezetünkben, mérsékli a szívverések gyakoriságát és csökkenti a vérnyomást.
• Relaxációnak nevezzük azokat az eljárásokat, amelyek a testi-lelki egyensúly kialakítását segítik elő. Az izomtónus szabályozásában, áthangolásában játszik szerepet, ami feszültséget old és nyugalmat teremt. Ide tartozik az autogén tréning, amely Schultz módszere alapján hat különféle gyakorlatot tartalmaz: nehézségérzést, melegérzést, szív-, légzés-, napfonat-, homlokhűvösség-gyakorlatokat.
Vedd észre a stresszt és bánj vele érdemei szerint!
Kovács M. Dóra
![]() |
AHAVA Anti-stressz éjszakai arckrém,
|
![]() |
![]() |
Vitalpajzs 35 felett NŐKNEK 60 db |
![]() |
![]() |
Magyar Családi Gomba Bomba 90 db |
![]() |
![]() |
Bioextra B-komplex étrend-kiegészítő lágyzselatin kapszula
|
![]() |
![]() |
Naja Forest Süngomba, folyékony gomba 100 ml |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Hush & Hush MindYourMind
|
VALERIANA RELAX KAPSZULA 30 db |
Der Waschkönig mosógél 3,305L 110 mosás – Sensitive |
![]() |
![]() |
![]() |
Der Waschkönig Oxi folteltávolító gél 1,5 L – Univerzális |
Zöldlomb ÖKO Aloe Vera folyékony mosószer koncentrátum
|
Signal fogkefe
|
![]() |
![]() |
![]() |
Aquafresh fogkrém 125 ml – Triple protection |
BelépésRegisztráció |
Vélemény, hozzászólás?