Reuma a sokarcú népbetegség

Reuma a sokarcú népbetegség

A ma már népbetegségnek számító reumás megbetegedés egyre több embert érint hazánkban. Ez a betegség fájdalmat és merevséget okoz az ízületekben, az izmokban, az inakban, a háton vagy a nyakban, amely eltarthat egy pár napig vagy több évig, kis kellemetlenséget, vagy súlyos rokkantságot okozva. Igen gyakori ez a megbetegedés az idős emberek között, de érinthet bármely korosztályt nemtől, etnikumtól, szociális helyzettől függetlenül, beleértve a gyermekeket is. A reumás megbetegedések általában az egész világon és minden éghajlaton előfordulnak. A Földön minden hetedik személy érintett, szinte majdnem mindenki ismer valakit, aki reumás megbetegedésben szenved.
A reuma nem önálló kórkép, a fogalom mögött 400 különböző betegségforma rejlik. Nagyon sokan szenvednek reumatikus betegségben, melyeknek mozgásszervi, izom-, ín-, ízületi vagy kötőszöveti fájdalmak a tünetei. Van, aki alig tud felkelni: az éjszakai fekvés alatt merevvé és fájdalmassá válnak a térd- és a csípőízületek, ami csak néhány perces mozgatás után enyhül. Másoknak megduzzadnak és egyre pirosabbak lesznek az ízületeik, és olyan fájdalmassá válnak, hogy a legkisebb érintés is kínszenvedést okoz. A felsorolt esetek mind a reuma tünetei, egy igen fájdalmas és sokarcú népbetegség velejárói.


A betegségnek négy főcsoportját különböztetünk meg:
1. Gyulladásos reumatikus megbetegedések, mint például az arthritisz.
2. Degeneratív ízületi vagy gerincbetegségek, mint például az arthrosis.
3. Lágyrész-reumatizmus, mint például a fibromialgia.
4. Anyagcsere-betegségek reumatikus tünetekkel, mint például a csúz.
 

A betegségek tünetei:
Ízületi fájdalmak, a reggeli merevség és a teljesítőképesség beszűkülése.
 

Okozója:
A krónikus megbetegedések kiváltója az immunrendszer irányítási zavara. A védekező sejtek a saját test ellen fordulnak, és gyulladásokat váltanak ki, melyek hosszú távon valamelyik ízület tönkremeneteléhez vezethetnek. Valószínűleg örökletes és környezeti tényezők a fő okozóik. A betegek többnyire 30 év fölötti emberek. A betegség a nők körében jóval gyakrabban fordul elő, mint a férfiaknál. A megelőzésre sajnos nincs hatékony gyógymód, az orvostudomány ugyanis egyelőre nem tud pontos választ adni arra, hogy mi idézi elő a reumát. A kialakult betegségre azonban érdemes odafigyelni, hiszen megfelelő életmóddal sokáig késleltethetőek a komolyabb panaszok. A gyógyszeres kezelés csökkentheti a fájdalmat vagy megfékezheti a betegséget. A testmozgás igen fontos az izmok erősítésében, és segíti az ízületi mozgásokat is. Az alábbiak betartásával enyhíthetjük a tüneteket és lassíthatjuk a betegség előrehaladását.


Életmódbeli változtatások

Túlsúly esetén (enyhébbnél is) szükséges a felesleget leadni, ehhez változatosabb és egészségesebb étrendet szükséges bevezetni. Fogyasszunk C-vitaminban gazdag élelmiszereket, tehát sok zöldséget (pl. zeller, káposzta, spenót, petrezselyem, burgonya, paradicsom) és gyümölcsöt (málna, eper, ribiszke, egres, ananász, mangó). Igyunk sok vizet és mezeizsurlófű-teát, amelyek együttes hatása regenerálja a vesék működését, illetve tisztítja a vért és a nyirokrendszert. Lehetőleg mozogjunk heti rendszerességgel, ami elősegíti a méreganyagok kiürülését a szervezetből.


Az alábbi testmozgások ajánlottak:
1. Könnyed gyaloglás vagy jogging puha talajon.
2. Úszás, a legjobb a hátúszás a lábak kallózásával a csípő- és a térdízületek tehermentesítésére.
3. Kerékpározás, melynél a nyerget úgy kell beállítani, hogy megállásnál a lábujjak érintsék a talajt.
4. Sífutás hosszú távon, melynél még az úgynevezett korcsolyázólépés sem árt az ízületeknek.
5. Gimnasztika, de ha fájdalmak lépnek fel, azonnal abba kell hagyni.

Gyógymasszázs
Alkalmazásával elősegítjük az egészségesebb salakanyag-kiválasztódást, elérjük, hogy a felhalmozódott húgysav távozzon a szervezetből. A pangó vér- és nyirokáramlást élénkítjük, az izomrendszeri kötöttségeket feloldjuk és általa enyhül a gyulladás és a fájdalom.
Ezek közül a leglényegesebben kezelendő felületetek a gerincoszlop, a vállöv, a könyök, a csípő, a térd és a boka. Óvatosabb, lágyabb fogásokkal ingereljük, majd levezető fogásokkal megnyugtatjuk a felső nyirokcsomókat, a hasi, a medencei nyirokcsomókat, a máj, a lép, a vese és a belek működését.
A terápia alatt használhatunk gyulladáscsökkentő kenőcsöket (pl. rozmaring, árnika, fekete nadálytő, kamilla vagy levendula). Kúraszerűen alkalmazhatunk csalánfőzetből készített langyos borogatást, amely segíti az ízületek regenerálódását. A fokozatosan kivitelezett passzív kimozgatásokkal, nyújtásokkal fokozzuk az ízületek rugalmasságát és mozgástartományát, amellyel elősegítjük, hogy a páciensnél oldódjon, megszűnjön a mozgáskorlátozottság.

Öngyógyítás hideggel és meleggel
Az arthrosis kezelésének szabályai: az akut gyulladásos szakaszokban hideggel, a közbülső időben meleggel kezeljük.
A hideg pakolás csökkenti a fájdalmakat és fékezi a gyulladást. A hidegkamrában eltöltött néhány perc után fájdalommentesség alakul ki, amely többszöri kezelést követően tartóssá válik. A kezelés hatásmechanizmusa a bőr hirtelen sokkszerű lehűlésén nyugszik. A bőr hőmérséklete jelentősen csökken, miközben a test a rövid ideig tartó kezelés alatt változatlanul meleg marad. A hideg lebénítja az érzékeny idegeket, miközben az erek védőzónát alakítanak ki a test körül, hogy az ki ne hűljön.
A meleg pakolás javítja a vérkeringést és ezáltal a porc vérellátását.

Porcvédő szerek
Léteznek olyan porcvédő szerek, melyek megakadályozzák az ízületi kopásokat, sőt még az új porcképződést is elősegítik. Ha azonban az ízület súlyosan sérült, már csak műtéti megoldással lehet segíteni.

Téli immunerősítés
A téli hónapokban különösen figyelni kell a vitaminpótlásra, ugyanis a vitaminraktáraink kimerülését a megfázások, a bakteriális vagy a vírusfertőzések, a krónikus betegségek, a mozgáskorlátozottság, a helytelen táplálkozás mind-mind gyorsítsák. A hideg, nyirkos idő komoly kihívás elé állítja a szervezetünk védelmi rendszerét. Erős immunrendszerrel azonban könnyebben felvehetjük a harcot a kórokozókkal szemben és a betegséget is gyorsabban legyőzhetjük. Éppen ezért ilyenkor különösen fontos, hogy plusz vitamin-, ásványianyag– és nyomelembevitelről gondoskodjunk. Elsősorban a D- és a C-vitamin fontos, mivel ezekben a hónapokban a napsütéses órák száma nagyon kevés, vagy napokig egyáltalán nincs is. Így a D-vitamin-szintünk lecsökken, amit fontos pótolni.


 A C-vitamint is mindenképpen szedjünk, de arra azonban érdemes figyelnünk, hogy nagyobb mennyiségben károsíthatja a vesét. Ilyenkor részesítsük előnyben a természetes alapú, például csipkebogyó-kivonatot tartalmazó termékeket. A citrusfélék fogyasztása is sokat segíthet akár nyersen, akár koncentráltan, pl. grapefruitmagkivonat formájában. A
grapefruitcseppek erősítik az immunrendszert, viszont sok gyógyszer hatását gyengíthetik, erre mindenképpen oda kell figyelni a használatuknál. A fejes káposzta szintén gazdag C-vitamin-tartalommal bír, nyersen és savanyítva is egyaránt. A kasvirág– (echinacea) cseppek is közkedvelt immunerősítők, idősebb, tartósan gyógyszert szedő betegeknél ez a készítmény ajánlott.
Az ásványi anyagok szintén nélkülözhetetlenek az immunvédelmünkhöz. A cink és a szelén segítik az immunrendszert gyengítő méreg- és salakanyagok elszállítását, a sejtek regenerálódását. A kalcium a D-vitaminnal kombinálva segíti csontjaink, fogaink épségének fenntartását. Ilyenkor fokozódhat a magnéziumszükséglet is. Ha fáradtnak érezzük magunkat, szedjünk vitaminokat, próbáljuk ki az aminosav-tartalmú étrend-kiegészítőket is. Sokat segíthetnek a regenerálódásban, a megfázásból vagy más betegségből való felépülésben.
A fűszerek szintén hozzájárulnak egészségünkhöz. Ilyen fűszer például a kurkuma, ami nem csak szép színt ad a levesnek, hanem a fertőzések ellen is véd. A
gyömbér, ami antioxidáns forrás, szintén gyulladáscsökkentő, valamint baktériumölő is, nem beszélve különleges savanykás, csípős ízéről, ami különlegessé tehet egy egyszerű fogást is.
A szervezetünkkel akkor tesszük a legjobbat, ha télen is frissen tartjuk. Sétáljunk nagyokat a friss levegőn, kiránduljunk sokat. Legalább hetente három alkalommal űzzünk valamiféle mozgásformát, hogy fenntartsuk testünk fittségét. Azért is fontos, mert a friss levegőn történő mozgás serkenti a vérkeringésünket. Ez növeli a szervezetünk oxigénfelvevő képességét, ami hozzájárul a testünk ellenálló képességéhez.
De a mozgás önmagában nem elég az egészséghez, fontos a helyes táplálkozás és amellett legalább annyira fontos a megfelelő mennyiségű, minőségi pihenés. Mivel ilyenkor amúgy is rövidebbek a nappalok, könnyebben rá tudjuk venni magunkat, hogy korábban feküdjünk le.
Ahhoz, hogy a téli hónapokban is megőrizzük az egészségünk, a helyes étkezésre, a rendszeres mozgásra és a pihenésre kell figyelmet szentelnünk.

Kovács M. Dóra

 


 

 

DBH Deep Blue Health ZÖLDKAGYLÓ
(Új-Zéland)
100 db X 500 mg kapszula

 

LeViola – A porcok, a csontozat és az ízületek egészségéért 90 db

 

Naja Forest Mandula gyógygomba kivonat, 100 ml

 

GAL K2+D3 vitamin (500 mcg K-komplex + 4000 NE D3) 60 adag 20 ml (GAL)

 

Artroflex Plus kollagén peptid tartalmú étrend-kiegészítő kapszula 180 db + Gyógyulási napló

 

BÉRES CSEPP PLUSZ 4X30 ml

 



 

GCA 2700 növényi kivonatokat tartalmazó étrend-kiegészítő 60 db
StarDiets Immun4
PEROZIN® fájdalomcsillapító krém 100 ml

 

Vitalpajzs ImmunON tabletta 90 db
Strong Porc+Csont+Izom Glükózamin-szulfát,MSM étrend-kiegészítő 60 db kapszula
NUTRI8 C-Vitamin 1000mg 60 kapszula

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük