Szeptember 25. A szív világnapja
A Szív Világszövetségének kezdeményezésére 2000 óta a világon mindenütt egyszerre, szeptember utolsó vasárnapján rendezik meg A szív világnapját. A World Heart Federation, vagyis a Szív Világszövetség a Nemzetközi Kardiológiai Társaság tagjaiból alakult meg 1998-ban. Magyarország már a program indulásakor csatlakozott a nagyszabású, fontos rendezvényhez. Ezen a napon a szakemberek a szív- és érrendszeri megbetegedések gyakoriságára és a megelőzés fontosságára hívják fel a figyelmet, szűrővizsgálatokkal és életmód-tanácsadásokkal várják az érdeklődőket. Fontos, hogy a rendezvényen minél többen részt vegyenek, és tájékozódjanak az említett betegségekről, a kockázati tényezőkről és a megelőzésekről, mivel a szív- és érrendszeri betegségek vezető haláloknak számítanak hazánkban és szerte az egész világon.
Kiváltó okok
A nőknél és a férfiaknál is egyaránt a túlsúly, a magas vérnyomás, a diabétesz és a magas koleszterinszint halálos együttese az első számú kockázati tényező. Veszélyes párost alkot azonban még a dohányzás és nőknél a fogamzásgátló tabletta szedése. Főleg azoknál a fiatal nőknél emelkedik a szívinfarktus kockázata, akik egyidejűleg tablettát is szednek és dohányoznak is. A kor és egyéb tényezők függvényében ez a páros akár hússzorosára is növelheti a kockázatot. A nőknél a változókor szintén komoly szerepet játszik a betegség jelentkezésében. Menopauza után a petefészkek leállítják az ösztrogéntermelést, kibontakozik az erek tipikusan női védelme. A tartós stressz, a depresszió, a folyamatos bosszúságok szintén alaposan hozzájárulnak a betegség kialakulásához.
Csökkentsük a kockázati tényezőket!
Minél előbb elkezdjük az egészséges életmódot, annál nagyobb az esély az erek megóvása az elmeszesedéstől. Ugyanis a betegségek jelentős része megelőzhető lenne az egészséges táplálkozással és több testmozgással. A mindennapi mozgással párosuló kiegyensúlyozott életstílus és a szív szempontjából egészséges táplálkozás a szívet sokkal kevésbé terheli meg. A mozgás egyaránt javítja az anyagcserét, edzi a szívizmokat és az érfalat, növeli a „hasznos” koleszterin koncentrációját a vérben és csökkenti a vérnyomást. A szív oxigénértékesítése javul a sok mozgás által, egyben csökken a vérrögképződés veszélye. A testmozgás további pozitív hatása a súlycsökkenés és a stressz leépülése. Fontos, hogy az étlapon elegendő mennyiségű zöldség és gyümölcs, zsíros tengeri hal, sovány hús, korpás termékek és szója rendszeresen szerepeljenek. Mindenekelőtt a hasznos zsírok fontosak, melyek magas arányban tartalmaznak telítetlen zsírsavakat, valamint a mikrotápanyagok és a szekunder növényi anyagok. A mikrotápanyagok a makrotápanyagokkal (fehérjékkel, zsírokkal és szénhidrátokkal) ellentétben nem hordoznak energiát, ugyanakkor nélkülözhetetlenek az anyagcsere szinten tartásában. Ebbe a körbe tartoznak az A-, C- és E-vitaminok, illetve olyan ásványi anyagok, mint a magnézium vagy a kalcium, továbbá a nyomelemek, köztük a cink, a mangán és a szelén. A szív és az érrendszer számára nagy jelentőségűek még a B6– és a B12-vitaminok, valamint a folsav is. Az omega–3 zsírsavak szintén pozitívan hatnak a szívre és a vérkeringésre. Javítják a vér folyási tulajdonságait és gyulladásgátló hatásúak.
Fiatalon és egészségesen!
Bőrápolás 40 év felett
A bőrünk a testünk legnagyobb és legszembetűnőbb szerve, melynek 40 év felett már igencsak alapos és gondoskodó ápolásra van szüksége. Az teljesen természetes folyamat, hogy a bőr ahogy öregszik, úgy veszíti el nedvességét, feszességét és ráncossá válik, ugyanis 40 és 50 éves kor között elkezdődik a bőr úgynevezett kronológiai öregedése. Ezért a kollagénszálak mennyiségének csökkenése mellett különösen a bőr felső rétegében lévő elasztinszálak számának csökkenése a felelős. Ezek az elasztinszálak belülről támogatják a bőrt, így kölcsönözve annak feszes külsőt. Amennyiben ez a feszítőerő alábbhagy, petyhüdtté válnak a szövetek, melynek következtében a bőrfelszín helyenként megsüllyed, és mélyebb ráncok alakulnak ki. A korral a bőr rendszerint szárazabbá is válik, mivel a faggyútermelés alábbhagy, de a hormonok is komoly szerepet játszanak benne. A csökkenő ösztrogéntermelés még sprődebbé teszi, ami tovább gyengíti a bőr természetes védőbástyát. Ilyenkor már gyakran képződik a bőrön az erecskék finom hálója is és a pigmentfoltok is feltűnnek.
Célzott arcápolás, kiegyensúlyozott életmód, szépségvitaminok
Az érett bőr ahhoz, hogy megőrizze fiatalos kisugárzását, extra külső és belső ápolást igényel. A ráncocskák elleni harcban különösen az A-vitamin-tartalmú krémek a hatásosak. Az A-vitamin újra rendszeres osztódásra serkenti az elfáradt bőrsejteket, ezáltal alulról fejlődnek ki az új sejtek, a felső bőrréteg pedig ellenállóbbá válik. De az erecskék tágulása is megállítható velük és a pigmentfoltok is világosabbá válnak tőlük. Az arcbőr így újra egyenletesebbnek és simábbnak hat. Az érzékeny, feszülő és viszkető arcbőrre a zsírban gazdag, antiaging hatóanyagokat tartalmazó hidratáló krémek a legalkalmasabbak. Ebben a korban már elengedhetetlenek a szemránckrémek is! Azonban csak takarékosan szabad felvinni a szem köré, majd gyengéden kell bepaskolni a gyűrűsujjal, mivel a bőr itt jóval vékonyabb, mint az arc más részein, éppen ezért az erős masszírozás és nyomás itt tilos. A szemránckrémek a kisebb ajakráncocskákat is kisimítják. Reggelente és este a száj köré felhordva és bemasszírozva sokat segítenek a szépségápolásban. Az arcszérumok szintén a bőrápolás fontos, kiegészítő elemei. A szérum elősegíti az aktív hatóanyagok behatolását a bőr mélyebb – főleg a második és a harmadik – rétegeibe, amire már az arckrém nem képes. Amennyiben rendszeresen van beépítve a napi arcápolási rutinba, a bőr simává válik, a pórusok kisebbnek tűnnek, a bőr hidratáltsága nő, és ezáltal fiatalos egészséges kisugárzást eredményez.
A mindennapi arcápolás hatékony kiegészítői még a különböző arcpakolások, melyek rendszeres alkalmazása szintén fontos a ragyogó és üde bőr eléréséhez. Ügyelni kell azonban arra, hogy mindig csak alaposan megtisztított arcbőrre szabad felvinni, mert a leghatásosabb készítmény is csak kitisztított pórusú bőrön képes kifejteni a hatását. Szintén fontos a bőr időnkénti átradírozása, az elhalt hámsejtek eltávolítása. A művelet előtt használjunk puhító arctonikot, melynek a szerepe, hogy eltávolítsa a mélytisztító maradékát és felpuhítja a sejteket. Az elhalt hámsejtek megszabadításával segítik a bőrünk fiatalságát megőrizni az arctisztító kefék is. A különféle kozmetikai termékek és a jótékony hatású gyógynövények mellett sokat segíthet az egészséges fiatalos bőr eléréséhez egy jó masszázs is, mely amellett, hogy élvezetet nyújt, remek megoldás a vérkeringés és a nyirokáramlás serkentésére. Nem beszélve arról, hogy felerősíti a rendszeresen használt arcápoló termékek hatékonyságát.
Rengeteg dolgot tehetünk még a bőrünk szépségéért már azzal is, ha az életvitelünkre alaposabban odafigyelünk. Amennyire lehet, kerülni kell a stresszes helyzeteket, a dohányzást és az alkoholfogyasztást. Figyeljünk oda az étrendünkre és igyekezzünk minél többet a friss levegőn tartózkodni! Nem szabad elfeledkezni a különféle szépségvitaminokról sem, amelyek belülről támogatják meg a szervezetünket. Fontos, hogy a szervezetünket megfelelő tápanyagokkal, ásványi anyagokkal és vitaminokkal lássuk el, melyek komoly segítőtársaink az öregedés elleni harcban.
Kovács M. Dóra
![]() |
Celsus Szívünkért Q1+Q10 + szelén
|
![]() |
![]() |
Garuda Ayurveda Arjuna kapszula 60 db |
![]() |
![]() |
Bioheal Cardio Secrets (Rutin filmtabletta, Koenzim Q10 lágykapszula és Mikronizált Diozmin+Heszperidin filmtabletta) |
![]() |
![]() |
GAL Q10 Lazacolaj
|
![]() |
![]() |
Bioco q10 50mg kapszula vízzel elegyedő 30 db |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
BÉRES OMEGA-3 LÁGYZSELATIN KAPSZULA 100 db |
AHAVA Uplifting éjszakai krém arcra, nyakra, dekoltázsra, 50 ml |
Naja Forest Cordyceps-Astragalus Étrend-kiegészítő 100 ml |
![]() |
![]() |
![]() |
Naja Forest Cordyceps gyógygomba kivonat, 100 ml |
Ziaja Subtle bronze önbarnító arckrém |
Arkocaps Galagonya kapszula 45 db |