Szeptember 25. A szív világnapja
A Szív Világszövetségének kezdeményezésére 2000 óta a világon mindenütt egyszerre, szeptember utolsó vasárnapján rendezik meg A szív világnapját. A World Heart Federation, vagyis a Szív Világszövetség a Nemzetközi Kardiológiai Társaság tagjaiból alakult meg 1998-ban. Magyarország már a program indulásakor csatlakozott a nagyszabású, fontos rendezvényhez. Ezen a napon a szakemberek a szív- és érrendszeri megbetegedések gyakoriságára és a megelőzés fontosságára hívják fel a figyelmet, szűrővizsgálatokkal és életmód-tanácsadásokkal várják az érdeklődőket. Fontos, hogy a rendezvényen minél többen részt vegyenek, és tájékozódjanak az említett betegségekről, a kockázati tényezőkről és a megelőzésekről, mivel a szív- és érrendszeri betegségek vezető haláloknak számítanak hazánkban és szerte az egész világon.
Kiváltó okok
A nőknél és a férfiaknál is egyaránt a túlsúly, a magas vérnyomás, a diabétesz és a magas koleszterinszint halálos együttese az első számú kockázati tényező. Veszélyes párost alkot azonban még a dohányzás és nőknél a fogamzásgátló tabletta szedése. Főleg azoknál a fiatal nőknél emelkedik a szívinfarktus kockázata, akik egyidejűleg tablettát is szednek és dohányoznak is. A kor és egyéb tényezők függvényében ez a páros akár hússzorosára is növelheti a kockázatot. A nőknél a változókor szintén komoly szerepet játszik a betegség jelentkezésében. Menopauza után a petefészkek leállítják az ösztrogéntermelést, kibontakozik az erek tipikusan női védelme. A tartós stressz, a depresszió, a folyamatos bosszúságok szintén alaposan hozzájárulnak a betegség kialakulásához.
Csökkentsük a kockázati tényezőket!
Minél előbb elkezdjük az egészséges életmódot, annál nagyobb az esély az erek megóvása az elmeszesedéstől. Ugyanis a betegségek jelentős része megelőzhető lenne az egészséges táplálkozással és több testmozgással. A mindennapi mozgással párosuló kiegyensúlyozott életstílus és a szív szempontjából egészséges táplálkozás a szívet sokkal kevésbé terheli meg. A mozgás egyaránt javítja az anyagcserét, edzi a szívizmokat és az érfalat, növeli a „hasznos” koleszterin koncentrációját a vérben és csökkenti a vérnyomást. A szív oxigénértékesítése javul a sok mozgás által, egyben csökken a vérrögképződés veszélye. A testmozgás további pozitív hatása a súlycsökkenés és a stressz leépülése. Fontos, hogy az étlapon elegendő mennyiségű zöldség és gyümölcs, zsíros tengeri hal, sovány hús, korpás termékek és szója rendszeresen szerepeljenek. Mindenekelőtt a hasznos zsírok fontosak, melyek magas arányban tartalmaznak telítetlen zsírsavakat, valamint a mikrotápanyagok és a szekunder növényi anyagok. A mikrotápanyagok a makrotápanyagokkal (fehérjékkel, zsírokkal és szénhidrátokkal) ellentétben nem hordoznak energiát, ugyanakkor nélkülözhetetlenek az anyagcsere szinten tartásában. Ebbe a körbe tartoznak az A-, C- és E-vitaminok, illetve olyan ásványi anyagok, mint a magnézium vagy a kalcium, továbbá a nyomelemek, köztük a cink, a mangán és a szelén. A szív és az érrendszer számára nagy jelentőségűek még a B6– és a B12-vitaminok, valamint a folsav is. Az omega–3 zsírsavak szintén pozitívan hatnak a szívre és a vérkeringésre. Javítják a vér folyási tulajdonságait és gyulladásgátló hatásúak.
Kovács M. Dóra