Őszi immunerősítés

Az ősz beköszöntével a hűvösebb, nyirkos idő is kezdetét veszi és hatásukra a meghűléses betegségek időszaka is beköszönt. A szezonális megfázás és az influenza kialakulása közvetlenül kapcsolatba hozható a szervezet ellenálló képességének gyengülésével. Ezért is ajánlott az őszi immunerősítés elvégzése, ami jelentős mértékben hozzájárul ahhoz, hogy elkerüljük a fertőzéseket.


A szeptemberi iskola-, óvoda- vagy éppen  a bölcsődekezdésnél vannak akik most először kerülnek közösségbe. A hűvösebb napok is általában megfázásra hajlamosíthatnak, de a fokozódó stressz is gyengíti a természetes immunrendszert felnőtteknél, gyermekeknél egyaránt. Fontos, hogy megvédjük a családunk egészségét és megerősítsük immunrendszerünket a változékony hőmérsékletű borongós és esős őszi napokra. Szerencsére még bőven akad friss termés a piacokon, melyekkel érdemes feltölteni vitaminraktárainkat, ha a hűvös időben is szeretnénk egészségesek maradni. A nyárhoz hasonlóan ősszel is a zöldségek és gyümölcsök gazdag választékát kínálják a termelők.
Az immunrendszerünk legyengülésének számos oka lehet. Ezek közül a leggyakoribb az antioxidánsokvitaminok és más tápanyagok elégtelen bevitele,mozgásszegény életmód,környezeti terhelések, egyes betegségek, valamint a túlzott gyógyszerfogyasztásantibiotikumkúrák és a nem megfelelő étrend miatt a mérgek és salakanyagok felhalmozódása.
Az őszi immunerősítés elengedhetetlen része az étrendváltás, aminek lényege, hogy étrendünkbe beiktassuk a tápanyagokban és antioxidánsokban gazdag immunerősítő élelmiszereket. Itt elsősorban zöldségekre és gyümölcsökre gondolunk, főként az évszaknak megfelelő terményekre.
Hozzájárulhatunk az immunerősítés sikeréhez, ha pótoljuk a probiotikus baktériumokat, mert ezzel lényegesen gyorsabban helyreállítható a bélflóra egyensúlya. A bélflóra szerepet játszik az emésztés szabályozásában, az immunrendszer hatékony működésében, jótékony mikroorganizmusai pedig „hatástalanítják” az emésztőtraktusba bejutó káros baktériumokat és gombákat. Erre a legjobb módszer a probiotikumok vagy a probiotikus tulajdonságú ételekitalok, mint például a joghurt, a kefir, az érlelt sajtok, a tofu fogyasztása. Szervezetünket bőségesen töltsük fel a szükséges vitaminok és ásványi anyagok összességével, melyek jó szolgálatot tesznek a szűkülő, téli kínálat idejére is!

Nélkülözhetetlen vitaminok és nyomelem az őszi immunerősítéshez

C-vitamin
Erős antioxidáns, nem csak támogatja az immunrendszert a már meglévő fertőzés esetén, hanem fokozza is annak működését. Minél több magas C-vitamin-tartalmú táplálékot (például homoktövis, grépfrút, csipkebogyó, acerola) fogyasszunk, illetve C-vitamin-étrend-kiegészítőkkel pótoljuk a szükséges mennyiséget.
 
A-vitamin
Főleg a bőr és a légutak nyálkahártyájának védelmében játszik szerepet az immunrendszer tekintetében. Az ellenálló képesség fokozásával „megnehezíti” a kórokozók bejutását. Hiánya esetén a fertőzésekkel (például torokgyulladás, megfázás, hörgőgyulladás) szembeni fogékonyságunk nő. A sütőtök, a sárgarépa, az édes burgonya és a piros színű paprika is sokat tartalmaz belőle, érdemes tehát bőségesen fogyasztani belőlük.


D-vitamin
Főleg az izom- és csontrendszerre gyakorolt kedvező hatása miatt ismerjük, de az immunerősítő hatása sem elhanyagolható. A csökkenő napfény okán az őszi időszaktól fokozott figyelmet kell fordítani a D-vitamin kellő bevitelére is. Kiváló D-vitaminforrások: a máj, a tojás, a gombák.


Cink
Az egyik legfontosabb nyomelem. Segíti a bőr regenerálódását, a sebek gyógyulását is. A tojássárgája, a lencse, a napraforgó és a marhahús is számottevő cinket tartalmaz.

 

Növényi immunerősítők
A ginszeng, a gyömbér, a rózsagyökér, a csipkebogyó, a homoktövis, a lángos kasvirág (Echinacea), a fokhagyma, a bodza, a zöld tea mind-mind olyan gyógynövények, amelyeket a népi gyógyászatban ősidők óta, ma pedig már a modern fitoterápiában is kúraszerűen használnak a fertőzések elleni védelemben az immunrendszer megerősítésére.

 

Kovács M. Dóra

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük