Nem lehet elég korán kezdeni

Egészségtudatosság fejlesztése kisgyermekkorban

Az egészségfejlesztés elsősorban a helyes táplálkozást és a rendszeres testmozgást foglalja magába és segít bennünket abban, hogy hosszabb távon egészségesen éljünk és sikerüljön elkerülnünk az ún. civilizációs betegségeket. Ehhez azonban nekünk is sokat kell tenni! Az egészségfejlesztés nem csupán az egészségügy feladata, hanem mindannyiunké. Célja, hogy elkerülhessük a betegségeket és az egészséget veszélyeztető ártalmakat.

Az egészséges életmódra való nevelést a legfiatalabb korosztályoknál kell elkezdeni, ugyanis a gyermekkori táplálkozási szokások és a sporthoz való hozzáállás mind-mind visszatükröződnek majd az életük során.

 

A mai világunkban ehhez sok segítséget kapunk. Egyre több egészségmegőrző program hívja fel a figyelmet a helyes táplálkozásra, a rendszeres testmozgásra és a higiénia fontosságára. Manapság egyre nagyobb a kínálat az egészséget támogató élelmiszerek, termékek területén, illetve a mozgás- és sportolási lehetőségek széles köre áll rendelkezésünkre. Amennyiben fontosnak tartjuk az egészségünk megőrzését, az egészséges életvitelt kell, hogy válasszuk.

Az egészség fogalma

Az egészség egyfajta alkalmazkodási képesség is a körülöttünk lévő változásokhoz. Az egészség fogalomba beletartozik a fittség, a jó közérzet, a kiegyensúlyozottság, a megelégedettség, az életöröm és a kreativitás. Az egészségünket számos tényező befolyásolja, éppen ezért az napról napra változik.  

 

Egészséges életmód

Az egészséges életmódra való nevelést nagyon fontos minél előbb elkezdeni, mivel a gyermek későbbi életét a magzati korban és az azt követő években érő hatások is jelentősen befolyásolják. A gyermekkorban elszenvedett testi-lelki traumák, a betegségek, a táplálkozáshoz és a sporthoz való hozzáállás, a családdal és embertársakkal kialakított kapcsolatok mind-mind visszatükröződnek a későbbi életszakaszokban. Kiemelkedő figyelmet igényel a helyes napirend kialakítása, amely a megfelelő mennyiségű és minőségű táplálkozást és a testmozgást is magában foglalja. Már a kisóvodásokkal meg kell ismertetni az egészséges ételek és a rendszeres testmozgás jótékony hatásait, ugyanis ilyenkor még könnyen formálható a gyermekek szemlélete.

 

Minél előbb meg kell kóstoltatni, majd meg kell szerettetni velük a különféle hasznos tápanyagokat, a vitaminokat és az új ízeket. Ezeknek az ismereteknek az átadásához szükséges a védőnő, az óvodapedagógus és a szülők közös együttműködése. A szülőknek törekedniük kell, hogy minél élvezetesebbé tegyék a táplálkozást a gyermek számára; pl. ötletes, mókás tálalási módokkal. Az egészségfejlesztés legjobb módja ebben a korban a játékosság. Elsőként a saját testüket, testrészeiket lehet játékosan megismertetni velük, például mondókák és színezők segítségével. A helyes táplálkozási, tisztálkodási és fogápolási módszereket egy kis kedvcsinálással – színes kártyákkal, találós kérdésekkel, rajzos feladatokkal és puzzle kirakásával –  lehet megtanítani.

A rendszeres testmozgás életmódba való beépítése szintén fontos már óvodáskorban, amit játékos formában a szülőknek otthon is folytatni kell a gyermekükkel.  

 

Tanácsok az egészséges étrend kialakításához:

 

  • az édességek helyett egészséges nassolni valók, pl. nyers zöldségek (sárgarépa, karalábé stb.), zöldséges ropogtatnivalók, gyümölcsök, müzliszelet, túrókrém stb. beépítése az étrendbe,
  • cukros, sós, túl fűszeres és zsíros ételek mellőzése,
  • cukrozott szörpök, üdítők, befőttek fogyasztása helyett cukormentes limonádé, gyümölcsturmix stb.,
  • a család étrendjében mérsékelni kell, de legjobb végleg elhagyni a füstölt húsárut, a vákuumcsomagolt felvágottat és az állati zsiradékot,
  • minél több alacsony zsírtartalmú tej, tejtermék, hal, baromfi, teljes kiőrlésű gabonakészítmények fogyasztása ajánlott,
  • kiemelten fontos a nyers zöldségek és gyümölcsök étrendbe kerülése és napi fogyasztása.

 

Kovács M Dóra

 

Válogass az Internetpatika egészségtudatos kínálatából a gyermekeknek KATT IDE 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük