Magas vérnyomás, a csendes gyilkos

A magas vérnyomás (hipertónia) egyike a legelterjedtebb népbetegségeknek, hiszen körülbelül a felnőtt lakosság 25%-át érinti. Ötvenéves kor után már a lakosság mintegy 40 százalékát, hatvanéves kor után pedig már közel ötven százalékát betegíti meg. Sajnos a hipertónia genetikai hajlam esetén a fiataloknál is gyakran előfordul. A legtöbb embernek a magas vérnyomás nem okoz panaszokat, éppen ezért nem véletlen hívják „csendes gyilkosnak”.

 

Magas vérnyomásról általában akkor beszélünk, ha az értékek 140/90 higanymilliméter felett vannak. Ilyenkor már sajnos megnő a nem kívánt szív- és érrendszeri betegségek kockázata. A 120/80 és 140/90 Hgmm közötti értékeknél is érdemes azonban odafigyelni, de ezt az állapotot az életmód és szokásaink megváltoztatásával még tudjuk kezelni.  

 A kivizsgálás már 40 év kortól javasolt, ami legtöbbször a 24 órás vérnyomásmérésből és a terheléses EKG-elkészítéséből áll. Ezek mellett azonban még fontos a szív működésének és vérellátásának megítélése, a mozgásra emelkedő vérnyomás kiszűrése, hasi és nyaki ultrahang és egyéb képalkotó és laborvizsgálatok elvégzése is.

A magas vérnyomást elsődleges és másodlagos hipertóniára osztják. 

Az elsődleges hipertónia az összes magas vérnyomás körülbelül 90%-át teszi ki, és oka nem teljesen ismert. Ebben az esetben számos tényező közrejátszik, mint például a genetikai hajlam, a nátrium felhalmozódása a vesén keresztül, alacsony születési súly, a vérerek megvastagodása, az idegrendszer fokozott aktivitása, inzulinrezisztencia stb. A magas vérnyomás kialakulását nagymértékben elősegíti az elhízás, a mozgásszegény életmód, a túlzott alkoholfogyasztás, a dohányzás és a megemelkedett koleszterinszint.

A másodlagos magas vérnyomást a vese vagy veseartériák különböző betegségei, a mellékvese betegségei, az agyalapi mirigy betegségei, az orális fogamzásgátlók és egyes gyógyszerek, a pajzsmirigybetegségek hormonális rendellenességei, az aorta veleszületett szűkülete és még számos egyéb betegség okozhatja.

A magas vérnyomásnak hosszú ideig nincsenek tünetei. Előfordul, hogy a szövődmények csak jóval később, lehet, hogy csak évtizedek múlva jelentkeznek súlyos szív- és érrendszeri károsodás formájában. Az agyi erek károsodásának gyakori szövődménye a stroke, a demencia, a szemfenéken lévő erek károsodása, a szív koszorúsereinek károsodása, szív- és veseelégtelenség. 

 Éppen ezért nagyon fontos a magas vérnyomás korai felismerése és megfelelő kezelése. A magas vérnyomás enyhébb formáit életmód és szokások megváltoztatásával (dohányzás abbahagyása, testsúlycsökkentés, fizikai aktivitás növelése és étrend megváltoztatása) kezelik, míg a súlyosabb formákban azonban már gyógyszeres kezelés is szükséges. A másodlagos magas vérnyomás kezelésénél az alapbetegséget is fontos gyógyítani!

A hipertónia kezelésére ma már rengeteg gyógyszer létezik, amiről a beteg alapos kivizsgálata után a szakorvos dönt. Fontos azonban, hogy otthon is rendszeresen mérjük az értékeket, és szükség esetén naplót is vezessünk róla. Az életmód-változtatás, a helyes táplálkozás, a rendszeres testmozgás és a természetes étrend-kiegészítők segítenek a kellemetlen szövődmények elkerülésében.

Hatásos természetes szerek a magas vérnyomás kezelésére

 A fokhagyma fontos szerepet tölt be a táplálkozásunkban, melyet sokféle módon alkalmazhatunk ételeinkben. A fokhagyma segít az érelmeszesedés megelőzésében, értágító és vérnyomáscsökkentő hatása is jól ismert. Ezek mellett szerepet játszik a véralvadásban, gátolja a vérlemezkék összecsapódását. Rendszeres fogyasztása fokozza a szervezetben a nitrogén-monoxid termelődését, ami ellazítja az erek simaizmait, és ezáltal csökken a vérnyomás.

Fontos a D-vitamin bevitele is a szervezetünkbe, mivel szintén jó hatással van a vérnyomásunkra. Nem véletlen, hogy a déli országokban – ahol sokkal nagyobb a napsütéses órák száma – jóval ritkábban fordul elő magas vérnyomás.

 A koenzim Q10 szintén említésre méltó, mivel segíti a szív teljesítőképességét. Hatására javul a szívben az ingerület vezetése, a szívritmus normalizálódik, csökken a szívinfarktus kockázata. Használata elsősorban szívelégtelenség esetén és szívinfarktus után előnyös. A koenzim Q10 antioxidánsként védi a sejtek membránját, csökkenti az LDL-koleszterin (rossz koleszterin) oxidációját, mérsékli az érelmeszesedés kialakulását, romlását. Jól kombinálható a szintén antioxidáns hatású E-vitaminnal.

A C-vitaminnak a magas vérnyomás kialakulásának megelőzésében és a vérnyomás csökkentésében kiváló a hatása. Csökkenti az oxidatív stresszt, legjobban természetes formában fogyasztva fejti ki hatását.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük