Készüljünk fel az iskolakezdésre!
Az új tanév sok kihívást tartogat a gyermekek és a tanárok számára egyaránt. Az iskolakezdéshez azonban nemcsak tanszerekkel, tankönyvekkel és jó tanácsokkal kell ellátni a gyereket, hanem megfelelő mennyiségű vitaminnal és ásványi anyaggal is. Így a nyári lazítás után könnyebben tudnak majd koncentrálni a tananyagra. A nyári szünidő elteltével a gyermek immunrendszere is, miután újra közösségbe kerül, alaposan leterhelődik. Az új emberekkel való találkozás egyidejűleg azt is jelenti, hogy új kórokozókkal is találkozik. A kellően erős immunrendszerrel rendelkezők ezekkel a kihívásokkal képesek megbirkózni, vagy akár el is kerülni. Náluk általában gyorsabb és enyhébb lefolyásúak lesznek a betegségek. Azok a gyerekek azonban, akik legyengült immunrendszerrel rendelkeznek, az iskolakezdéstől gyakorlatilag egészen nyárig kisebb szünetekkel szinte egyfolytában betegek. Éppen ezért itt az ideje a vitaminokból való alapos feltankolásra és az immunrendszer megerősítésére a hűvösebb és esősebb őszi időkre. A vitális anyagok azonban nemcsak a védekezőrendszert javítják. Az ételekben lévő valamennyi vitamin létfontosságú a testnek. Ezek tartják lendületben ugyanis az anyagcserét. A vitaminok nem szállítanak energiát, mivel a feladatuk pontosan az, hogy értékesítsék a tápanyagokat, például a fehérjéket, a szénhidrátokat és az ásványi anyagokat, illetve energiává alakítsák át őket. A vitaminok segítenek a sejtek, a vértestek, a csontok és a fogak felépítésében is. Minden egyes vitaminnak megvan a maga feladata a szervezetben. A gyermekek egészségének alapja és az erős immunrendszer kifejlődésének egyik kulcsa a változatos és egészséges étrend. Az étkezések, a reggeli, a tízórai és a vacsora, ha csak lehet, mindig tartalmazzon valamilyen tejterméket, sovány húst vagy halat, zöldségfélét, gyümölcsöt is. A vitamindús táplálkozás mellett azonban minden gyermek számára ajánlott a kiegészítő vitaminkúra is. Az őszi időszakban különösen fontos a megfelelő vitamin, ásványi anyag és nyomelem, melyet a különböző multivitamin-készítmények és -cseppek biztosítanak. A vitaminokra is (mint mindenre általában) vonatkozik, hogy túlzásokba sem szabad esni, csak a kiegyensúlyozott táplálkozás kiegészítéseként szabad alkalmazni azokat. A megfelelő immunműködéshez elengedhetetlen még az optimális bélflóra, melyet a patikákban kapható probiotikumok segítségével biztosíthatunk. Vannak növényi eredetű hatóanyagokat tartalmazó készítmények is (pl. Bíbor kasvirág), melyek szintén támogathatják az immunrendszer egészséges működését.
Amikor az életstílus okozza a betegséget!
Gyermekkori cukorbetegség
A cukorbetegek száma évről évre egyre jobban növekszik. Manapság már nemcsak az idősebb emberek szenvednek ebben az anyagcsere-betegségben, a hasnyálmirigy sajnos már egyre több gyereknél és fiatalnál sem dolgozik megfelelően. A gyermekkori diabétesz felderítése, diagnosztizálása igencsak fontos, hiszen ha gyermekkorban nem derül fény a cukorbetegségre, a későbbiekben súlyos szövődmények jelentkezhetnek. Az Egyesült Királyság területén készült felmérés szerint például a szülők mindössze 14 százaléka képes beazonosítani a betegség tüneteit.
A cukorbetegség mindkét formája előfordulhat gyermekkorban is, de általában az 1-es típusú a gyakoribb. A helytelen életmód hatására – gyorsételek, cukros üdítők fogyasztása, tévézés, a kütyük folyamatos használata, mozgásszegény életmód – hazánkban is egyre több a 2-es típusú diabéteszes gyermek. A kutatási eredmények alapján Európában is drasztikusan emelkedik a cukorbeteg gyermekek száma. A Magyar Diabétesz Társaság közlése szerint Magyarországon az 1-es típusú diabéteszben szenvedő gyermekek száma az elmúlt két évtizedben sajnos megduplázódott.
A cukorbetegség típusai
Az 1-es típusú, vagyis a fiatalkori diabétesz lényege, hogy a hasnyálmirigy nem képes a szervezetbe jutó cukor lebontásához elegendő inzulint termelni. A vércukorszint normalizálásához a betegnek élethosszig tartó inzulinkezelésre van szüksége, és az étkezésben is szigorúan ügyelnie kell a bevitt a szénhidrát minőségére és mennyiségére.
A betegség másik típusát korábban időskori cukorbetegség néven ismerhettük, mára azonban megemelkedett a betegek száma a fiatalok körében is, így a 2-es típusú diabétesz elnevezést használjuk inkább. Az emelkedés oka szorosan összefügg a helytelen életvitellel, a szokások megváltozásával, ami főleg a túlzott szénhidrátfogyasztásban és a mozgáshiányos életmódban mutatkozik meg leginkább.
Világszerte növekvő betegszám
Az életkori határok elmosódása mellett a másik fenyegető tényező a betegek számának folyamatos emelkedése. Az Egyesült Államokban a 9 évesnél fiatalabb gyermekek körében az évenként diagnosztizált új 1-es típusú diabétesz 21 százalékkal nőtt 2001 és 2009 között, míg a 10–19 éves korosztálynál 30,5 százalékkal emelkedett az évenként újonnan felismert 2-es típusú diabéteszes betegek száma a The Journal of the American Medical Association folyóiratban egy régebben megjelent adatok szerint.
Tünetek:
A gyermek a szokásosnál többször megy vizelni, ha csecsemőknél fordul elő a megbetegedés, akkor ebben az esetben gyakoribb pelenkaváltás szükséges. A korábban szobatiszta gyermeknek újból gondot okoz a vizelet visszatartása, éjszakai ágybavizelés jelentkezik.
A gyermek a korábbinál több folyadékot fogyaszt, de mégsem tudja csillapítani a szomjúságát.
Gyakori a fáradtság, kimerültség.
A súlyvesztés is az 1-es típusú diabétesz gyakori tünete.
A betegség felismerése
Amint felmerül a cukorbetegség gyanúja, azonnal diabetológus szakorvoshoz kell fordulni, aki pár célzott laborvizsgálat elvégeztetésével meg tudja állapítani a diabéteszt. A gyermekkori megbetegedés diagnosztikájának alapja ugyanúgy a vércukormérés, mint más korosztályban. Kivételes, tünetszegény esetekben nagyobb mennyiségű szőlőcukor egyszeri elfogyasztatása (glükózterhelés) segítségével lehet felismerni a betegséget. A vizsgálat alkalmával egy cukros oldatot kell meginnia a gyermeknek, majd több alkalommal vesznek vért, körülbelül óránként, így kísérik figyelemmel, hogy mekkora mértékben emelkedik meg a vércukorszint, illetve visszaáll-e a normál értékre két óra elteltével.
Gyerekkori diabétesz kezelése
A gyermekkori cukorbetegség terápiája nagyban függ a diabétesz típusától. Az 1-es típusú diabétesz esetén inzulinterápiára van szükség, amíg a 2-es típusú diabéteszben általában elegendőek az életmódbeli változtatások, súlyosabb esetben pedig gyógyszeres terápia is indokolt lehet.
Fontos tippek és tanácsok gyermekkori cukorbetegség esetén
A gyermekkori diabétesz teljes szemlélet- és életmódváltást igényel a gyermek, a szülők és a környezetük részéről.
Tájékoztatni kell a beteg gyermek közvetlen környezetét, óvodát, iskolát, osztálytársakat arról, hogy meghatározott időközönként mérnie kell a vércukorszintjét.
Amennyiben már nagyobb gyermekről van szó, meg kell tanítani, hogy hogyan tudja önmagának megmérni a vércukorszintjét és hogyan tudja beadni magának az inzulininjekciót.
Fel kell hívni a gyermek és a szülő figyelmét a hipoglikémia (alacsony vércukorszint) és a hiperglikémia (tartósan magas vércukorszint) tüneteire, hogyha előfordul, azonnal tudjanak reagálni. Erről ajánlott a gyermek környezetét is tájékoztatni.
Kovács M. Dóra
![]() |
Naja Forest N1 bio Maitake bio Mandula gyógygomba kivonat,
|
![]() |
![]() |
Bioheal Szerves&Természetes Króm 70 db |
![]() |
![]() |
Diabeta Tojásos Linzer karika keksz fruktózzal 100g (diabetikus) |
![]() |
![]() |
Floradix Kräuterblut szirup 500ml + ajándék 2 mini Floradix Kindervital |
![]() |
![]() |
VitaMed Prémium – Mandulagomba agaricus blazei murill étrend-kiegészítő kapszula
|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Pharmacoidea Optimális vércukorszint kapszula 30 db |
VitaMed Prémium – Hamvaskéreg gomba chaga étrend-kiegészítő kapszula 60 db |
Dia-Wellness Cukorhelyettesítő 1:4 0 kcal Új! 500 g |
![]() |
![]() |
![]() |
Dia-Wellness CH-mínusz lisztkeverék 1000 g |
Diabeta 90g – kakaós keksz fruktózzal, kakaóba mártva (diabetikus) |
BÉRES ACTIVAL KID RÁGÓTABLETTA EPER 30 db |