Itt a farsang

Már az ókorban is elterjedt volt, hogy a tél végét és a tavasz kezdetét az emberek megünnepeljék. Ilyenkor szívesen bújtak különféle maskarákba, önfeledten ettek-ittak, mulatoztak és látványos eseményekkel próbálták elűzni a hosszú hideg telet. A legenda szerint a sokféle és bőséges étel elfogyasztásától az ünneplők a következő év gazdagságát remélték.


Magyarországon az itáliai mintákat követve Mátyás király idejében kezdtek elterjedni az efféle szokások, mulatságok. Az ünnep ősi, pogány gyökerei szoros kapcsolatban álltak a termékenység és a bőség varázsával. A tél végét és a tavasz beköszöntét jelző öröm ma is számos ünnepet vonz maga köré. Ebben az időszakban ma is gyakoriak a karneválok, bálok és a táncmulatságok.  Régen igencsak népszerűek voltak a batyusbálok is, melyekre a résztvevők saját maguk vitték az ételeket és italokat.  A farsangi báloknak a paraszti életben ugyanúgy mind a városi polgárság körében is komoly hagyományai voltak. Az eladó sorban lévő lányokat és a házasulandó fiatalembereket ezeken a bálokon, mulatságokon vezették be a társasági életbe. A legtöbb lakodalmat is ebben az időszakban tartották főleg faluhelyen.
A farsang a keresztény hagyomány szerint vízkereszttől hamvazószerdáig tart. csúcspontja azonban mindig is „a farsang farka” volt.  Ez a farsangvasárnaptól húshagyókeddig tartó utolsó három nap, amikor a farsangi szokások újra életre kelnek. A világ számos városában ekkor rendezik meg a híres parádékat, karneválokat, mint például a Rióit, vagy a velencei karnevált, Magyarországon pedig erre az időszakra esik a leghíresebb farsangi eseményünk a mohácsi busójárás. Ez a szép hagyomány 2009-óta már az UNESCO Emberiség Szellemi Kulturális Örökség reprezentatív listáján szerepel.


Magyar farsangi tradíciók
A magyar farsangi szokások főleg azokra a néphagyományokra épültek, amiknek nagyrészét a németektől vettünk át. Nem véletlen tehát, hogy maga a farsang szó is bajor-osztrák jövevényszóból, a „vaschang” -ból származik. Mint minden nagyobb ünnephez, a farsanghoz is hozzátartoztak a jókívánságmondó és adománygyűjtő szokások. Ezekkel a farsangköszöntőkkel kívántak egymásnak az emberek a következő évre jó termést, szerencsét és jó egészséget. Főleg faluhelyen a fiatalok ilyenkor házról-házra jártak, ahol  a háziak szalonnát húztak a botjukra és farsangi fánkkal kínálták meg őket.

Farsangi finomságok az ünnepi asztalra
A farsang elengedhetetlen étele a szalagos farsangi fánk, a csörögefánk és a pogácsa is. A hájas tésztából készült sütemények szintén kiemelkedő helyet kapnak a finomságok között a farsangi időszakban. A téli disznóvágások idején a háziasszonyok mindig félre rakták a friss hájat és farsangra a megtisztított és ledarált hájat liszttel és a hozzávalókkal összekeverve, házi szilvalekvárral megtöltve megsütötték. A farsang hagyományos ételei között szerepel még a kocsonya, a tepertő, a kolbász, a sülthús, sülthurka és a káposzta is.

Csöröge fánk
Hozzávalók:
½ kg liszt, 1 evőkanál zsír, egy csipetnyi só, 1 egész tojás, 3 tojássárgája, 2 evőkanál tejföl, 2 kanál rum, 10 dkg cukor.
A hozzávalókat gyúrjuk össze. Ha nem állna össze 1-2 kanál hideg tejjel segíthetünk rajta. Fél óráig letakarva pihentetjük, majd vékonyra kinyújtjuk és derelyemetszővel szögletesre vágjuk. Közepére két párhuzamos metszést teszünk. Bő forró olajban kisütjük, majd vaníliás porcukorral meghintjük.

Hájas sütemény
A hájas tészta elkészítéséhez hidegre van szükség, különben a hozzávalók megolvadnak és a tészta nyúlóssá, ragadóssá válik.

Elkészítése:
½ kg hájat kigyúrunk 2 kanál ecettel. 75 dkg lisztet 3 felé osztunk, egyharmadát összegyúrjuk a hájjal, majd kitesszük a hidegre. Két rész lisztet 1 tojással 1 kávéskanál cukorral, langyos sós vízzel rétestészta keménységűre gyúrjuk, addig amíg nem hólyagzik. Mikor kész van, a sima tésztát kb. fél cm-es vastagságúra sodrófával kinyújtjuk és a hájjal megkenjük. Összehajtjuk, majd egymás után 3-szor kinyújtjuk. A nyújtások között 20-30 percet pihentetjük.  Majd felforrósított késsel megfelelő nagyságúra vágjuk és szilvalekvárral megtöltjük. sütőpapírral bélelt tepsiben 180 fokon 20 perc alatt megsütjük, majd porcukorral megszórjuk.

Boldog Valentin-napot!
Valentin-napról sok történet, monda szövődött az évszázadok során. Talán a legismertebb és legszebb legenda Kr. u. 3. században kezdődött, II. Claudius császár uralkodása alatt. A császár ekkoriban úgy gondolta, hogy a nőtlen férfiak sokkal jobb harcosok, mint akiknek már családjuk van, ezért a fiatalok számára egyszerűen megtiltotta a házasságkötést. Élt akkoriban egy Valentin (Bálint) nevű pap, aki Terni püspöke volt. Valentin igazságtalannak gondolta, hogy a szerelmesek nem kelhetnek egybe, és II. Claudius császár tiltása ellenére is titokban továbbra is összeadta a fiatal párokat, sőt még a kertjéből szedett friss virágokkal is megajándékozta őket. Amikor a császárnak mindez a tudomására jutott, halálra ítélte a papot. Valentin a börtönben erős hite erejével a börtönőre vak leányának visszaadta a látását, majd február 14-i kivégzése előtt búcsúüzenetet küldött a lánynak „a te Bálintod” aláírással. Innét ered a Bálint-napi üzenetküldés hagyománya.
Angliában a 15. század vége óta vannak Valentin-párok, akik egymásnak kisebb ajándékokat vagy verseket küldenek, de továbbra is a legszebb ajándék a virág.  A Valentin-napi szokásokat az angol kivándorlók Amerikában is elterjesztették, a második világháború alatt pedig az amerikai katonák ismertették meg ezt a szokást Németországban és egész Európában A magyar népi hagyomány szerint ha Bálint-napon hideg, száraz idő van, akkor jó lesz a termés. Azt tartották, hogy Bálint-napon választanak párt a verebek, vagy hogy ekkor jönnek vissza a vándorló vadgalambok. Voltak olyan területek, ahol e napon szokás volt a madarakat etetni.
A Valentin-nap nálunk az 1990-es évektől kezdődően vált ismertté. Ezen a napon a szerelmesek megajándékozzák egymást, vagy szerelmes üzenettel kedveskednek választottjuknak.

Olaszországban a szerelmespárok többnyire hidakon vagy folyóknál találkoznak ezen a napon. Ezeken a helyeken a kerékpárok elhelyezésére szolgáló kerékpártartók vannak, de nem a kerékpárokat lakatolják le a fiatalok, hanem csak magát a lakatot zárják rá a tartókra és arra a nevük kezdőbetűit írják rá. A nagyobb lakatokra még a közös fényképüket is ráragasszák. Miután a lakatot lezárták, a kulcsot a vízbe dobják és közben titokban erősen kívánnak valamit. Ezeket a kívánságokat azonban nem mondják el senkinek sem, nehogy ne teljesüljön.
 Finnországban a Valentin-napot a „barátság” napjaként ünneplik. Ilyenkor képeslapot küldenek vagy kisebb ajándékot adnak annak, akire barátként tekintenek.
 Japánban február 14-én a hölgyek csokoládéval ajándékozzák meg a számukra kedves férfiakat. Egy hónappal később (White Day) viszonzásként a hölgyek aprósüteményt kapnak ajándékba.
Brazíliában június 12-én ünneplik ezt a napot.
Ünnepeljük meg mi is ezt a szép napot, és lepjük meg kedvesünket hasznos és praktikus ajándékkal. Ebben segít az Internetpatika weboldala számos jobbnál jobb ötlettel.

Kovács M. Dóra

 


 

Dia-Wellness Cukorhelyettesítő 1:4
0 kcal Új! 500 g

 

INTERNETPATIKA
KÓKUSZOLAJ VÖDRÖS 1000 ml

 

Szafi Free AMERIKAI FÁNK lisztkeverék (gluténmentes)
1000 g

 

Feszes Bőr Éjszakai arckrém
50 ml

 

AHAVA pRetinol anti-aging
arckrém

 



 

Dia-Wellness lekvár Kajszibarack 380 g
BioMenü BIO perui KAKAÓ MASSZA tallér 250 g
Dia-Wellness CH-mínusz lisztkeverék 1000 g

 

INTERNETPATIKA ERITRITOL-ERITRIT természetes édesítőszer 1000 g
Magyar Családi Kézkrém 250 ml
 Gastro-Bon rágótabletta édesgyökér (DGL) kivonattal és 5-féle probiotikummal 30 db

 

MIKROBIOM-11 élőflórát tartalmazó étrend-kiegészítő por inulinnal és édesítőszerekkel
Béres Egészségtár ProBio 6 kapszula
30 db
ProGastro 825 por felnőtteknek – Élőflórát tartalmazó étrend-kiegészítő készítmény,
31 db tasak

 

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük