Hogyan éljünk együtt a Coviddal?

 

   

Az őszi és a közelgő téli hónapokban immár harmadik éve, hogy a koronavírus-járvány újabb hullámaival kell szembenéznünk. Az elhúzódó járványhelyzet komoly kihívást jelent az egész társadalomnak. Sajnos a Covid jövőjét senki nem tudhatja előre, de egy biztos, hogy egyelőre még velünk van, és akár tetszik, akár nem, együtt kell élnünk vele.
A hidegebb hónapokban több időt töltünk zárt helyen, egymás közelében, mindenféle távolságtartási korlátozások nélkül. Ilyenkor mindenkinek ajánlatos a maszkviselet, minden embernek a saját felelőssége, hogy megóvja a másikat és betartsa a szabályokat a védőoltástól kezdve az alapos higiénia, a távolságtartás, a maszkviselés, és ha szükséges, a tesztelés elvégzésével is. Főleg azok az embertársaink vannak kitéve a legnagyobb veszélynek, akik még eddig nem találkoztak a vírussal, de ilyenek szinte már alig akadnak.


Poszt Covid, long Covid
Sajnos előfordul, hogy a koronavírus első tüneteinek megjelenése után egy hónap múlva maradványtünetek és károsodások jelentkeznek a Covid–19-vírusfertőzésen átesett embereknél. Ezek a tünetek a fertőzés elmúlása után hetekig, de akár hónapokig is eltarthatnak. Ez az úgynevezett, long, azaz hosszú Covid-szindróma. A kutatások szerint akik 2019 decembere óta elkapták a Covid–19-et, körülbelül az ötven százalékuk a „hosszú Covid”-tünetektől szenvedett még a gyógyulást követő félévben is. Akik még az oltások bevezetése előtt megfertőződtek, sokszor egy évig is küzdöttek a Covid tüneteivel. De ez is változó, mert vannak, akiknél a hosszú távú tünetek jóval enyhébbek.

 

A long Covid tünetei
Fáradság, nehézlégzés, ízületi és izomfájdalom, tartós fejfájás, gondolkodási nehézség (brain fog) szaglás és ízlelés hosszan tartó zavara, szorongás, depresszió, álmatlanság.

 

Tippek a tünetek enyhítésére
Amennyire lehet, maradjunk fizikálisan aktívak, ugyanis a mozgás javítja a hangulatot és elősegíti az endorfinok (az agyban termelődő fájdalmat csökkentő hormon) felszabadulását.
Az ízületi és izomfájdalmakra a nyújtások, hajlékonyságot elősegítő mozgásformák, kisebb súlyzóval végzett erősítő gyakorlatok ajánlottak, de mindenféleképpen konzultálni kell szakemberrel.
Légszomj ellen a tüdő munkáját segítő légzéstechnikák segítenek. Ilyen lehet a hasi légzés is. Vegyünk mély levegőt az orrunkon keresztül és egészen a hasunkig vigyük le a levegőt, majd tartsuk bent 5–10 másodpercig! Utána a szájon keresztül próbáljuk teljesen kiüríteni a tüdőnket! Ezt naponta 2–3 alkalommal ismételjük meg!
A „brain fog”, vagyis agyi köd esetén legjobb, ha mindenről emlékeztetőt készítünk. A memóriajátékok, a keresztrejtvényfejtés, a nyelv- vagy verstanulás mind-mind kiváló agytornák. Mozogjunk többet, hiszen már 20 perces testmozgás is segíti az agy működését! Igyunk minél több folyadékot, még akkor is, ha nem vagyunk szomjasak! Ugyanis a szomjúságérzés jóval később tudatosul, mint ahogy azt az agy érzékeli.

 

Fontos a higiénia betartása
Legfontosabb az alapos, hatékony kézmosás és adott helyzetekben a kéz fertőtlenítése bevásárlás után, tömegközlekedés, de bármilyen közösségi hely után.
Bevásárlás után mielőtt elpakolnánk az élelmiszereket, a dobozolt termékeket alaposan mossuk le, vagy fertőtlenítőkendővel töröljük át.
Soha ne nyúljunk mosatlan kézzel az arcunkhoz, szemünkhöz, szánkhoz stb.!
Zsebkendőbe tüsszentsünk és köhögjünk, amit utána azonnal kidobunk!
Mellőzzük a szokásos kézfogásokat!
Ha hazaérünk, az előszobában vessük le a cipőnket és az utcai ruhánkat, majd alaposan mossunk kezet, fertőtlenítsük, és csak utána öltözzünk át!
Az otthonunkban rendszeresen végezzünk fertőtlenítést, főleg azokon a felületeken, amiket gyakran érintünk meg!

Kovács M. Dóra

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük