Iskolakezdés egészségesen
Az iskolakezdés minden gyermeknek nagy izgalommal és komoly stresszel jár, éppen ezért nemcsak tanszerekkel, tankönyvekkel és jó tanácsokkal kell ellátni őket, hanem megfelelő mennyiségű vitaminnal és ásványi anyaggal is fel kell készíteni a szervezetüket. Így a nyári lazítás után könnyebben tudnak majd koncentrálni a tananyagra. Éppen ezért itt az ideje a vitaminokból való alapos feltankolásnak és az immunrendszer megerősítésének a hűvösebb és esősebb őszi időkre.
A vitális anyagok nemcsak a védekezőrendszert javítják. Az ételekben lévő valamennyi vitamin létfontosságú a testnek. Ezek tartják lendületben ugyanis az anyagcserét. A vitaminok nem szállítanak energiát, mivel a feladatuk pontosan az, hogy értékesítsék a tápanyagokat, például a fehérjéket, a szénhidrátokat és az ásványi anyagokat, illetve energiává alakítsák át őket. A vitaminok segítenek a sejtek, a vértestek, a csontok és a fogak felépítésében is. Minden egyes vitaminnak megvan a maga feladata a szervezetben. Ezeket a vitaminokat már nem lehet pusztán csak az étkezéssel a szervezetbe juttatni, hanem pótolni kell az egészséges fejlődést biztosító szerekkel. Az őszi időszakban különösen fontos a megfelelő vitamin, ásványianyag és nyomelem melyeket a különböző multivitamin készítmények és cseppek biztosítanak. A testünknek szüksége van ezekre a tápanyagokra karbantartáshoz, növekedéshez és a testi folyamatok szabályozásához. A multivitaminok számos fontos vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak változó mennyiségben, de más összetevőket is tartalmazhatnak, mint például gyógynövényeket vagy aminosavakat és zsírsavakat.
A vitaminokra is (mint mindenre általában) vonatkozik, hogy túlzásokba sem szabad esni, csak a kiegyensúlyozott táplálkozás kiegészítéseként szabad alkalmazni azokat.
Fontos vitaminok!
Az A-vitamin (zöldségekben, gyümölcsökben, tejben) többek között a látást javítja és hozzájárul a szép bőr, haj, köröm újra képződéséhez.
A kalciumbevitelre (főleg tejtermékekben) nagy szükség van a csontok megfelelő növekedéséhez és fejlődéséhez. Naponta nemtől és kortól függően 800–1300 milligramm kalcium bevitelét javasolják a szakemberek.
A D-vitamin (csukamájolajban, tejben) a kalcium-anyagcserét szabályozza és hozzájárul az egészséges csontképződéshez. Szervezetünk csonttömegének fejlődése ugyanis gyermekkorban és serdülőkorban a legintenzívebb, ezért kiemelten fontos a D-vitamin és a kalcium megfelelő mennyiségű és együttes bevitele.
Az E-vitamin (leveles zöldségekben, gabonafélékben) a „rossz” koleszterin, valamint a szabad gyökök keletkezését gátolja a vérben.
A C-vitamin (citrusfélékben, csipkebogyó, homoktövis, chilipaprika, petrezselyem) a test saját védekezőrendszerét hozza lendületbe, melynek segítségével legyőzzük a fertőzéseket.
A B1-vitamin (húsokban, zöldségekben, hüvelyesekben) a szívet erősíti.
A B2-vitamin (tej és teljes kiőrlésű készítményekben) a bőrt és a hajat erősíti, illetve a gondolkodókészséget frissíti.
A folsav (friss zöld színű zöldségekben) a vértestek képzéséből veszi ki a részét.
A vas (májban, tojássárgájában, tökmagban, szezámmagban, lenmagban, hüvelyesekben) elősegíti a gyermekek szellemi képességének fejlődését, emellett pedig nélkülözhetetlen a vörösvértestek képzéséhez. Mivel a vér hemoglobinjának egyik alkotóeleme, így az oxigén szállításában is részt vesz.