Új jelszó kérése

Vény nélkül kapható gyógyszertári termékek a Rákóczi Gyógyszertár kínálatában

Partnereink

Fizetési megoldás



Mexalen 250 mg végbélkúp kisgyermekeknek 6 db

Vény nélkül kapható gyógyszerek
Mexalen 250 mg végbélkúp kisgyermekeknek 6 db
795 Ft795
:
A Mexalen 250 mg végbélkúp kisgyermekeknek hatóanyaga a paracetamol. Fájdalomcsillapító, lázcsökkentő hatású gyógyszer 1-6 év közötti gyermekeknek.

  • A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!


     


    Betegtájékoztató: Információk a beteg számára

    Mexalen 250 mg végbélkúp kisgyermekeknek
    paracetamol

    Mielőtt elkezdi alkalmazni ezt a gyógyszert, olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót, mely az Ön számára fontos információkat tartalmaz.
    Ezt a gyógyszert mindig pontosan a betegtájékotatóban leírtaknak, vagy az Ön kezelőorvosa vagy gyógyszerésze által elmondottaknak megfelelően alkalmazza.
    Tartsa meg a betegtájékoztatót, mert a benne szereplő információkra a későbbiekben is szüksége lehet.
    További információkért vagy tanácsért forduljon gyógyszerészéhez.
    Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármely lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. Lásd 4. pont.
    Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát, ha tünetei néhány napon belül nem enyhülnek, vagy éppen súlyosbodnak.

    A betegtájékoztató tartalma:

    1. Milyen típusú gyógyszer a Mexalen 250 mg végbélkúp kisgyermekeknek és milyen betegségek esetén alkalmazható?
    2. Tudnivalók a Mexalen 250 mg végbélkúp kisgyermekeknek alkalmazása előtt
    3. Hogyan kell alkalmazni a Mexalen 250 mg végbélkúp kisgyermekeknek gyógyszert?
    4. Lehetséges mellékhatások
    5. Hogyan kell az Mexalen 250 mg végbélkúp kisgyermekeknek gyógyszert tárolni?
    6. A csomagolás tartalma és egyéb információk


    1. Milyen típusú gyógyszer a Mexalen 250 mg végbélkúp kisgyermekeknek és milyen betegségek esetén alkalmazható?

    A Mexalen 250 mg végbélkúp kisgyermekeknek hatóanyaga a paracetamol. Fájdalomcsillapító, lázcsökkentő hatású gyógyszer 1-6 év közötti gyermekeknek.
    Hatásmechanizmusa nem egyértelműen tisztázott.

    Keresse fel kezelőorvosát, ha tünetei néhány napon belül nem enyhülnek, vagy éppen súlyosbodnak.


    2. Tudnivalók a Mexalen 250 mg végbélkúp kisgyermekeknek alkalmazása előtt

    Ne alkalmazza a Mexalen 250 mg végbélkúp kisgyermekeknek gyógyszert
    ha allergiás a paracetamolra vagy a gyógyszer (6. pontban felsorolt) egyéb összetevőjére;
    súlyos máj- és vesefunkció-zavarok;
    glükóz-6-foszfát dehidrogenáz genetikai eredetű hiánya (bizonyos enzimhiányos állapot, melynek tünete a hemolitikus anémia);
    túlzott, illetve krónikus alkoholfogyasztás esetén.

    Figyelmeztetések és óvintézkedések
    A Mexalen 250 mg végbélkúp kisgyermekeknek alkalmazása előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.

    A gyógyszerek csak fokozott elővigyázatossággal (az egyes bevételek között eltelt idő megnyújtásával vagy csökkentett dózisban) és orvosi ellenőrzés mellett alkalmazhatók:
    Gilbert-szindróma (Meulengracht-betegség) esetén.

    A fájdalomcsillapítók nagy adagban, nem előírás szerint, hosszabb ideig történő használatakor fejfájás jelentkezhet, amelyet nem a fájdalomcsillapító megemelt dózisaival kell kezelni.

    Fájdalomcsillapítók szokásos szedése, különösen több fájdalomcsillapító hatóanyag kombinálásakor, veseelégtelenség kockázatával járó tartós vesekárosodást okozhat

    A kezelés eredményessége érdekében lázas betegek túl meleg ruházatot, illetve ágyneműt ne használjanak, mivel ezek a hőleadást akadályozhatják. Bő folyadékbevitelről gondoskodni kell. A panaszok további fennállása esetén a kezelőorvos tanácsát újra ki kell kérni. Intenzív hasi fájdalmak esetén fájdalomcsillapító gyógyszerek az orvosi vizsgálat előtt lehetőleg ne kerüljenek alkalmazásra, mivel az alapbetegség tüneteit elfedhetik. Adott esetben erről az orvost tájékoztatni kell.

    Fájdalomcsillapítók nagy adagban, nem előírás szerint történő, hosszabb ideig tartó használatának hirtelen megszakításakor fejfájás, valamint fáradtság, izomfájdalmak, idegesség és vegetatív tünetek jelentkezhetnek. A megvonási tünetek néhány napon belül elmúlnak. Addig fájdalomcsillapítók ismételt bevételét kerülni kell és orvosi javaslat nélkül nem szabad azokat ismételten szedni.

    Egyéb gyógyszerek és a Mexalen 250 mg végbélkúp kisgyermekeknek
    Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát, vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett, valamint szedni tervezett egyéb gyógyszereiről.

    A készítmény májkárosító hatása felerősödhet, pl. egyes altatók és epilepszia kezelésére alkalmazott gyógyszerek (epileptikumok, pl. fenobarbitál, fenitoin, karbamazepin), rifampicin, szalicilamid tartalmú gyógyszerek hatására.
    Az alkoholfogyasztásra ugyanez érvényes.

    A készítmény és kloramfenikol egyidejű adásakor, az utóbbi toxicitása fokozódhat.

    Szájon át szedett véralvadásgátlókkal kezelt betegeknél a paracetamollal történő hosszan tartó kezelés csak orvosi ellenőrzés mellett folytatható. A paracetamol hosszan tartó rendszeres használata fokozza a szájon át szedett véralvadásgátlók hatását.

    A készítmény és zidovudin (AZT) egyidejű alkalmazásakor vérkép elváltozás kialakulásának kockázata erősödik. Ezért a paracetamol AZT-vel együtt csak orvosi előírást követően alkalmazható.

    Cukorbetegség esetén, amikor a beteg inzulinkezelésre szorul paracetamol nagy adagban csökkentheti a vércukorcsökkentő hatást.

    Vegye figyelembe, hogy ezek az adatok röviddel korábban alkalmazott gyógyszerekre is vonatkozhatnak!

    Terhesség, szoptatás és termékenység
    Nem értelmezhető.

    A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
    Nem értelmezhető.


    3. Hogyan kell alkalmazni a Mexalen 250 mg végbélkúp kisgyermekeknek gyógyszert?

    Ezt a gyógyszert mindig pontosan a betegtájékoztatóban leírtaknak, vagy az Ön kezelőorvosa vagy gyógyszerésze által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.

    Mekkora adagban és milyen gyakran kell adni a készítményt?
    Az alkalmazási előírásokat be kell tartani, mivel a gyógyszer egyébként nem tudja a hatását megfelelőképpen kifejteni.





    A készítmény ajánlott adagja:
    10-15 kg 1-3 év
    egyszeri adag: 1 végbélkúp
    maximális napi adag: 3 végbélkúp

    22 kg-ig 6 éves korig
    egyszeri adag: 1 végbélkúp
    maximális napi adag: 4 végbélkúp

    A maximális napi (24 óra) adagot semmiképpen nem szabad túllépni, és a következő végbélkúp felhelyezéséig (amennyiben szükséges) eltelt idő legalább 6 óra legyen.

    Hogyan és mennyi ideig kell a készítményt alkalmazni?
    A kúpot lehetőség szerint székletürítés után kell mélyen a végbélbe helyezni. A kúpot a jobb felhelyezhetőség érdekében kézben kell melegíteni vagy rövid időre forró vízbe mártani.

    Paracetamol-tartalmú gyógyszerek, mint a Mexalen 250 mg végbélkúp kisgyermekeknek orvosi javaslat nélkül csak néhány napig és alacsony dózisban használhatók.

    Ha az előírtnál több Mexalen 250 mg végbélkúp kisgyermekeknek készítményt alkalmazott
    Túladagolás gyanúja esetén forduljon orvoshoz, aki a további teendőkről határoz.
    A máj méregtelenítő képességét túllépő nagy adag paracetamol alkalmazását követően vagy hosszabb krónikus adagolása után máj- és vesekárosodások léphetnek fel olyan panaszokkal, mint étvágytalanság, hányinger, hányás és hasi fájdalmak, izzadás, valamint vércukor-ingadozások és a bőr elszíneződése. Súlyos esetekben a májműködés kiesése miatt öntudatzavarok jelentkezhetnek. A májkárosodás halálos kimenetelű is lehet.


    4. Lehetséges mellékhatások

    Mint minden gyógyszer, így ez a gyógyszer is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.

    Az alábbi tünetek előfordulása esetén a gyógyszer alkalmazását abba kell hagyni, és haladéktalanul orvoshoz kell fordulni.

    Nagyon ritka mellékhatások (10 000-ből legfeljebb 1 beteget érinthet):
    - bőrkiütéssel társuló allergiás reakciók, egyes esetekben átmeneti túlérzékenységi reakciók (bőr-és nyálkahártya duzzanat (angioödéma)), légszomj, verejtékezés, hányinger, akár sokkot is előidéző vérnyomásesés) léphetnek fel.
    - súlyos (hólyagképződéssel és hámlással járó) bőrreakciók

    Nem ismert gyakoriságú mellékhatások (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg):
    - esetenként arra érzékeny személyeknél hörgőgörcs (fájdalomcsillapító által okozott asztma) alakulhat ki.

    Egyéb lehetséges mellékhatások:

    Ritka mellékhatások (1000-ből legfeljebb 1 beteget érinthet):
    - bőrpír

    Nagyon ritka mellékhatások (10 000-ből legfeljebb 1 beteget érinthet):
    - vérképelváltozások (nagymértékű aluszékonyság és sápadtság, véraláfutások és vérzés kialakulása)

    Nem ismert gyakoriságú mellékhatások (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg):
    - tartós és/vagy nagy adagú (naponta több mint 2 g) alkalmazása a vesefunkció zavarához és májkárosodáshoz vezethet. Igen nagy adagokban halálos kimenetelű májkárosodást okozhat (lásd 3. pont „Ha az előírtnál több Mexalen 250 mg végbélkúp kisgyermekeknek gyógyszert alkalmazott”.)

    Mellékhatások bejelentése

    Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. A mellékhatásokat közvetlenül a hatóság részére is bejelentheti az V. függelékben található elérhetőségeken keresztül.
    A mellékhatások bejelentésével Ön is hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több információ álljon rendelkezésre a gyógyszer biztonságos alkalmazásával kapcsolatban.


    5. Hogyan kell a Mexalen 250 mg végbélkúp kisgyermekeknek gyógyszert tárolni?

    A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!

    Legfeljebb 25C-on tárolandó.

    A csomagoláson feltüntetett lejárati idő (Felhasználható) után ne alkalmazza a gyógyszert. A lejárati idő az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.

    Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.


    6. A csomagolás tartalma és egyéb információk

    Mit tartalmaz a Mexalen 250 mg végbélkúp kisgyermekeknek
    Hatóanyag:250 mg paracetamol kúponként.
    Egyéb összetevők: vízmentes kolloid szilícium-dioxid, szójalecitin, szilárd zsír (Whitepsol h15, Whitepsol W35, makrogol-sztearát.

    Milyen a Mexalen 250 mg végbélkúp kisgyermekeknek külleme és mit tartalmaz a csomagolás
    Fehér színű, sima, fényes felületű, torpedó alakú, homogén kúp
    6 db kúp fehér, átlátszatlan PVC/PE szalag-csomagolásban és dobozban

    A forgalomba hozatali engedély jogosultja és a gyártó

    A forgalomba hozatali engedély jogosultja:
    Teva Gyógyszergyár Zrt.
    4042 Debrecen, Pallagi út 13.
    Magyarország

    Gyártó:
    Merckle GmbH
    D-89143 Blaubeuren, Ludwig-Merckle-Strasse 3.
    Németország

    A készítményhez kapcsolódó további kérdéseivel forduljon a forgalomba hozatali engedély jogosultjához.

    OGYI-T-2034/04 (6 db)

    A betegtájékoztató legutóbbi felülvizsgálatának dátuma: 2014. június
  • ÁFA kulcs
    5
    Cikkszám
    35010171
    Státusz
    Vény nélkül kapható gyógyszerek    
Rákóczi Gyógyszertár