Vigyünk harmóniát az életünkbe – gyógyító olajok
Az illóolajok számos gyógyító tulajdonsággal rendelkeznek és rendkívül hatékonyak. Az illóolaj tartalmú gyógynövények listája szinte végtelen. Manapság az illóolajuk reneszánszukat élik, hiszen segítenek ismét visszatérni a természethez. Az illóolajokkal újra felidézhetünk egy-egy meghitt pillanatot, vagy akár egy számunkra kedves hangulatot is. A kellemes, szívet-lelket melengető érzésen kívül azonban még számos fontos szerepük van. Ezek között is kiemelkedő az egészségmegőrző és gyógyító hatásuk. A Földközi-tenger medencéjéből származó levendula az egyik legnépszerűbb a kellemes intenzív illata és gyógyító tulajdonságai miatt. Természetes fájdalomcsillapító, antidepresszáns és gyulladáscsökkentő szer. A levendula olaja az egyike azon kevés illóolajoknak, melyek közvetlenül, hígítás nélkül a bőrre kenhetők, de sohasem alkalmazhatóak belsőleg. Ha aromaterápiás mécsesbe öntjük vagy a fürdővízbe csöppentjük, a nyugtató hatását máris érezhetjük.
A teafaolaj szintén nagy népszerűségnek örvend. Segít a fertőzések és vágott sebek gyógyításában. Ezt az olajat közvetlenül a bőrre kenhetjük, de mandulaolajjal keverve masszírozáshoz is használhatjuk. Nehézlégzéskor csöppentsünk két-három csöpp teafaolajat lobogó vízbe és inhaláljunk a keverékkel.
Gyógyító tippek
Mit mire használjunk?
• Kamilla kiváló a gyulladások csökkentésre
• Fahéj vagy gyömbér, a hő által csökkenti a fájdalmat
• A szantálfa vagy a mandarin az elalvásban segít
• Szegfűszeg rügy, vagy citromfű zsibbasztó fájdalomra
• A borsmenta vagy a bazsalikom, inhalálással csillapítja a fejfájást
• A jázmin élénkítő hatású
• Az ilang ilang vagy a rózsa csökkenti a magas vérnyomást
• A fokhagyma erős antibakteriális hatást vált ki
Az ételintolerancia, felismerése és kezelése
Hazánk lakosságának több mint egyharmada szenved valamilyen ételallergiától vagy intoleranciától, és sajnos ezek a számok folyamatosan nőnek. Az étel-intolerancia tünetei sokszor hasonlóak lehetnek az ételallergia tüneteivel, éppen ezért sokszor nehéz különbséget tenni köztük. Az ételintoleranciánál azonban szemben az ételallergiával egyéb mechanizmusok állnak a tünetek hátterében. Az intolerancia elsősorban élelmiszerek esetében vált ki allergiaszerű tüneteket, aminek a hátterében a bevitt tápanyag bontására szolgáló enzimek jelentős hiánya áll.
A leggyakoribb étel-intolerancia a laktóz- intolerancia, amelynek az oka lehet veleszületett vagy szerzett (például valamilyen fertőző betegség miatt). Laktóz (tejcukor) található a tejben, a tejtermékekben és számos táplálékunkban.
Az étel-intolerancia tüneteinek megjelenése nagymértékben függ az elfogyasztott étel mennyiségétől, ugyanis az ebben szenvedők tünetei addig nem jelennek meg, amíg a kérdéses ételből nem fogyasztanak nagyobb mennyiséget, vagy nem eszik azt nagy gyakorisággal. A tünetek kialakulása azonban nagyon egyénfüggő. Ugyanis van, aki már a legkisebb mennyiségre is jelentős tünetekkel reagál.
Az étel-intoleranciánál laktóz- érzékenység esetében, az adott ételt (laktózt) lebontó enzim kevés vagy hiányzik az illető szervezetéből. Ebben az esetben a lebontatlan anyagot legtöbbször a vastagbélben élő normális bélflóra baktériumai bontják le. Ez pedig gáztermelődéshez, elégtelen folyadékfelszíváshoz, hasmenéshez, felfúvódáshoz vezet. Igen gyakori, hogy ételekhez mesterségesen hozzáadott adalékanyagokat nem szeret a bélrendszerünk. Ezek lehetnek glutamátok, színezékanyagok, tartósítószerek, stb.
A szulfitok szintén sok embernél okoznak intoleranciát, melyek természetes formában főleg a vörösborban találhatóak meg.
Másik nagy csoport a szalicilátok, mely sok gyümölcsben, zöldségben, mogyoróban, kávéban, gyümölcslevekben, sörben, borban is megtalálható. Az aszpirin szintén a szalicilátokat tartalmaz. Az arra érzékeny betegekben a szalicilátok fogyasztása szintén jelentős tüneteket produkálhat.
Ételintolerancia jellemző panaszai
Intolerancia esetén a legáltalánosabb panaszok közé az emésztési problémák – felfújódás, hasmenés, székrekedés, hasfájás – tartoznak, de ezeken kívül számos tünete van a betegségnek. Ilyen például az étkezés utáni fáradtság, a fejfájás, a szapora szívverés, sőt gyakran a depresszió is.
Ételallergiásoknál az emésztőrendszeri zavarok mellett a bőrtünetek is gyakoriak (viszketés, csalánkiütés, ekcéma), jelentkezhet szájzsibbadás, nyálkahártya-duzzanat, legsúlyosabb esetben életveszélyes, anafilaxiás sokk is kialakulhat
Az étel-intolerancia kezelése
A legfontosabb, hogy a kérdéses ételt kerüljük el, vagy legfeljebb igen kis adagban fogyasszuk. Természetesen a kialakult tüneteket súlyosságuk szerint kell kezelni. Igaz, hogy az ételintolerancia mértéke a szervezetben idővel változhat, ám a tapasztalatok szerint gyógyítása nem lehetséges. A panaszoktól viszont teljes mértékben és véglegesen meg lehet szabadulni abban az esetben, ha kiiktatjuk az étrendünkből azokat az ételeket, amelyek a panaszokat kiváltották. Ezek lehetnek bizonyos gabonafélék éppen úgy, mint a tej-és tejtermékek, vagy éppen a hüvelyes növények, bizonyos gyümölcsök, vagy bármi egyéb élelmiszer, amelyek irritálják a bélrendszerét.
Gluténérzékenység
Egyik legfontosabb ételérzékenység a lisztérzékenység (cöliakia). A lisztérzékenység autoimmun betegség, amely az egész szervezetet érinti. A folyamatot az arra érzékenyeknél az étkezéssel bevitt prolaminok indítják be. A lisztérzékenység (cöliákia) a vékonybél krónikus, felszívódási zavarokkal járó megbetegedése, melyet a táplálkozás során bevitt növényi fehérje, a glutén vált ki az erre érzékeny embereknél. Ez a betegség bármely életkorban előfordulhat. Sajnos a gyakorisága az utóbbi időben egyre jobban növekszik. Körülbelül százból két embernél az alapélelmiszernek számító liszt káros autoimmun folyamatokat indít el. A lisztérzékenység diagnosztizálása könnyű, de gyakran az atípusos tünetek miatt sokszor több hónapot, akár egy évet is késhet a pontos diagnózis. A betegség kialakulásában – a genetikai tényezők mellett – immunológiai és környezeti hatások is szerepet játszanak.
A betegség tünetei:
(hosszú ideig tartó) hasmenés, haspuffadás
– zsírfényű széklet
– étvágytalanság, fogyás (gyermekeknél fejlődésben való elmaradás)
– tejcukorérzékenység (laktózintolerancia)
– fogzománc hibák, korai fogromlás
– rendszeresen visszatérő afták a szájban
Ezeken kívül még vannak a nem emésztőrendszert érintő tünetek (főként a vitaminok, ásványi anyagok nem megfelelő felszívódása miatt), mint például vashiány, vérszegénység (a nem megfelelő vas- és B12-felszívódás miatt), fáradékonyság, (migrénes) fejfájás, súlyproblémák, hajhullás, körömtöredezés izomfájdalom, izomgyengeség stb.
A gluténérzékenység kezelése:
A lisztérzékenységre sajnos nincs gyógymód. Egyetlen kezelési lehetősége a teljes gluténmentes étrend. A betegség a megfelelő diétával jól kezelhető, ugyanis a gluténmentes étrend szigorú betartásával a szervezet képes regenerálódni. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy a gluténmentes diéta egész életre szól! Ha ezt sikerül maradéktalanul megvalósítani, a beteg tünetei megszűnnek, a szöveti eltérések rendeződnek.
• Lisztérzékenyek számára tiltott ételek, italok: búza (liszt, búzacsíra), rozs, korpa, árpa, maláta, tönkölybúza, durumbúza, sör, whiskey, vodka, gin.
• Nyomokban glutént tartalmazhatnak: stabilizátorok, karamell, citromsav, dextrin, maltodextrin, maltóz, növényi sűrítőanyag, rizstej, szójaital, szójaszósz, rokfort sajt, sütőpor, instant kakaó és kávé, levespor, mártáspor, mustár, ketchup, nápolyi, keksz, fogyókúrás porok.
Kovács M. Dóra
Coli Comfort laktáz enzim csepp 10 ml |
![]() |
![]() |
PLANT PRO Rizsital 1000 ml |
![]() |
![]() |
Prima gluténérzékenység gyorsteszt 1 db |
![]() |
![]() |
NaJa Forest Superfood Zöldbanán liszt, 500 g |
![]() |
![]() |
SZAFI REFORM ÚTIFŰMAGHÉJ 250 G |
![]() |