Gyógyböjt



A böjtölés megelőzi a betegségeket, javítja a közérzetet, tisztítja a testet és a szellemet egyaránt, miközben rengeteg erőt ad. Különösen a tavasz első hetei ideálisak a böjt kezdetéhez. Utána majd mindenki úgy érzi magát, mintha újjászületett volna. Egy böjti hét után akár két-három kilótól is meg lehet szabadulni.

A böjtölés aktivizálja a test saját gyógyító erőit. A táplálékról való lemondás legyengíti, sőt akár ki is öli a kórokozó csírákat, az elöregedett sejtek könnyebben leépülnek és hamarabb képződnek újak. Az erekben, az ízületekben, az izom- és kötőszövetekben könnyebben oldódnak és választódnak ki a lerakódások. Ezáltal csökken az érelmeszesedésben és a szívinfarktusban való megbetegedés kockázata. A böjttel foglalkozó orvosok abból indulnak ki, hogy az átmenetileg csökkentett kalóriapótlás elodázhatja a krónikus betegségek kialakulását és védelmet nyújthat bizonyos rákfajták kialakulása ellen is. A böjtölés megszabadít a testben felgyülemlett salakanyagoktól és mérgektől, ezzel megelőzi az esetleges megbetegedéseket és javítja a közérzetet. Ez úgy működik, hogy a test nem kap táplálékot, tehát kívülről kerül az anyagcsere leállításra. Ekkor a test elkezdi leépíteni valamennyi fölösleges, betegséget okozó és terhes anyagát, köztük a salakanyagokat és a zsírtartalékokat is. A test tehát megtisztítja önmagát. A kezdeti éhségérzés pedig szerencsére rendszerint már a második-harmadik napon megszűnik. Az olyan tünetek, mint az izzadságrohamok, a fejfájások, a hasmenés mind a gyógyulás jelei.

A böjtölés különböző formái

Először is különbséget kell tenni a böjt és a gyógyböjt között. Az utóbbit a szakorvos írja elő, hogy a páciensének enyhülést hozzon a különböző betegségeire. Gyógyböjtöt csak orvosi felügyelet mellett szabad folytatni, legjobb egy speciális böjtklinikán. Az egészségesek számára több formája is rendelkezésre áll, böjtölhetnek többek között kalóriamentes vízzel vagy teával, zab- vagy rizsnyákkal, frissen facsart gyümölcslevekkel. Előtte azonban mindenféleképpen beszéljenek az orvosukkal!

Előkészületek
Minden böjtforma lazító nappal kezdődik. Ez segít a testet átállítani az új helyzetre. Ettől a naptól kezdve mindenről le kell mondani, ami megterheli a testet. Ez azt jelenti, hogy semmiféle élvezeti szert, tehát kávét, alkoholt, cigarettát vagy fekete teát nem szabad fogyasztani. De húsok, halak, cukrok és zsírok sem kerülhetnek az asztalra. Sőt, a sót is mellőzni kell a teljes böjtölési időszak alatt. A ballasztanyagokban gazdag élelmiszereket viszont nyugodtan lehet fogyasztani, vagyis müzlit, nyers és párolt zöldségeket, gyümölcsöket és rizst. Ezek mellett pedig bőségesen vizet és gyógyteákat.

Böjti hét

A böjt első napja
Elengedhetetlen a bél kiürítése, hogy átállhasson az anyagcsere. Reggel felkelés után egy fél liter vízben fel kell oldani 40 g glaubersót, majd körülbelül 10 perc alatt lassan kortyolgatva meg kell inni. Utána egy váltóvizes hideg-meleg zuhany következik. Napközben sok teát kell fogyasztani, mint például rozmaring-, citromfű- vagy éppen édesköményteát, valamint gyümölcslevet. Délben és este pedig zsírmentes zöldségleves ajánlott.

A 2. naptól a 7. napig
Minden reggel egy nagy csésze gyógyteával kezdődjön. Ebédre zsírmentes zöldséglevest ajánlott fogyasztani. Délután 1–2 csésze gyümölcsteát kell meginni, amit igény szerint lehet ½ teáskanál mézzel édesíteni. Estére pedig egy újabb adag zöldségleves következzen.  Napközben bőséges víz és gyógytea fogyasztása ajánlott. A bél radikális tisztítása érdekében ajánlatos minden második nap vízben oldott glaubersót inni.

A böjt befejezése
A böjt után a testünket folyamatosan kell visszaszoktatni a szilárd táplálékokhoz. Ehhez körülbelül két átmeneti nap szükséges. Első nap a reggeli gyógytea mellé már egy almát is lehet fogyasztani, ebédre a zöldséglevest némi rizzsel, vacsorára pedig keksszel lehet dúsítani. Az élvezeti cikkektől azonban még mindig tartózkodni kell.

Kényeztetés lazítással
Aki böjtöl, annak sok nyugalomra van szüksége, amit elsősorban meditálással lehet elérni. Figyelni kell mindvégig a testünk jelzéseire, és amennyiben nyugalmat igényel, akkor félórás lazításokat kell beiktatni. A mindennapos mozgás jót tesz a testnek, a kocogás pedig még a salaktalanítást is elősegíti.

Tippek a tavaszi fáradság ellen

Végre már érezni lehet a tavasz illatát. Ám a természet újraébredése, a hosszabb nappalok a közérzetünkre is nagy hatással van. A legtöbb ember a változásokra fejfájással, vérkeringési problémákkal, alvászavarokkal, fáradsággal és kedvetlenséggel reagál. Nem csoda, hiszen a testünk keményen dolgozik a télből a nyárba vezető átmeneti időszakban. Az anyagcsere most tavaszi nagytakarítást végez, a testben több hormon képződik és a régi sejteket újak helyettesítik. Ez pedig rengeteg energiát igényel. Ezen túlmenően a tavaszi mélypontban a napfénynek komoly szerepe van, ugyanis megakadályozza a melatonin alváshormon kiválasztódását. Emiatt nem alszunk eleget és gyorsabban kimerültté válunk. A téli időszak teljesen felhasználta az energia- és vitamintartalékainkat. A vitális anyagok és a vas hiánya miatt a test nem jut elegendő oxigénhez.

Frissítő tippek

1. Együnk sok gyümölcsöt, zöldséget és korpás termékeket!
2. Végezzünk tavaszi salaktalanító kúrát!
3. Ahhoz, hogy a szervezetünk újra lendületbe jöjjön, pótolni kell a létfontosságú vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket.
4. A gyógynövény- és vaskészítmények fokozzák a vérképzést és ezáltal a szervezet oxigénellátásának a javítását is.
5. Mindennap menjünk minél többet friss levegőre!
6. Hetente legalább egyszer szaunázzunk!
7. Aludjunk eleget! Ügyeljünk a minőségi és mennyiségi alvásra! Egy felnőtt ember alvásigénye minimum 7 óra.
8. Tartózkodjunk több időt a napon! Az éltető napsugár különösen tavasszal fejti ki a jótékony hatását.
9. Ha úgy érezzük, hogy nincs erőnk koncentrálni, igyunk meg egy nagy pohár vizet, szellőztessünk ki, és vessük be az illóolajokat! A citrom, a borsmenta és az eukaliptuszolaj párologtatása azonnali felfrissülést hoz.

Egészséges sport mindenkinek!

A sport amellett, hogy szép vonalakat és erős izmokat kölcsönöz, javítja az állóképességet és az erőnlétet.
A rendszeres mozgás segítségével karban tartható a szív és az érrendszer, az Alzheimer-kór korai stádiumában pedig lassítja az agy leépülésének folyamatát.
Aki hetente legalább két órát intenzíven sportol, finn kutatók szerint egyharmadával csökkenti a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát. Önmagában ez azonban természetesen nem elég, abba kell hagynia a dohányzást és kiegyensúlyozottan kell táplálkozni!
A jó erőnlétű, sportos emberek könnyebben kezelik a stresszes szituációkat. Ezt a tényt számos kutatási eredmény is igazolja.
A szabadban, a természetben folytatott sporttevékenység igen hatásos a stressz leküzdésében, a depresszió ellen, sőt a haragtól és a dühtől is segít megszabadulni. Ugyanannyi idő alatt sokkal jobb eredmény érhető el, mintha a négy fal között fitneszteremben edzenénk.

Kovács M. Dóra

 


 

DR.STEINBERGER 5 NAPOS FITNESS PROGRAM 5X750 ml

 

JuRA Fekete Áfonya 100% Cukormentes
1 l

 

KAQUN VÍZ
1500 ml

 

BioMenü BIO SPIRULINA por 250 g

 

JuRa Nyírfanedv – 100% (cukormentes) 1000 ml

 

DR.STEINBERGER BIO ZÖLDBÚZAFŰ KOKTÉL 750 ml

 



 

FEDBOND® iSLIM DTX 120 db tabletta
GAL PrimaVie® Shilajit 60 db
Salus Freetox® étrendkiegészítő Gyermekláncfűvel és csalánnal 250 ml

 

JuRA Sárgarépalé 50% 1 l
Naja Forest Fiber Shake 600 g
Dr.Steinberger Immun Testőr

 

Lit-Control Down 60 db
VitaMed Prémium – Máriatövis (silybum marinaum) kivonat étrend-kiegészítő kapszula 60 db
Celsus Vaserő csepp C-vitaminnal és Grépfrút-kivonattal, eper ízzel Étrend-kiegészítő

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük