Fókuszban a női egészség

Testi lelki egyensúly


A női egészségtudatosság megerősítésére egyre nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk, hogy hosszú távon megőrizhessük az egészségünket. Általában a legtöbb nő – édesanya vagy éppen már nagymama – a családot helyezi előtérbe, és a sok munka és gondoskodás között kevés időt fordít a saját egészségének megőrzésére.

Ahhoz, hogy elkerüljük a betegségeket, elsősorban a testi-lelki harmóniára kell törekedni. Egy alapos önvizsgálat segítségével lehetőségünk nyílik a saját belsőnk alapos megismerésére, amit legjobban befelé fordulással, meditációval vizsgálhatunk meg. Ha az agyunkban minden aktív gondolkodást megszüntetünk, lazítási technikával elérhetjük a belső nyugalmat. A gyakorta előjövő rossz beidegződéseket ki kell iktatnunk a gondolatainkból. Az olyan negatív hajlamokat, mint például a harag, a bosszúság, a gyűlölet és a képmutatás, meg kell szüntetnünk magunkban, mert ezek is mind a későbbi betegségeink okozói lehetnek. A szeretet, a türelem, a tolerancia és a megértés segíthet a negatív dolgok közömbösítésében. A belső harmóniát gyakorlással érhetjük el. A mindennapi teendőinket és a munkánkat próbáljuk a lehető legjobban végezni! A lelki harmónia mellett azonban nagy szükségünk van a testi harmóniára is. Ha sokszor panaszmentesek is vagyunk, a szűrővizsgálatok fontosságáról soha nem szabad megfeledkeznünk. Sokan tünetmentesek, és a szűrővizsgálat segít a még korai stádiumban lévő betegség felismerésében. A gyógyulás esélyei ilyenkor természetesen jóval nagyobbak.

A legfontosabb szűrővizsgálatok


Mellrákszűrés
Fontos az emlők havonkénti önellenőrzése, de emellett  szakemberrel is nézessük meg! Évente egyszer mammográfia és ultrahangos emlővizsgálat javasolt.
Méhnyakrákszűrés
A betegség már a korai stádiumban  jól felismerhető, és megfelelő kezeléssel akár végleges gyógyulás is elérhető.
Teljes vérkép
Évente egyszer ajánlott a teljes vérképet  is megnézetni. Fontos  a pajzsmirigy működésére vonatkozó TSH szintjét is ellenőrizni, mivel a nők hormonális okok miatt hajlamosabbak a pajzsmirigy betegségeire.
Bőrvizsgálat
 A bőrgyógyásszal évente egyszer nézessük meg az anyajegyeinket, de azért havonta önvizsgálatot is iktassunk be! A melanóma rendkívül agresszív, hamar áttétet adó daganattípus, éppen ezért nagyon fontos, hogy elővigyázatosak legyünk.
Tüdőszűrés
Rendszeresen vegyünk részt a szűrővizsgálaton akkor is, ha nincs panaszunk, ugyanis a tbc és a tüdőrák a kezdeti stádiumban tünetmentes. Évente legalább egyszer menjünk el mellkas-röntgenvizsgálatra! A fokozott kockázati csoportba tartozóknak mellkasi CT-vizsgálat is javasolt.
Szájüregvizsgálat
Évente egyszer, vagy a fogászati beavatkozások alkalmával  érdemes beiktatni.
Csontsűrűségmérés
50 év felett évente javasolt, de bármely életkorban elvégezhető, amennyiben anyagcsere eredetű csontbetegség gyanúja áll fenn.
Kardiológiai szűrővizsgálat
Minden menopauza utáni, 40 év fölötti nőnek javasolt. Segít a szív- és érrendszeri elváltozások korai felismerésében, az infarktus és a sztrók megelőzésében.
Vastag- és végbélszűrés
A vastagbél- és végbéldaganat az életkor növekedésével egyre jobban előfordulhat. A CT- és kolonoszkópiavizsgálat segít, hogy a legapróbb változások is kiderüljenek, és még időben el lehessen kezdeni a kezeléseket.

Amikor elérkezik a változás kora
40 éves kor után legtöbb nő fokozódó aggodalommal figyeli a testét, hogy vajon mikor érkezik el a változó korba. A tanulmányok szerint tavasszal több nőnél köszönt be a klimaktérium, mint más évszakokban. Ilyenkor a legtöbb nőnél a hormontermelés kimaradása miatt számos kellemetlen és fájdalmas tünetcsoport veszi kezdetét. Hőhullámok, depressziós hangulatok, álmatlanság, idegesség, száraz bőr, fénytelen haj és a menstruáció kimaradása a menopauza tipikus jelei. Ezt az időszakot a legtöbb nő csak önbizalommal és erős teljesítőképességgel képes átélni. A test és a kedély ilyenkor komoly támogatásra szorul, például a sport és az egészséges táplálkozás által. Az elalvási és átalvási nehézségek szintén gyakori változókori tünet, mely főleg abból adódik, hogy legtöbben nehezen tudnak kikapcsolni és megszabadulni a mögöttük lévő  nap hatásaitól. Alvászavarok esetén jól bevált szer a
macskagyökér például tabletta formájában. A macskagyökér-adalékkal dúsított  fürdők tovább fokozzák a kedvező hatást. A komló, a citromfű, a levendula és az orbáncfű szintén segítenek az elalvásban. Lehet tea, cseppek vagy drazsé formájában alkalmazni őket, hogy melyik hatásos, mindenki saját maga dönti el.

Megnézem a termékeket 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük