Fogérzékenység és a megoldás fogérzékenységre
A fogérzékenység a felnőttek 15-20 %-át érinti, jellemzően a 20 és 50 év közöttieket, legtöbb esetben pedig a 30-39 éves korosztályban fordul elő. Előfordulása nőknél gyakoribb, mint férfiaknál. A nőknél tapasztalható nagyobb gyakoriság oka lehet, hogy a nők többet foglalkoznak a szépségápolási trendekkel, gyakrabban vesznek részt fogfehérítő kezeléseken.
A kezeletlen fogérzékenység jelentősen befolyásolja az érintettek életminőségét. A túlérzékenység miatt előfordul, hogy az érintettek elhanyagolják a fogmosást, sőt ritkábban fordulnak szakemberhez, amely fogszuvasodáshoz és fogágybetegséghez, hosszútávon pedig a fogak elvesztéséhez vezethet.
A fogérzékenység kialakulásának előzménye a fog nyaki részének szabaddá válása, ahol apró csatornák futnak a fog belseje felé és közvetítik az ingereket a fog belsejében futó idegek felé. Az ok lehet a fogíny visszahúzódása vagy a fogzománc egy részének elvesztése. Ínyvisszahúzódáshoz vezethet például a rossz fogmosási technika, az íny megsérülése. A zománcvesztéshez hozzájárulhat a reflux, amely Európában a lakosság közel 40%-át érinti, hiszen napjainkban rendkívül gyakori a stressz, amely a reflux egyik kiváltó oka. Terhességnél a savak okozhatnak zománcvesztést, valamint a savas ételek és italok fogyasztása is fogérzékenységhez vezethet.
A kezelés első lépése szakember felkeresése, hogy biztos fogérzékenység-e a diagnózis. A diagnózis után fontos a helyes fogmosási technika elsajátítása. Használjunk puha sörtéjű fogkefét, illetve speciális fogkrémet, ami azonnal és hosszú távon enyhíti a fájdalmat. Válasszon olyan fogkrémet, ami a fogérzékenység okát szünteti meg és nem csak a tüneteket, vagyis a szabaddá vált dentincsatornákat lezárja. A különböző indikációkra ajánlott szájápolási termékeket adott színekkel jelölik, az elmex® termékek esetén az érzékenységre a megoldást a zöld szín jelenti.
Milyen legyen a fogkrém az ideális eredmény eléréséhez?
- Azonnal enyhítse a fájdalmat
- Hosszú távon hatásos legyen
- Használata ne járjon fájdalommal
- Könnyen használható legyen
- Ne színezze el a fogakat
- Természetes összetevőket tartalmazzon
- Ne csak a fájdalmat és a tüneteket enyhítse, hanem az érzékenység okát is
Az érzékenység csökkentésére ajánlott fogkrém hatását kiegészíti a fogérzékenység elleni szájvíz használata. A szabaddá vált dentincsatornák lezárásával védi a fogakat az érzékenység ellen, fluoridtartalmának köszönhetően pedig fokozza a fogszuvasodás elleni védelmet. Az a jó szájvíz , amely nem tartalmaz színezéket és alkoholt, így nem irritálja az ínyt. Amennyiben érzékenyek fogai, használjon soft fogkefét a fogak alapos, de kíméletes tisztítására.