A testünk őre, vagyis az immunrendszerünk nap mint nap baktériumok és vírusok millióinak támadását hárítja el. Ám csak akkor, ha mindenki kellően fitten tartja azt! A láthatatlan ellenségek állandóan ott leselkednek az ajtókilincseken, a táplálékokban, sőt még a levegőben is. Ütőképes védelem nélkül állandóan betegek lehetnénk. Az immunrendszerünk a testünk legkomplexebb szerve, amelyet több mint 50 ingertovábbító anyag képez, és amelyhez több szerv is hozzátartozik.
A nyári szünidő elteltével a gyermek immunrendszere is, miután újra közösségbe kerül, alaposan leterhelődik. Az új emberekkel való találkozás egyidejűleg azt is jelenti, hogy új kórokozókkal is találkozik. A kellően erős immunrendszerrel rendelkezők ezekkel a kihívásokkal képesek megbirkózni, vagy akár el is kerülni. Náluk általában gyorsabb és enyhébb lefolyásúak lesznek a betegségek. Azok a gyerekek azonban, akik legyengült immunrendszerrel rendelkeznek, az iskolakezdéstől gyakorlatilag egészen nyárig kisebb szünetekkel szinte egyfolytában betegek.
Mi erősíti legjobban az immunrendszert?
Nem létezik univerzális gyógyszer, sem élelmiszer, melyről elmondható volna, hogy tökéletesen erősíti az immunrendszert. Az ellenálló képesség javításához azonban néhány tényező alaposan hozzájárul. Ilyen az étrend, az alvás, az edzés és a probiotikumok.
Helyes táplálkozás az immunrendszer erősítésére
Az ellenálló képesség növelésének alapeleme a változatos, kiegyensúlyozott étrend. A testünknek különféle vitaminokra és vitális anyagokra van szüksége. Naponta legyen friss gyümölcs és zöldség az étlapunkon. Erre teljesen megfelelnek a hazai termékek, alma, körte, sárgarépa, uborka és a többi szezonális gyümölcs és zöldség. Ezenkívül teljes kiőrlésű termékekkel, hüvelyesekkel, dióval, halakkal, tojással, hússal, tiszta vízzel vagy cukor és édesítők nélküli szörpökkel vagy teákkal tegyük tartalmasabbá az ételeinket.
Fontos a minőségi és elegendő éjszakai alvás
A melatoninhormon alváskor képződik. Feladata a biológiai óra, az ébrenlét és az alvás szabályozása. Ezenkívül befolyásolja a kondíciót, a hangulatot, az alvás és az elalvás minőségét. A melatonin éjszaka háromszor gyorsabban termelődik, mint nappal.
A rendszeres időben sötét szobában történő lefekvés és a jól kiszellőztetett szoba kb. 20 °C-os hőmérséklettel szintén segítően hat.
Mozogjunk sokat!
Aki sportol, az aktivizálja a védekezést segítő sejtjeit. A mozgás ugyanis a nyirokmasszázshoz hasonlóan juttatja a nyirokcsomókba az idegen testeket. Ezek a csomók az immunrendszer bázisraktárai. Ide hatolnak be a baktériumok alkotórészei és kapcsolatba kerülnek a védekezősejtekkel, amelyek elpusztítják őket. Az immunrendszer támogatására különösen a kitartást igénylő sportágak alkalmasak. Ilyen például a kocogás, a kerékpározás vagy az úszás. Már mindössze heti három alkalommal végzett 30–60 percnyi mozgással is javulás érhető el. Vigyázni kell azonban a túlterheléssel, mert az stresszreakcióhoz vezet, és inkább károsítja, mint segíti az immunrendszert.
Probiotikumok
A normál bélflóra fontos szerepet játszik immunrendszerünk működésében, amelynek fő funkciója a kórokozókkal szembeni védelem, valamint az immunrendszer állandó készenléti szinten tartása. A legyengült immunrendszer erősítésének önálló fejezetét a probiotikumok képezik. Ezek a bélfalon levő természetes baktériumok. Eltávolítják a méreganyagokat, segítik az emésztést és védenek a vírusokkal és baktériumokkal szemben. Számuk jelentősen csökken hasmenés, emésztőrendszeri megbetegedések és antibiotikumok szedésekor. Ha a bélflóránk egyensúlya felborul, és a káros baktériumok száma megnő, célszerű probiotikumokat, prebiotikumokat alkalmaznunk az egyensúly helyreállítása érdekében.
A létfontosságú fehérje
A fehérje fontos enzimek és hormonok építőköve. Minél többet fogyasztunk belőle, annál jobban meghatározza a hangulatot és a munkabírást.
Az immunrendszerünk, izmaink, szerveink, bőrünk fehérjeépítőkőből, az úgynevezett aminosavakból épülnek fel. Ezek közül tíz esszenciális, ami azt jelenti, hogy ugyanúgy létfontosságúak, mint a vitaminok, és mivel a test nem tudja őket előállítani, minden étkezéskor kell belőlük valamennyit a szervezetbe juttatni. Az anyagcserénk reggel 6 és 9 óra között a legaktívabb, ilyenkor a tápanyagok beépülnek a testbe, és energia szabadul fel. Szerveink közül az agy reagál legérzékenyebben a tápanyagok, különösen az aminosavak hiányára. A tíz esszenciális aminosav felelős az életért, a vitalitásért és a fiatalosságért mind testi, mind szellemi értelemben. Ezért fontos, hogy már reggel ellássuk a szervezetünket némi fehérjével.
Ez lehet tejtermék, búzacsíra, tojás, szója vagy akár hal is. Ezek majd elegendő kolint biztosítanak az agy számára. Ez azért fontos, mert a kolinból és egy aminosavból épül fel az egyik legfontosabb neurotranszmitter, azaz idegi ingerületvivő anyag, ami meghatározó szerepet játszik az intelligenciánk kialakulásában. Ez az anyag felelős a gondolkodási, a koncentrációs és az emlékezőképességért is. A testnek naponta 50–100 gramm fehérjére van szüksége. Az elfogyasztott mennyiség általában több mint elég, gond csak abból adódik, hogy elsősorban sültek és felvágottak formájában kerül be a szervezetünkbe. Ha táplálkozásunkban túlsúlyba kerül az állati fehérje, a benne lévő purin köszvényt okozhat. A koleszterin eltömíti a vérereket, a zsír pedig lerakódik a csípő körül. Ráadásul még az értékes fehérjeépítő köveket sem tudjuk felhasználni a túl sok zsír miatt, nagy részük megerjed a belekben, elrothad és allergiás reakciókat vált ki. Ha a vérünk decinként 8 gramm fehérjét vagy annál többet tartalmaz, jól érezzük magunkat, energikusak, teherbíróak, éberek vagyunk és minden szervünk optimálisan működik. Ha a vérünk legfeljebb 6–7 grammot tartalmaz, fáradtak, erőtlenek és életuntak leszünk.
Jó tudni!
A fehérje valóságos zsírégető, mivel a test ahhoz, hogy a táplálékkal bevitt fehérjét beépítse az izmokba és a hormonokba, a szükséges energiát a zsírraktártól vonja el.
Hasznos tippek:
•Kombináljuk az állati fehérjéket a növényivel vagy a gabonaféléket hüvelyesekkel! Együnk tojást burgonyával vagy babot rizzsel! Így együtt fogyasztva javul a fehérje minősége, az úgynevezett biológiai tápértéke. Ez a kombináció garantálja, hogy a különböző esszenciális aminosavak mindegyikéből elegendő kerül a tányérunkra.
•Akkor lesz erős, jól működő a vesénk, ha elegendő mennyiségű folyadékkal segítjük a méregtelenítést és a felesleges fehérjeépítő anyagok kiválasztását: igyunk naponta 3 liter folyadékot!
•Ha minden negyedik órában bekapunk egy falatka zsírmentes fehérjét, azzal visszafordíthatjuk a biológiai óránkat. Eredmény: alkotókedv, kreativitás, jókedv, szép, fiatal test.
Óvjuk a szívüket! Szeptember 29. a szív világnapja
A Szív Világszövetség (World Heart Federation) 1998-ban alakult meg, amelynek a legismertebb kezdeményezése a szív világnapja. Ezt a szövetséget az 1946-ban alapított Nemzetközi Kardiológiai Társaság (International Society of Cardiology) tagjai hozták létre, amely egyben a legismertebb kezdeményezésük, és 2000 óta minden szeptember utolsó vasárnapján tartanak meg. Ennek az immár hagyománnyá vált rendezvénynek az üzenete, hogy óvjuk a szívünket, és időben tegyük meg a megfelelő lépéseket is ennek érdekében. Első helyen a megelőzés, a káros szenvedélyek elhagyása és az egészségünk javítása áll. Az egészségtudatos táplálkozás mellett a helyes életmód kialakításával jelentős mértékben csökkenthetjük a magas vérnyomásra hajlamosító rizikófaktorokat.
Kép és forrás: Internetpatika Kft.
Promóció