Egészséges ízületek

Az ízületek egészségének megőrzése –

fájdalom- és gyulladáscsökkentés természetesen

A mozgásszervünket csontok, ízületek, szalagok és izmok alkotják, amelyek a felnőttkor eléréséig felépülnek, megerősödnek, majd az évek múlásával fokozatosan veszítenek terhelhetőségükből. Napjainkban egyre többen panaszkodnak az ízületek gyulladásával járó elváltozásairól, ízületi kopásról, reumatikus fájdalmakról.
 A fájdalmak elsősorban a térdben, a gerincben, a csípőben és a kéz csontjaiban jelentkeznek leginkább. A porckopás az egyik leggyakrabban előforduló mozgásszervi elváltozás, amely a hazai lakosság körülbelül 15–20 százalékát érinti. Az ülőmunka, a kevés mozgás és az elhízás mind-mind kedvez az említett betegségek kialakulásának. A mozgásszegény életmód ugyanolyan káros az egészségre, mintha valaki túlzásba viszi az edzéseket és megterheli az ízületeit.  Az ízületi kopás nem egyik pillanatról a másikra következik be, hanem hosszabb, éveken át tartó folyamat eredménye. Éppen ezért időben el kell kezdeni gondoskodni az ízületek és a porcok védelméről. Az évek múlásával folyamatosan csökkenni kezd a szervezetben a kollagén termelődése és a porcszövet rugalmassága és megindul az ízületi felszíneket borító porcok kopása. A túlsúly, a mozgásszegény életmód, a nem megfelelő táplálkozás, de akár a túlzott igénybevétel is hozzájárul ennek a folyamatnak a felgyorsulásához. Már fiatal kortól érdemes tenni azért, hogy később elkerülhessük a kellemetlen tünetekkel járó fájdalmakat. A mozgás és az egészséges táplálkozás mellett segítséget nyújthatnak a jó minőségű ízületvédő táplálékkiegészítő szedése, de előtte érdemes a háziorvossal konzultálni.

Természetes segítőtársak
A helyes táplálkozás és a rendszeres mozgás amellett, hogy a panaszokat csökkenti, segít a betegségek kialakulásának megelőzésében. A torna azért is nagyon fontos, mert erősíti az izomzatot, amely ezáltal komoly támasztékot tud adni az ízületeknek, tehermentesíti például a gerincoszlopot. A kíméletes sport enyhíti a fájdalmakat és fokozza a mozgékonyságot. Ideális hetente legalább háromszor körülbelül 40 perc kitartást igénylő személyre szabott mozgásforma, mint például az úszás és a gyógytorna. Jótékony hatásúak az olyan szabadidős tevékenységek, mint a kerékpározás, a kocogás vagy éppen a tartós séta is. A torna és a könnyű izomtréning oldják a feszültségeket és erősítik az izmokat, ezáltal az ízületek is tehermentesülnek.
Jót tesz az ízületeknek a zöldségben, gyümölcsben, olajos magvakban gazdag étrend, valamint a teljes kiőrlésű gabonafélék és az Omega–3 zsírsavakban gazdag élelmiszerek fogyasztása.
Folyadékpótlás
Az ízületeinket körülvevő folyadék az ízületi nedv. Ennek állandó szinten tartása érdekében fontos, hogy rendszeres mozgás mellett megfelelő mennyiségű folyadékkal, csapvízzel vagy szénsavmentes ásványvízzel lássuk el a szervezetünket. Ez felnőtt ember számára naponta 2,5–3 litert jelent. Akik az ízületeik védelme érdekében étrend-kiegészítőket szednek, számukra meg inkább fontos a megfelelő folyadékfogyasztás az étrend-kiegészítők nagy vízmegkötő képessége miatt.

Növényi fájdalomcsillapító kenőcsök
 A fekete nadálytő kivonatát tartalmazó készítmények hatékony segítséget nyújtanak a fájdalmak mérséklésében. Jól bevált szer az árnika is, amelynek éteri olajai gyulladásgátló hatásúak és csillapítják a fájdalmat is. Hűtő és ezáltal fájdalomcsillapító hatású a mentol, például gél formájában. A rozmaring serkenti az anyagcserét és a vérkeringést, ezért a kivonataiból készült krémek és fürdőadalékok segítenek az izomfeszültségek esetén. A csalán (kapszula formájában is kapható) az isiászos problémáknál segíti a gyógyulást. A tanulmányok igazolták, hogy a fűzfakéreg szalicilvegyülete is enyhíti a hátfájdalmakat.


Kollagén
A kollagénben gazdag ételek vagy táplálékkiegészítők fogyasztása kiváltképpen idősebb korban ajánlott. Az ízületi kopást gyógyítani ugyan nem lehet, viszont időben elkezdve lehet megelőzni vagy lassítani a folyamatot.

Vitaminok és ásványi anyagok
 A C-vitaminnak komoly szerepe van a kollagén termelésében és a felszívódását is kellőképpen segíti. A vitaminok közül az A- és az E-vitamin, ásványi anyagok közül pedig a szelén kiváló antioxidánsok, amelyek megakadályozzák a porcok kopását, leválását. Az ízületi szalagok, inak és izmok egészséges működéséhez az ásványi anyagok közül fontos a kalcium, a magnézium, a cink, a vas, a réz és a jód. 
 

Hialuronsav
 Az ízületeket körülvevő ízületi nedv megtartásához és az inak, szalagok rugalmasságához hialuronsavra van szükségünk. A hialuronsav a porcsejteket védőrétegként burkolja körül, a porcfelszínek között pedig kenőanyagként működik, így segít megakadályozni, hogy a porcfelszínek megkopjanak és egymáshoz dörzsölődjenek. Előnye még, hogy vízmegkötő tulajdonsága is van, és fokozza a porcszövet összenyomással szembeni ellenálló képességét. Sajnos az életkor előrehaladtával a szervezetünkben a hialuronsav termelése fokozatosan csökken, amit ajánlatos pótolni.

Triptofán
A másik fontos szalagokat védő vegyület a triptofán, amelynek főleg a tenger gyümölcsei, a halak, a tej és a tejtermékek a forrásai.

 

Glükózamin-szulfát
A porcok egyik kiváló építőköve, melyet gyakorta alkalmaznak a porcsérülések megelőzésére és a már meglévő tünetek enyhítésére. A glükózamin természetes anyag, mely kismértékben a legtöbb táplálékban megtalálható, de gazdag forrást a tengeri eredetű élelmiszerek jelentenek. A hatóanyagot főleg a rákok és a kagylók vázszerkezetéből nyerik ki.  

Kondroitin-szulfát
Az ízületvédő kapszulák nagy részében megtalálható a kondroitin-szulfát, amely segít fenntartani a porcok egészségét és vízmegkötő képessége révén az ízületi nedv állandóságát segíti elő.

 

   

Magas vérnyomás, a csendes gyilkos

A magas vérnyomás (hipertónia) egyike a legelterjedtebb népbetegségeknek, hiszen körülbelül a felnőtt lakosság 25%-át érinti. Ötvenéves kor után már a lakosság mintegy 40 százalékát, hatvanéves kor után pedig már közel ötven százalékát betegíti meg. Sajnos a hipertónia genetikai hajlam esetén a fiataloknál is gyakran előfordul. A legtöbb embernek a magas vérnyomás nem okoz panaszokat, éppen ezért nem véletlen hívják „csendes gyilkosnak”.

Magas vérnyomásról általában akkor beszélünk, ha az értékek 140/90 higanymilliméter felett vannak. Ilyenkor már sajnos megnő a nem kívánt szív- és érrendszeri betegségek kockázata. A 120/80 és 140/90 Hgmm közötti értékeknél is érdemes azonban odafigyelni, de ezt az állapotot az életmód és szokásaink megváltoztatásával még tudjuk kezelni.  
 A kivizsgálás már 40 év kortól javasolt, ami legtöbbször a 24 órás vérnyomásmérésből és a terheléses EKG-elkészítéséből áll. Ezek mellett azonban még fontos a szív működésének és vérellátásának megítélése, a mozgásra emelkedő vérnyomás kiszűrése, hasi és nyaki ultrahang és egyéb képalkotó és laborvizsgálatok elvégzése is.
A magas vérnyomást elsődleges és másodlagos hipertóniára osztják.
Az elsődleges hipertónia az összes magas vérnyomás körülbelül 90%-át teszi ki, és oka nem teljesen ismert. Ebben az esetben számos tényező közrejátszik, mint például a genetikai hajlam, a nátrium felhalmozódása a vesén keresztül, alacsony születési súly, a vérerek megvastagodása, az idegrendszer fokozott aktivitása, inzulinrezisztencia stb. A magas vérnyomás kialakulását nagymértékben elősegíti az elhízás, a mozgásszegény életmód, a túlzott alkoholfogyasztás, a dohányzás és a megemelkedett koleszterinszint.
A másodlagos magas vérnyomást a vese vagy veseartériák különböző betegségei, a mellékvese betegségei, az agyalapi mirigy betegségei, az orális fogamzásgátlók és egyes gyógyszerek, a pajzsmirigybetegségek hormonális rendellenességei, az aorta veleszületett szűkülete és még számos egyéb betegség okozhatja.
A magas vérnyomásnak hosszú ideig nincsenek tünetei. Előfordul, hogy a szövődmények csak jóval később, lehet, hogy csak évtizedek múlva jelentkeznek súlyos szív- és érrendszeri károsodás formájában. Az agyi erek károsodásának gyakori szövődménye a stroke, a demencia, a szemfenéken lévő erek károsodása, a szív koszorúsereinek károsodása, szív- és veseelégtelenség.  
 Éppen ezért nagyon fontos a magas vérnyomás korai felismerése és megfelelő kezelése. A magas vérnyomás enyhébb formáit életmód és szokások megváltoztatásával (dohányzás abbahagyása, testsúlycsökkentés, fizikai aktivitás növelése és étrend megváltoztatása) kezelik, míg a súlyosabb formákban azonban már gyógyszeres kezelés is szükséges. A másodlagos magas vérnyomás kezelésénél az alapbetegséget is fontos gyógyítani!
A hipertónia kezelésére ma már rengeteg gyógyszer létezik, amiről a beteg alapos kivizsgálata után a szakorvos dönt. Fontos azonban, hogy otthon is rendszeresen mérjük az értékeket, és szükség esetén naplót is vezessünk róla. Az életmód-változtatás, a helyes táplálkozás, a rendszeres testmozgás és a természetes étrend-kiegészítők segítenek a kellemetlen szövődmények elkerülésében.

Hatásos természetes szerek a magas vérnyomás kezelésére
 A fokhagyma fontos szerepet tölt be a táplálkozásunkban, melyet sokféle módon alkalmazhatunk ételeinkben. A fokhagyma segít az érelmeszesedés megelőzésében, értágító és vérnyomáscsökkentő hatása is jól ismert. Ezek mellett szerepet játszik a véralvadásban, gátolja a vérlemezkék összecsapódását. Rendszeres fogyasztása fokozza a szervezetben a nitrogén-monoxid termelődését, ami ellazítja az erek simaizmait, és ezáltal csökken a vérnyomás.
Fontos a D-vitamin bevitele is a szervezetünkbe, mivel szintén jó hatással van a vérnyomásunkra. Nem véletlen, hogy a déli országokban – ahol sokkal nagyobb a napsütéses órák száma – jóval ritkábban fordul elő magas vérnyomás.
 A koenzim Q10 szintén említésre méltó, mivel segíti a szív teljesítőképességét. Hatására javul a szívben az ingerület vezetése, a szívritmus normalizálódik, csökken a szívinfarktus kockázata. Használata elsősorban szívelégtelenség esetén és szívinfarktus után előnyös. A koenzim Q10 antioxidánsként védi a sejtek membránját, csökkenti az LDL-koleszterin (rossz koleszterin) oxidációját, mérsékli az érelmeszesedés kialakulását, romlását. Jól kombinálható a szintén antioxidáns hatású E-vitaminnal.
A C-vitaminnak a magas vérnyomás kialakulásának megelőzésében és a vérnyomás csökkentésében kiváló a hatása. Csökkenti az oxidatív stresszt, legjobban természetes formában fogyasztva fejti ki hatását.

Kovács M. Dóra

 


 

Artroflex Plus kollagén peptid tartalmú étrend-kiegészítő kapszula
180 db

 

Béres Porcerő
HYAL-GO kapszula
30 db

 

PEROZIN fájdalomcsillapító krém 100 ml

 

Riavita FlaCardio
90 kapszula

 

Collagen Fusion
Erdei gyümölcs
500 ml

 



 

I-Medical felkaros vérnyomás mérő
Celsus Szívünkért Q1+Q10 + szelén  + B1 vitamin kapszula 30 db
GAL K2+D3 vitamin Forte (1000 mcg K-komplex + 4000 NE D3) 60 adag
20 ml (GAL)

 

Mikro Réz oldat exkluzív üvegben 250 ml
GRALMA KAPSZULA 60 db
BioMenü BIO SPIRULINA tabletta 250 g (500 db)

 

Naja Forest Chaga, Hamvaskéreg gomba, 100 ml
Pharmacoidea – Szív egészsége
30 db
GAL Sensoril Ashwagandha,
60 kapszula

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük