Baba, mama, papa – egy álomból valóság
A legtöbb leendő kismama és kispapa számára valódi csoda és felhőtlen boldogság, amikor kiderül, hogy gyermekük fog születni. A várandósság minden nő életében egy csodálatos időszak, hiszen az elkövetkező kilenc hónap tele lesz izgalmas meglepetésekkel, és a változások sorozatát hozza majd magával. A magzat számára nagyon fontos az anyaméhben eltöltött időszak, hiszen már ott kialakul egy olyan testi, lelki szoros kötelék, ami egy életen át végigkíséri majd mindkettőjüket. A kismamákban sok kérdés merül fel ilyenkor és tennivalójuk is akad bőven. A leendő anyukáknak az általános szülészeti, nőgyógyászati és laborvizsgálatok mellett meg kell ismerkedniük a védőnővel és azzal a kórházzal, ahol majd világra fogják hozni a gyermeküket.
A kispapák helyzete jóval könnyebb, de azért nekik is részt kell venniük a várandóság alatti készülődésben és segíteni kell a párjukat a 9 hónap alatt és majd utána is.
A várandósság a szépsége mellett számos aggodalmat is tartogat, de legfőképpen az foglalkoztatja a leendő szülőket, hogy vajon egészséges lesz-e a születendő gyermekük? Éppen ezért nagyon fontos már a fogantatás előtt tudatosan felkészülni a gyermekvárásra. A terhesség első három hónapja a magzat egészsége szempontjából a legdöntőbb, ugyanis az első három hónapban alakulnak ki a magzat szervei, szervrendszerei és a magzat ilyenkor reagál legérzékenyebben a külső ártalmakra is. A tápláló ételek, a zöldségek és a gyümölcsök mellett fontos a vitaminpótlás. A várandósság alatt fogyasztott ételek nemcsak a baba méhen belüli fejlődését befolyásolják, hanem a későbbi egészségét is. Az egészséges és kiegyensúlyozott életmód és a változatos étrend mellett azonban ajánlott a termékenységet egy kicsit megtámogatni a szakemberek által erre a célra kifejlesztett étrend-kiegészítőkkel, melyek koncentrált formában több hatóanyagot tartalmaznak. Ilyen például az alfaliponsav, a folsav, az inozitolt, a koenzim Q10, az E-vitamin, a D3-vitamin, a fenyőkéreg-kivonat és a szelén. A mio-inozit egy olyan természetes anyag, amely az emberi szervezetben glükózból képződik, és a B-vitamin komplex része. Mio-inozitot étkezés révén is juttathatunk be a szervezetünkbe. Inozitban gazdag források a gabonafélék, a kemény héjasok, a gyümölcsök (főleg a dinnye és a narancs), de emellett bőségesen előfordul a húsokban, különösen a májban. Étrenddel azonban mindössze naponta 1 gramm inozit bevitele biztosítható. Az inozitol számos funkciót tölt be a szervezetben, többek között részt vesz az idegrendszer normál működésében és az anyagcsere-folyamatokban, képes csökkenteni a magas vérnyomást és a koleszterinszintet is. A folsav szedése szintén mindenki számára előnyös, de különösen ajánlott a várandós kismamáknak, mivel a testet, a lelket rendben tartja. Hozzájárul a terhesség alatt az anyai szövet növekedéséhez, a normál aminosav-szintézishez, az immunrendszer megfelelő működéséhez, és szerepet játszik a sejtosztódásban is. A folsav beépítése az étrendbe rendkívül jótékony hatással van az egészségre, segíthet a káros betegségek leküzdésében és csökkentheti a terhesség alatti neurális csöves születési rendellenességeket, így olyan összetevő, amely számos szempontból előnyös a szervezet számára. A szakemberek szerint már pár hónappal a várandósság előtt érdemes folsavat szedni. A folsav (folát) hiánya vagy a felszívódási zavarai depressziót is okozhat. A folsavtablettát a megfelelő mennyiség biztosítása végett a 12. hétig érdemes szedni, vagy más olyan magzatvédő vitamint, amiben megtalálható ez a hatóanyag. A 12 hét után általában az orvos vizsgálat után dönti el, hogy továbbra is szükséges-e az étrend-kiegészítő használata.
A férfiaknak is tudatosan fel kell készülniük a gyermeknemzésre
A folyamatos környezeti ártalmak, a stressz, az alkoholfogyasztás, a túlzott gyógyszerszedés mind-mind károsítják a hímivarsejteket. Már a nemzés előtt legalább egy pár hónappal a férfiaknak is át kell állniuk a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrendre. A hímivarsejtek mennyisége, minősége és életképessége szempontjából a vitaminok mellett különösen fontos a folsav és a cink bevitele. A szakértők szerint a folsav- és cinktartalmú táplálékkiegészítők szedése akár 70 százalékkal is megnövelheti az egészséges spermiumok számát. A szelén megfelelő bevitele azért fontos, mert védi a hímivarsejteket a szabad gyököktől, és egyes kutatások szerint a spermiumok mozgékonyságát is előnyösen befolyásolja. Ilyenkor ajánlott növelni a többszörösen telítetlen zsírsavak (elsősorban az Omega–3-zsírsavak) bevitelét is.