A mozgásszervünket csontok, ízületek, szalagok és izmok alkotják, amelyek a felnőttkor eléréséig felépülnek, megerősödnek, majd az évek múlásával fokozatosan veszítenek terhelhetőségükből. Napjainkban egyre többen panaszkodnak az ízületek gyulladásával járó elváltozásairól, ízületi kopásról, reumatikus fájdalmakról.
A fájdalmak elsősorban a térdben, a gerincben, a csípőben és a kéz csontjaiban jelentkeznek leginkább. A porckopás az egyik leggyakrabban előforduló mozgásszervi elváltozás, amely a hazai lakosság körülbelül 15–20 százalékát érinti. Az ülőmunka, a kevés mozgás és az elhízás mind-mind kedvez az említett betegségek kialakulásának. A mozgásszegény életmód ugyanolyan káros az egészségre, mintha valaki túlzásba viszi az edzéseket és megterheli az ízületeit. Az ízületi kopás nem egyik pillanatról a másikra következik be, hanem hosszabb, éveken át tartó folyamat eredménye. Éppen ezért időben el kell kezdeni gondoskodni az ízületek és a porcok védelméről. Az évek múlásával folyamatosan csökkenni kezd a szervezetben a kollagén termelődése és a porcszövet rugalmassága és megindul az ízületi felszíneket borító porcok kopása. A túlsúly, a mozgásszegény életmód, a nem megfelelő táplálkozás, de akár a túlzott igénybevétel is hozzájárul ennek a folyamatnak a felgyorsulásához. Már fiatal kortól érdemes tenni azért, hogy később elkerülhessük a kellemetlen tünetekkel járó fájdalmakat. A mozgás és az egészséges táplálkozás mellett segítséget nyújthatnak a jó minőségű ízületvédő táplálékkiegészítő szedése, de előtte érdemes a háziorvossal konzultálni.
Természetes segítőtársak
A helyes táplálkozás és a rendszeres mozgás amellett, hogy a panaszokat csökkenti, segít a betegségek kialakulásának megelőzésében. A torna azért is nagyon fontos, mert erősíti az izomzatot, amely ezáltal komoly támasztékot tud adni az ízületeknek, tehermentesíti például a gerincoszlopot. A kíméletes sport enyhíti a fájdalmakat és fokozza a mozgékonyságot. Ideális hetente legalább háromszor körülbelül 40 perc kitartást igénylő személyre szabott mozgásforma, mint például az úszás és a gyógytorna. Jótékony hatásúak az olyan szabadidős tevékenységek, mint a kerékpározás, a kocogás vagy éppen a tartós séta is. A torna és a könnyű izomtréning oldják a feszültségeket és erősítik az izmokat, ezáltal az ízületek is tehermentesülnek.
Jót tesz az ízületeknek a zöldségben, gyümölcsben, olajos magvakban gazdag étrend, valamint a teljes kiőrlésű gabonafélék és az Omega–3 zsírsavakban gazdag élelmiszerek fogyasztása.
Folyadékpótlás
Az ízületeinket körülvevő folyadék az ízületi nedv. Ennek állandó szinten tartása érdekében fontos, hogy rendszeres mozgás mellett megfelelő mennyiségű folyadékkal, csapvízzel vagy szénsavmentes ásványvízzel lássuk el a szervezetünket. Ez felnőtt ember számára naponta 2,5–3 litert jelent. Akik az ízületeik védelme érdekében étrend-kiegészítőket szednek, számukra meg inkább fontos a megfelelő folyadékfogyasztás az étrend-kiegészítők nagy vízmegkötő képessége miatt.
Növényi fájdalomcsillapító kenőcsök
A fekete nadálytő kivonatát tartalmazó készítmények hatékony segítséget nyújtanak a fájdalmak mérséklésében. Jól bevált szer az árnika is, amelynek éteri olajai gyulladásgátló hatásúak és csillapítják a fájdalmat is. Hűtő és ezáltal fájdalomcsillapító hatású a mentol, például gél formájában. A rozmaring serkenti az anyagcserét és a vérkeringést, ezért a kivonataiból készült krémek és fürdőadalékok segítenek az izomfeszültségek esetén. A csalán (kapszula formájában is kapható) az isiászos problémáknál segíti a gyógyulást. A tanulmányok igazolták, hogy a fűzfakéreg szalicilvegyülete is enyhíti a hátfájdalmakat.
Kollagén
A kollagénben gazdag ételek vagy táplálékkiegészítők fogyasztása kiváltképpen idősebb korban ajánlott. Az ízületi kopást gyógyítani ugyan nem lehet, viszont időben elkezdve lehet megelőzni vagy lassítani a folyamatot.
Vitaminok és ásványi anyagok
A C-vitaminnak komoly szerepe van a kollagén termelésében és a felszívódását is kellőképpen segíti. A vitaminok közül az A- és az E-vitamin, ásványi anyagok közül pedig a szelén kiváló antioxidánsok, amelyek megakadályozzák a porcok kopását, leválását. Az ízületi szalagok, inak és izmok egészséges működéséhez az ásványi anyagok közül fontos a kalcium, a magnézium, a cink, a vas, a réz és a jód.
Hialuronsav
Az ízületeket körülvevő ízületi nedv megtartásához és az inak, szalagok rugalmasságához hialuronsavra van szükségünk. A hialuronsav a porcsejteket védőrétegként burkolja körül, a porcfelszínek között pedig kenőanyagként működik, így segít megakadályozni, hogy a porcfelszínek megkopjanak és egymáshoz dörzsölődjenek. Előnye még, hogy hogy vízmegkötő tulajdonsága is van, és fokozza a porcszövet összenyomással szembeni ellenállóképességét. Sajnos az életkor előrehaladtával a szervezetünkben a hialuronsav termelése fokozatosan csökken, amit ajánlatos pótolni.
Triptofán
A másik fontos szalagokat védő vegyület a triptofán, amelynek főleg a tenger gyümölcsei, a halak, a tej és a tejtermékek a forrásai.
Glükózamin-szulfát
A porcok egyik kiváló építőköve, melyet gyakorta alkalmaznak a porcsérülések megelőzésére és a már meglévő tünetek enyhítésére. A glükózamin természetes anyag, mely kismértékben a legtöbb táplálékban megtalálható, de gazdag forrást a tengeri eredetű élelmiszerek jelentenek. A hatóanyagot főleg a rákok és a kagylók vázszerkezetéből nyerik ki.
Kondroitin-szulfát
Az ízületvédő kapszulák nagy részében megtalálható a kondroitin-szulfát, amely segít fenntartani a porcok egészségét és vízmegkötő képessége révén az ízületi nedv állandóságát segíti elő.