A kezek és az ujjak körmei mágikusan vonzzák a pillantásokat és az első találkozás alkalmával nem egyszer az adott személy megítélésének az alapja. Töredezett és ápolatlan körmök láttán rögtön kialakul egy negatív vélemény az egyénről. A lerágott körmű emberek idegesnek és bizonytalannak számítanak. Ezzel szemben a művészi műkörmöket viselőket még ma is van, aki rosszallóan nézi.
A fizikai, a kerti munka, de csupán a szappan, a tisztítószerek és a fertőtlenítőszerek használata is alaposan megviseli a körmöket. Ennek következtében azok kiszáradnak, törékennyé válnak, berepedeznek és elszíneződnek. Ilyenkor sok türelemre és ápolásra van szükség, hogy újra széppé váljanak.
A köröm sok egyéb diagnózisra is következtetni enged
A körmök és a körömágyak elváltozásai gyakran egészségügyi zavarok jelei. Ha a köröm felső rétege állandóan lepattogzik, akkor annak többféle oka is lehet. Jelen lehet a máj megbetegedése vagy zsíranyagcsere-zavara. De egy beteg pajzsmirigy vagy diabétesz is okozója lehet. Mindezek vérkeringési zavarokat váltanak ki az ujjakban.
Ennek következtében a körmök nem jutnak elegendő tápanyagokhoz. A színtelen hosszanti barázdák rendszerint ártalmatlanok és a kor előrehaladtával lépnek fel. A körmök is öregszenek, mégpedig elég korán kezdik. Ez a folyamat már a 30. életév körül a kezdetét veszi. A köröm zsírtartalma folyamatosan csökken, szárazabbá válik, barázdák képződnek rajta.
A színe is megváltozhat. A köröm sárgásabb árnyalatúvá válhat. A jelentős sárga elszíneződés a körömsejtek tápanyaghiányára utalhat, vagy pikkelysömörre, esetleg gombás fertőzésre. Csak orvos tisztázhatja az eredetét. A körömlapon látható fehér pöttyök gyakran a körömágy apró sérülései által keletkeznek. A körmök rendszerint ezeket maguktól kinövik. Ha viszont sötét elszíneződés látható a körmökön, sürgősen fel kell keresni a bőrgyógyászt. A köröm alatt ugyanis melanoma képződhetett.
Amennyiben a bőrrákot korán felismerik, még gyógyítható. Oka lehet továbbá valamilyen anyagcserezavar is. A törékeny körmök diabéteszre vagy idegbetegségre utalhatnak. További kiváltója lehet a pikkelysömör vagy a diéták okozta fehérjehiány is.
Kép és forrás:
Promóció